מה בפורטל?

איך מכינים נייר בבית?

אחד הדברים שמפתיעים ומרתקים ילדים בכל הגילאים הוא הנייר שעשוי מעצים וצמחים. בהפעלה פשוטה בבית אפשר להכין ניירות כדי להבין את תהליך הייצור של ההמצאה הסינית שהחליפה את הפפירוס מצרים ואת הקלף באירופה. שקד נוימן, מומחה להפקת נייר שמפעיל את סדנת “תות נייר” בזכרון יעקב מזה כ-25 שנה, מעניק רעיון להפעלה קלה לייצור נייר בבית, כולל ההסברים המפורטים

מערכת "את זה" 17.03.20

אם יש לכם את המצרכים הדרושים, אתם מוזמנים לסדנה וירטואלית של הכנת נייר בבית. בטוח צומחות חרציות בסביבתכם, וגם אם לא - יש מבחר לא קטן של צמחים. וגם ישנה אפשרות למחזר נייר ישן לנייר חדש - הצטרפו ותיהנו.

הכל על הנייר

תהליך הכנת נייר הוא פשוט כל כך, שהרעיון הבסיסי לא השתנה מאז הומצא בסין לפני כ-2000 שנה. האגדה מספרת על הסריס צאי לון אשר טייל ליד הנהר וראה אצות שהתייבשו על רשת דייגים, קילף את המשטח הירקרק, נפנף אותו באוויר וקרא - "הרי נייר" (בסינית) וכך קיבל את ההשראה לייצור נייר (המשטח הירוק לגלגול סושי הוא למעשה נייר מאצות ה'נורי' הגדלות בים).

בסין שמרו על סוד ייצור הנייר במשך כ-600 שנה (בחגיגות הפתיחה המרהיבות לאולימפיאדה בסין הוצג הנייר כאחד מארבע מההמצאות החשובות שלהם) ומשם עבר ליפן ולסמרקנד ולאורך דרך המשי הגיע לאזורנו ומכאן לאירופה ולאמריקה.

בכל מקום אליו הגיע הנייר "הסיני", הוא החליף את מצע הכתיבה שהיה מקובל באותו איזור - אם זה הפפירוס במצרים, האמטה במקסיקו, הקלף באירופה או הטפה בהוואי. פשטות הכנתו והאפשרות להכין גיליונות בכל גודל, אפשרו את תפוצתו העולמית תוך התאמה לתנאים המקומיים (הצמחים האופייניים, תנאי הייבוש וכו').

ההתפתחות הטכנולוגית לאורך השנים ובעיקר המהפכה התעשייתית של סוף המאה ה-19 וכן הדרישה ההולכת וגוברת לנייר בעקבות התפתחות הדפוס וצריכת הנייר לאריזה ולעוד עשרות מוצרים, קידמה את מכונת ייצור הנייר לתהליך רציף ומהיר הפולט עשרות קילומטרים של נייר ביום.

צמחים להכנת נייר

כדי להתנסות בהכנת נייר בבית, דרוש ציוד מטבח בסיסי. אותם תנאים שמתקיימים בטבע כמו במקרה של נייר האצות, דרושים עד היום (בין אם במפעלי נייר חדרה הממוחשבים והמתועשים או בהכנת נייר במטבח) - סיבים ממקור צמחי, מים, רשת לסינון וייבוש.

נייר הוא למעשה מארג של סיבים האחוזים זה בזה (מכוח קשרי מימן הנוצרים ספונטנית בתהליך הייבוש) ללא כיוון מוגדר. אם באריג, הסיבים טוויים וארוגים בשתי וערב, הרי אם נסתכל על נייר במיקרוסקופ, נראה "בלאגן" של סיבים לכל הכיוונים. כדי להגיע למצב הזה, עלינו קודם לפרק את הצמח לסיבים ואחר כך "לארגן" אותם מחדש בעזרת המים והרשת.

אילו צמחים מתאימים להכנת נייר? למעשה כל צמח מכיל סיבים (הדרושים לו לייצוב, להולכה ועוד) אך כדי לקבל נייר חזק שיאפשר שימוש בו לציור, הדפסה, קיפול, אריזה וכו', נעדיף צמחים עם סיבים ארוכים, גמישים וחזקים.

בעבר השתמשו בצמחים שגידלו אותם במיוחד להכנת נייר כגון ה"תות נייר" (הנקרא kozo ביפנית) או המפ באירופה, או צמחים שאספו אותם מהטבע כגון מלעניאל מצוי (esparto grass)ששימש באנגליה ונאסף בצפון אפריקה, או צמחים משימוש משני בחקלאות כגון קש חיטה, או מיחזור של סיבי טקסטיל מבדי כותנה, פשתה וכו'.

כיום התעשייה צורכת עצי מחט ועצים אחרים הניטעים במיוחד לצורך זה. הדעה הרווחת שתעשיית הנייר אחראית לכריתת יערות הגשם אינה נכונה, אך אין להסיק מכך שאפשר לוותר על מיחזור נייר החוסך בעצים!

הכנת נייר מצמחים  

צריכים את זה

סיר נירוסטה

אבקת סודה

רשת סינון עמוקה (כמו של אטיות )

פטיש שניצלים או בלנדר

קנקן 1-3 ליטר

גיגית

רשת סינון שטוחה (כמו נפה)

צמחים

לצפייה בהכנת נייר:

מכינים את זה  

 

איסוף הצמחים

בעונה זו ניתן להשתמש בצמחי בר הצומחים בשפע כגון גבעולי חובייזה (לאחר שאכלנו את העלים...), גבעולי חרצית וכל גבעול הקשה לקריעה. בעונות יבשות אפשר להשתמש בצמחי מים כגון עלים של קנה או בצמחים יבשים כגון קש או עלים של קלחי תירס. בסביבה עירונית אפשר להשתמש בגבעולים של זיף נוצה הגדל באיי תנועה או בקליפות טריות מגזם של עצי פיקוס או מפסולת אורגנית כגון גבעולי סלרי מעוצים! (זו רק רשימה חלקית ויש מאות צמחים מתאימים הדורשים לפעמים התנסות)

ריכוך הצמחים

לפני פירוק הצמחים, יש לרכך אותם על ידי השריה במים רגילים ליום-יומיים (צמחים טריים אין צורך להשרות).

מבשלים את הצמחים בישול איטי של כשעתיים בסיר נירוסטה עם אבקת סודה (לשתייה או לכביסה) ביחס של כוס סודה ל-10 ליטר מים. יש להרתיח הסיבים המושרים במים (שיכסו אותם) עם הסודה ולבשל על אש קטנה עם מכסה ולערבב מדי פעם.

פירוק הצמחים

לאחר הבישול יש לשטוף את הסיבים היטב ברשת העמוקה עד שהמים צלולים. לאחר מכן לפרק אותם לסיבים בעזרת כתישה של כ-15 דקות בפטיש השניצלים על משטח יציב, או 15 שניות בבלנדר.

כדאי לשים לב להכניס מנות קטנות לבלנדר עם הרבה מים, כדי לא לשרוף אותו. אם נכניס קומץ סיבים לצנצנת שקופה וננער עם מים, צריך להתקבל תרחיף אחיד למדי. אם לא - יש להמשיך בפירוק.

יציקת הסיבים

מדללים את הסיבים המפורקים במים רגילים בתוך הקנקן עד לקבלת תרחיף דליל.

ממלאים מים בגיגית בגובה כמה סנטימטרים ומציפים בה את הרשת השטוחה (נפת קמח, חלון קטן עם רשת זבובים מתוחה או בד ציור מתוח על מסגרת) כשהמסגרת הגבוהה כלפי מעלה. יוצקים את הסיבים לתוך הרשת כשבעזרת היד השנייה מפזרים את הסיבים עד לקבלת משטח אחיד. מרימים את הרשת מהגיגית תוך כדי ניעור קל לשיפור האחידות.

ייבוש הנייר

מניחים את הרשת בשיפוע קל מול השמש (או מול המזגן) ולאחר ייבוש סופי (יכול לקחת כמה שעות או יום, תלוי בעובי, בלחות וכו') כאשר הנייר חלק וחמים למגע, מקלפים אותו בזהירות מהרשת, והרי נייר!!

מגוונים את זה

ניתן לגוון את הסיבים על ידי הוספת פיגמנטים, עלי כותרת של פרחים (לא מוגנים), תבלינים צבעוניים, קונפטי וכו'. את כל התוספות לערבב בתוך הקנקן לפני היציקה.

לומדים את זה

מיחזור ואיכות הסביבה

מרוויחים את זה

פיתוח החוש האסתטי

פיתוח הדמיון, כושר המצאה ומקוריות

שיפור המוטוריקה העדינה

יצירה ויצירתיות

זמן איכות עם הילדים

יחסים טובים בין הורים וילדים

יצירה ומיחזור עם ילדים

  • יצירות

  • משחק דמקה מחומרים ממוחזרים

  • מערכת "את זה"30.04.20

  • דמקה הוא משחק עתיק יומין שתמיד כיף לילדים בגן לשחק בו, ובטח ובטח אם הם יוצרים אותו בעצמם! קל ופשוט ליצור משחק דמקה בבית מחומרים שכבר לא צריכים – פקקים של בקבוקי שתייה מפלסטיק וקרטון מקופסא ישנה
  • גילאי 10-13

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים