מה בפורטל?

עצמאות מול הצבת גבולות

האם לתת לילדים עצמאות ובחירה חופשית או לשמור על חוקי הצבת הגבולות? יעל צמח-גרינשפון מהרהרת בקול רם ומגיעה לתובנות ברורות בקשר למינון הנכון

יעל צמח-גרינשפון 21.02.13

יהלי שלי חגגה לא מזמן את יום העצמאות הפרטי שלה, ואם אדייק אצטרך לכתוב "ימי עצמאות" ברבים. היא עדיין לא חגגה שלוש, אבל בהחלט בעלת דעה ורצונות משלה, והכל נובע מן העובדה שהיא רוצה להיות עצמאית ולנסות לעשות הכל בעצמה כמו גדולה, בעיקר להחליט! מה היא תאכל, מה היא תלבש ומה לא.

ומה רע בכך? הרי תכונת העצמאות היא תכונה מבורכת. קבלת החלטות באופן עצמאי

נחשבת לתהליך מתקדם אצל כל אחד מאיתנו. אנחנו ההורים רוצים להעניק עצמאות לילדינו מכל הבחינות, כדי שיסתדרו בכוחות עצמם בחיים. התשובה לכך מסתתרת בקצה השני של הסקאלה - בחשיבות של הצבת גבולות ברורים לילדים. ברגע שמעניקים לילדים עצמאות עלולים להיפרץ כל הגבולות. אז איפה הגבול?

אחת העצות הטובות שלמדתי מאמי, זמירה צמח, ומן הדוגמא האישית שהעניקה לנו בעניין זה היא מתן בחירה בין שתי אפשרויות – זו שיטה שמבוססת על שילוב בין מתן חרות טוטאלית ועצמאות לבין הצבת גבולות מוגדרת. מצד אחד – מתן אפשרות בחירה מעניק לילד תחושה של עצמאות ומחזק את הביטחון העצמי שלו. מצד שני – הענקת בחירה מבין שתי אפשרויות בלבד ולא יותר – מציבה לו גבולות ומזכירה לו מי הדמות הסמכותית.

עם השנים קלטתי באמצעות יישום דרך זו שלכל דבר שאנחנו עושים יש לפחות שתי אפשרויות, ולכן קל תמיד להציג בפני הילד שתי אופציות – בבוקר, כשהוא רוצה לבחור בעצמו את הבגדים, מניחים לפניו שני סטים תואמים לבחירה. כשהוא עסוק בשאלה מה יעדיף, נחסכות סצינות בסגנון "אני רוצה את החולצה הכחולה שלבשתי אתמול". בנוסף, הוא חש מאושר שקיבל הזדמנות לבחור בעצמו, ויש לכך ערך מוסף בדמות שיעור בקבלת החלטות הכל כך חשוב בחיים.

אחר הצהריים אפשר לשאול את הילד אם הוא רוצה ללכת לחבר או להזמין חבר, אפשר להציע לו לצבוע חוברת צביעה או לשחק במשחק קופסה (כדי שלא יצפה בטלוויזיה שעות על גבי שעות). לא כדאי לחכות לסצינות של מריבות וצעקות.

תנו לילדים עצמאות בתוך גבולות ברורים!

לכבוד יום העצמאות של מדינת ישראל, אני רוצה לנצל את הגישה הזו כדי להבהיר ולחדד את האני מאמין של פורטל הפעלות "את זה" בעניין גידול דור העתיד של מדינתנו. אין אנו דוגלים בהבעת דעה נחרצת, בהטפת מוסר או בקביעת עמדה החלטית אחת בכל נושא, אלא בהגשת מידע ורעיונות לבחירה וליישום, כל הורה לפי אמונתו ושיקוליו.

בעינינו המשפחה של כל אחד מאיתנו מהווה בבואה (מיקרוקוסמוס) לחברה הישראלית כולה. אם נתייחס בסבלנות ובסובלנות אל כל אחד מבני הבית, נשקיע מכל הלב בילדים שלנו בנושאי חינוך, בריאות, התנהגות, ישראליות ואהבת האדם באשר הוא, הרי שהחברה הישראלית כולה תיראה סבלנית וסובלנית יותר, הסביבה תהיה איכותית והאווירה בחברה תהיה מושלמת.

אחת הברכות המוצלחות שכל הורה רוצה לקבל לכבוד יום הולדתו קשורה בילדיו ובצאצאיו - שיחיו בשלום ויהיו מאושרים יחדיו. מאחלת למדינת ישראל שכל תושביה יחיו בשלווה ובאהבה!

  • בלוגים

  • מחנכת על פי קורצ'אק

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • קל לתאר את אתי בנימין, מנהלת בית הספר "איילון" בתל אביב, על ידי ציטוטים נבחרים מהמחנך ומורה הדרך – יאנוש קורצ'אק, על מנת להבין לעומק, מהי מנהלת בית ספר אולטימטיבית
  • כל הגילאים

  • באזל עם הילדים!

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים