מה בפורטל?

מעז ועד היום

מרכז המבקרים "מעז ועד היום" בבנימינה מזמן חוויה מעשירה בכל מה שקשור לעיזים, החל משלב גידולם וטיפוחם, חליבתם ועד התוצרת הסופית של הגבינה, כולל סיור מודרך, חליבה ידנית וממחושבת, האכלת גדיים, פינת ליטוף ופינת יצירה. תומר חורב ומשפחתו יצאו לביקור וחזרו מוקסמים

תומר חורב 20.03.13

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:2-13

 • איזור:זכרון יעקב והסביבה

 • מיקום:נחלת ז'בוטינסקי 21 בנימינה.

 • טלפון:057-5760026.

חווית הביקור שלנו ב"מעז ועד היום" שונה לחלוטין במהות שלה ממקומות דומים עד שאני מתקשה להגדיר אלו מהגורמים המעצבים את החוויה הוא בעל החשיבות הגדולה ביותר, ואם לא ברור - הביקור במקום מומלץ!

ראשית, כשמגיעים לביקור מגיעים בעצם למשק פעיל ולא למקום נפרד שמוקדש לחווית הביקור. במשק פועל דיר עיזים חולבות גדול ויפה. הביקור במשק פעיל עוזר לילדים להבין שמעבר לחוויה הנקודתית, מדובר בתהליך שמגיע עד לגבינות שבמקרר בבית.

שנית, המשק שנמצא בבנימינה הוא זמין ונגיש. אין צורך לקחת את הילדים למסע ארוך ומתיש ברכב לפריפריה. הביקור מצריך נסיעה קצרה יחסית מהמרכז וקרבה לאתרי בילוי נוספים וכך יכול להשתלב בקלות בסיור בבנימינה, בזיכרון יעקב או כעצירה בדרך לחיפה.

שלישית, משק לפר שבו מתקיים הסיור הוא למעשה אתר היסטורי ומהווה חלק מנחלת ז'בוטינסקי, חלק מבנימינה שהוקם בשנת 1946 על ידי גרעין מתנועת בית"ר.

הדמות האחראית לחוויה הוא יוסי לפר, דור שלישי לחקלאים במשק שהוקם על ידי סבו ושחלומו לפתוח מרכז מבקרים מתגשם עם הקמת "מעז ועד היום".

הביקור במרכז נעשה בתיאום מראש וכך גם ניתן להתאים את אופיו לקבוצה. אם הקבוצה מורכבת בעיקר מילדים החלק של המגע עם בעלי החיים יתפוס את החלק המרכזי. אם הקבוצה מבוגרת יותר ניתן לחזק את הדגשים ההיסטוריים. בקבוצות משולבות נעזר יוסי בצוות מדריכים שמאפשר להפעיל את הילדים מצד אחד ולהמשיך בסיפורים למבוגרים במקביל. משך הסיור הוא כשעתיים, אך יש להתייחס לזמן בצורה גמישה, מדובר במשך הזמן המינימלי ואצלנו הסיור התארך מאוד, מבחירה כמובן.

עיזים ביחס אישי

מעז ועד היוםעם ההגעה מתכנסים במבנה הרפת המקורי משנות הארבעים (תשאלו את יוסי על הגג) וצופים בסרט קצר שהופק במקום. מייד לאחר הסרט מתחילה הפעילות במשק עצמו. אנחנו איחרנו להגיע ולכן ראינו את חליבת הצהריים. בדרך כלל הקבוצות מסיירות במקום לפני החליבה ולכן מקבלות הסבר על החליבה המודרנית וזוכות לחוויה חזקה הרבה יותר- חליבה ידנית של אחת מהעיזים שיצאו לגמלאות במשק. מסתבר שבמשק לפר במקרים רבים עזים נשארות במשק גם אחרי שהן מפסיקות לתת חלב.

לאחר הצפייה בחליבה פנינו לפינת הגדיים ועזרנו בהגמעה. שי, בת שלוש וחצי שחששה מעט מהגדי הראשון שפשוט קפץ מחוץ למכלאה בשמחה, התעשתה במהירות והתחילה לחלק חלב לגדיים. בסוף האוכל אפשר להמשיך ולתת להם לשתות מים מהבקבוקים והיא פשוט לא רצתה לעזוב. כאן גם רואים שההיכרות של יוסי עם העיזים אישית לחלוטין והוא פשוט אמר לנו איך כל אחד מהגדיים יתנהג.

לבסוף נאלצנו לגרור אותה לצד השני של הדיר ושם אפשר היה להאכיל את העזים בעשב טרי. בשלב הזה שי כבר ניגשה בלי חשש, לקחה חופן עשב והחלה להאכיל את העיזים. מאחר שראינו שהיא מרגישה בנוח, נתנו לה לעשות את העבודה באופן עצמאי, ובתוך חמש דקות הפועלת החרוצה החליטה שהיא צריכה להאכיל כל אחת מחמש מאות העיזים במשק. היא התחילה לדחוף ערמות עשב לכיוון העיזים וגם לבדוק שכל אחת מקבלת מנה, עיזים שניסו להידחף זכו לנזיפה.

אנחנו בשלב הזה המשכנו לדבר עם יוסי, ואני, כחובב היסטוריה, התעניינתי יותר בשושלת המשפחתית, הקמת המשק ופתיחת מרכז המבקרים.

אחרי שהפועלת החרוצה עבדה קשה מספיק, לקחנו אותה ללטף את החיות בפינת הליטוף הקטנה שבצד. על פינת הצירה ויתרנו כי באותו היום שי כבר זכתה לפעילות יצירה והעדיפה לצבור חוויות עם בעלי החיים.

אין ספק שהביקור היה מוצלח ולראייה, הילדים נרדמו עוד לפני שיצאנו מחניית המקום. הביקור במקום בתיאום מראש. ההמלצה הראשונה היא לבצע קצת תיאום ציפיות עם יוסי כבר בטלפון וכך יוכל להתאים את ההדרכה והפעילות לקבוצה. ההמלצה השנייה, אם תזמינו שלושה ימים מראש אפשר לארגן שיגבנו לכם קצת גבינות עיזים במקום ותוכלו לעשות פיקניק יפה בכניסה למשק.

מעז ועד היוםמיועד לגיל: 2+ ולכל המשפחה

מיקום: נחלת ז'בוטינסקי 21 בנימינה.

טלפון: 057-5760026

איך מגיעים? כשיורדים מכיוון זכרון יעקב פניה ראשונה ימינה לרחוב ז'בוטינסקי בית מס 21.

שעות הפעילות: ימים א-ה מהשעה 9:30 ועד השעה 3:30, ביום ו - מהשעה 9:30 ועד השעה 2:30.

הביקור בתיאום מראש ובתשלום

עוד על "מעז ועד היום"

מקומות בילוי נוספים בסביבה

גן הנדיב

פארק הדייג מעיין צבי מצולמת: שי חורב
 • בילויים מומלצים

 • באר אברהם

 • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

 • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
 • אתרי חיות

 • יער האיילים ביער אודם

 • יעל צמח-גרינשפון08.12.18

 • חיות רבות יקדמו את פני כל בני המשפחה, מקטן ועד גדול ביער האיילים, עד שתפגשו את האטרקציה המרכזית: משפחות איילים המסתובבות חופשי בשטיחים נרחבים, ויש גם במבי חמוד בדיוק כמו בסיפור הילדים הנודע. חוויית טבע לכל המשפחה.
 • גילאי 6-10

 • צעצועים לפיתוח מיומנויות

 • יעל צמח-גרינשפון09.12.19

 • חברת "ב.ש צעצועים", המתמחה בייבוא ושיווק צעצועים, משיקה לחג החנוכה משחקים מהנים שכל ילד ישמח לקבל! המשחקים החדשים מבית המותג     SMART TOY – "קסם של שרשרת", "3 בריבוע" ו"סליידר", מפתחים את הזיכרון, הזריזות והמוטוריקה, ויספקו לילדים שעות רבות של משחק והנאה!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים