מה בפורטל?

תערוכת ואן גוך Alive

יצירות המופת של ואן גוך, מכתביו ומסכת חייו מתעוררים לחיים בתערוכה ייחודית מאוסטרליה המציגה סימפוניה מלאת חיים של אור, צבע וקול בצורת מיצדי ענק המוקרנים במסכי HD. המבקר בתערוכה מקבל תחושה שהוא נכנס לתוך הציורים של הצייר המפורסם. חוויה חינוכית מתאימה לילדים בכל הגילאים!

יעל צמח-גרינשפון 02.02.13

כשבני הבכור היה בן שנה וחצי, לימדנו אותו לדקלם את התשובה לשאלה "מי צייר את החמניות?". כל מי ששאל אותו, הוא ענה: "אן גו" (=ואן גוך). כשהיה בן ארבע, ביקרנו איתו במוזיאון ואן גוך באמסטרדם, והראינו לו כמובן את החמניות הצהובות המפורסמות.

בתערוכת ואן גוך Alive המוצגת בגני התערוכה בתל אביב בימים אלו, החמניות קיבלו המחשה מרגשת יותר מתמיד במסכי הענק המוקרנים ב-HD, בליווי המוזיקה מהתקופה והאווירה המיוחדת של אחת התערוכות המוערכות ביותר.

 בניגוד לתערוכות ציורים רגילות, שבהן עוברים בין חדר לחדר וצופים בתמונות בשקט מופתי, כאן צופים בתמונות, במכתבים, בציטוטים ובאווירה שבה חי ואן גוך באמצעות 2000 מיצגי ענק המוקרנים על מסכי ענק באיכות HD; קירות, עמודים, תקרות ואפילו על הרצפה.

2,000 מיצירותיו המפורסמות ביותר של ואן גוך הותאמו לקנה מידה עצום כדי ליצור תוצאה קלאסית רבת עוצמה, ויצרו תצוגה מרגשת. תצוגה זו גורמת למבקר לשקוע בצבעים החיים ובפרטים העשירים המהווים את הסגנון הייחודי של ואן גוך. דמויות ענק של קריסטל שקוף, כל כך אמיתיות ומאירות מערך עצום של מסכים ומשטחים, אשר נוצרו במיוחד לחלל התערוכה, מושכות את תשומת הלב לדמויות מפתח ומאפשרות ללמוד את הצבע והטכניקה בהם השתמש אמן דגול זה. תצלומים וסרטוני וידאו עם יצירותיו של ואן גוך מוצגים זה לצד זה כדי להדגים את מקורות ההשראה שלו.

בתערוכה מומחשות היטב עשר שנות חייו האחרונות של ואן גוך על ידי תמונות, מכתבים, הסברים וציטוטים המוקרנים בסבב של יותר מחצי שעה ברצף. המיצג מתחיל בצביעת כל הקירות של המתחם הענק בצבעי דגל צרפת – אדום, כחול ולבן להמחשה שהצייר ההולנדי חי בצרפת חלק נכבד מחייו. בכניסה מתוארים הציורים המפורסמים שלו עם הסברים בגובה העיניים של הילדים – ליל כוכבים, החמניות, פורטרטים רבים ועוד.

מרתק לקרוא על הקשר של ואן גוך עם אחיו ואחותו, עם חבריו פיזרו וגוגן, על כל התקופה שבה אושפז בבית החולים לחולי נפש ועל הדרך שבה שם קץ לחייו.

השהייה בתערוכה מזמנת חוויה עוצמתית למי שמכיר את הציורים ולמי שלא מכיר כמו ילדים. טחנות הרוח ההולנדיות קמות לתחייה על ידי סיבוב ברוח, הכנסייה של ואן גוך נעשית אמיתית על ידי מעוף העורבים שכאילו יוצאים מהתמונה לכיוון הקהל המשתאה, הקרנת תמונות העצים הרבים שצייר ואן גוך העניקה לנו הרגשה שאנחנו נמצאים בתוך היער שצייר, תמונות בית החולים מסביב הכניסה אותנו לאווירה שבה שהה ומצד שני הקרנת סדרת התמונות של ליל כוכבים הטמיעה אותנו לתוך הלילה האופטימי שלו.

התערוכה מתאימה לכל המשפחה, ילדים מגיל שנתיים עברו ממסך למסך והתבוננו וחשו את האווירה המיוחדת שאפפה את ואן גוך. במיוחד הם אהבו את תמונות הפרחים – האירוסים, השקדייה והחמניות המפורסמות. ילדים ומבוגרים כאחד, מתהלכים ברחבי הגלריות, חוקרים פינות וגומחות, צופים ביצירות האומנות מזוויות חדשות ומגלים פרספקטיבות שמשתנות כל הזמן. מבקרים רבים אחרים נהנים פשוט לעמוד ללא תזוזה, כשהם מאפשרים לשילוב המדהים של מראה וקול לשטוף אותם.

הציטוטים המוקרנים על התקרה ועל הרצפה משדרגים את ההיכרות עם הצייר המפורסם: "לא אחיה ללא אהבה", "היה מודע בבירור לכוכבים ולנצחיות המרחב, אז החיים מרגישים כמעט מכושפים אחרי הכל". גם סריקת המכתבים המלווים באיוריו בהחלט מעבירה את המסר של המילים הרבות שכתב בחייו!

בתוך כל העצב של תקופה זו בחייו, ניכרת אף האופטימיות המרגשת בציטוטים כמו:

"אני לא יכול לשנות את העובדה שהציורים שלי לא נמכרים. אבל יגיע יום בו אנשים יבינו כי הם שווים יותר מאשר שווי הצבעים שהשתמשתי בהם בתמונה", "רק כאשר אני נופל, אני יכול להתרומם שוב",

בעולם כבר צפו מעל 300 אלף איש בתערוכת Van Gogh Alive

מיועד לגיל: כל המשפחה.

מיקום: אולם מקסידום, מרכז הירידים, גני התערוכה,

תאריכים ושעות פתיחה: החל מ-3 בפברואר 2013, שעות פתיחה: א-ה ושבת: 9:00-20:00, שישי: 9:00-17:00

טלפון: www.hadran.co.il

אתר: www.vg-alive.co.il

מחיר כרטיס: 99 שקלים.

  • כל הגילאים

  • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

  • מערכת "את זה"29.03.20

  • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים