מה בפורטל?

הפעלה בנושא בחירות

לקראת יום הבחירות לכנסת, כדאי לערוך בחירות בגן או בכיתה על מנת להמחיש לילדים איך הבחירות מתבצעות, משלב העמדת הקלפי, ההחלטה, הבדיקה הקפדנית ועד התוצאות. הגננת יעל באגר עם רעיון מקורי

יעל צמח-גרינשפון 08.03.15

לקראת הבחירות לכנסת ה-18 שהתקיימו בשנת 2008, ערכה הגננת יעל באגר בחירות באותו פורמט עם קלפי, ועדת בוחרים, תוצאות והסברים על מושגים שונים ובעצם העבירה שיעור אזרחות ראשון בדרך מקורית! אין ספק שעל ידי המחשה של בחירות בגן הילדים חוו חוויה מיוחדת והעשירו את הידע שלהם בנושא החשוב הזה.

כדאי לחשוב על קיום בחירות בגן או בכיתה על מנת להעביר לילדים מסרים לחיים – חשיבות ההשתתפות בבחירות, לקיחת אחריות, אופן קבלת ההחלטות, ועוד.

בחירות בגן/בכיתה/בצופים

נושא הבחירות והמועמדים – החליטו מראש מה בוחרים, או יותר נכון מיהם המתמודדים. בגן כדאי לבצע בחירה בין שתיים-שלוש אופציות מחיי היומיום של הילדים, למשל האם לקנות לגן ספר או משחק. בכיתות הנמוכות אפשר לאפשר כמה פעילויות ולתת לילדים לבחור ביניהן, למשל: תיאטרון, ציור, פעילות ספורטיבית וכו'. בגילאים הגדולים אפשר לתת נושא השנוי במחלוקת בכיתה, למנות נציג מכל דעה ולהכריז על בחירות בסגנון הבחירות לראשות הממשלה בארצות שונות.

תעמולת בחירות – תנו לילדים לתרגל את יכולת השכנוע ולהכיר בצורה מוחשית את מושג התעמולות. אם בוחרים ילדים/נציגים לתפקיד מסוים, הנחו אותם להציג את עצמם ואת מה שהם מייצגים. גם בגיל הגן ילד יכול להופיע לפני חבריו ולשכנע מדוע כדאי לבחור משחק או ספר. אין ספק שזה יתרום ליכולת שלו לעמוד מול קהל בהמשך החיים.

מינוי ועדת בוחרים –קחו 3-4 נציגים שישבו בשולחן הבחירות ויוודאו שהבחירות מתנהלות כסדרן.

הצבת פרגוד הסתרה – היפכו את הפרגוד מאחת מפינות הגן לפרגוד בחירות – כדאי להציב שלט.

הצבת קלפי – קל ופשוט להכין קלפי מארגז קרטון גדול עטוף נייר לבן. חורצים בחלק העליון חריץ להכנסת המעטפות עם פתקי ההצבעה, מקשטים ומציבים שלט "קלפי".

הכנת פתקי הצבעה ומעטפות – מכינים פתקי הצבעה בהתאם למה שבוחרים. אפשר כמובן לשתף את הילדים בהכנת הפתקים ובקישוטם.

קונים מעטפות לבנות ריקות.

מושגים וביטויים ללימוד בהקשר של הבחירות – תוך כדי הפעילות השתמשו בביטויים ובמונחים מעולם הבחירות - דמוקרטיה, תעמולה, קלפי, פתקי הצבעה, בחירות חשאיות, ספירת קולות, קולות פסולים, אחוז החסימה, תוצאות הבחירות.

הבחירות עצמן – כל ילד נכנס למתחם הבחירות מעבר לפרגוד. חברי הוועדה מסבירים לו את החוקים, בין היתר לוודא שיש רק פתק אחד בלבד במעטפה. כל ילד הולך מאחורי הפרגוד, מכניס את הפתק שבחר למעטפה, סוג אותה ומשלשל לקלפי.  

ספירת קולות – לאחר שכל הילדים בחרו, מתכנסים לספור את הקולות. בגן אפשר לבצע את ספירת הקולות במפגש – כל ילד בתורו חושף פתק הצבעה ומניח אותו בטור המתאים. בסוף סופרים כמה פתקי הצבעה יש בכל טור ומה/מי נבחר.

עוד בנושא בחירות לילדים:

כישורי חיים דרך הבחירות

בחירות וקבלת החלטות – מדריך פרקטי

אירועי יום הבחירות 2013

יוצרים עם הילדים צדק חברתי

עוד הפעלות לילדים:

חפש את המטמון ביתי

הפעלות לילדים בנושא הרצל

פעילות בנושא שמירה על ניקיון ובריאות השיניים

הפעלות לילדים במקלטים ובמרחבים המוגנים

הכנת מזכרות שונות

פעילויות על מפלצות

יצירות שונות עם הילדים

יצירת בובות וחיות

הכנת מתכונים פשוטים שילדים אוהבים לפי גילאים.

משחקים להדפסה

דפי העשרה

עבודות יד עם הילדים

פעילויות תנועה

טיולים ואטרקציות ברחבי ישראל

 • הפעלות

 • משלוח מנות אותיות

 • יעל צמח-גרינשפון20.02.20

 • רוצים משלוח מנות שנושא איתו הפעלות עם אותיות לכל גיל? קבלו את הרעיון של יעל צמח-גרינשפון: רישמו את האותיות המרכיבות את השמות הפרטיים ושם המשפחה של מקבלי המשלוח, הדביקו את האותיות על צנצנות ממתקים (מדבקות, אותיות סול או כל רעיון אחר)  וצרפו משימות שאפשר להרכיב מהאותיות (סיפורי תנ"ך למשל).
 • הפעלות חינוכיות

 • תחפושות קבוצתיות

 • מערכת "את זה"16.02.20

 • לקראת פורים ארגנו יום של תחפושות בקבוצות, כדי שכולם ירגישו שייכים לקבוצה. לפניכם רעיונות פשוטים לתחפושות מקוריות שמתאימות לקבוצת ילדים – לגן, לכיתה, לצהרון, לצופים או לעדלאידע עם חברים. השתדלו לשתף את הילדים בהכנת התחפושות ולצעוד יחד בתהלוכות להשלמת החוויה
 • גילאי 3-6

 • משפחה שכזאת – משחק משפחתי

 • יפעת רוט21.02.20

 • איפה נפגשו אבא ואמא? מה תאריך יום ההולדת של סבא? מה האחות שלכם הכי אוהבת לאכול? ומה הצבע האהוב על אחיכם? משחק משפחה שכזאת יושיב את כל המשפחה ביחד למשחק שבו תוכלו לגלות, לספר וחשוב מכל – לבלות זמן איכותי עם המשפחה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים