מה בפורטל?

הכוכב של סבתא

הספר הכוכב של סבתא" מהווה אמצעי עזר מצוין להמחיש לילדים מהו המוות בשפה פשוטה וישירה ובליווי איורים מתאימים המשדרים את האווירה. ספר שימושי לילדים בני 3+, לאו דווקא במקרים של אובדן טרי

יעל צמח-גרינשפון 05.03.13

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-6

 • כתיבה:יובל אטד

 • איורים:יעל פוטרוויט

 • הוצאה:אטד תקשורת

 • תיאור:הספר הכוכב של סבתא" מהווה אמצעי עזר מצוין להמחיש לילדים מהו המוות בשפה פשוטה וישירה ובליווי איורים מתאימים המשדרים את האווירה. ספר שימושי לילדים בני 3+, לאו דווקא במקרים של אובדן טרי

אבי יחזקאל צמח ז"ל נפטר לפני עשר שנים, כשבני הבכור ערן היה בן ארבע וחצי. בתחושת הבטן שלי סיפרתי לו בעיניים נפוחות, שסבא עלה לשמיים, ומעכשיו הוא ישמור עלינו מלמעלה. שטף של שאלות זרם מפיו: למה הוא עלה לשמיים? מתי הוא יחזור? איך הוא הגיע לכוכב? באיזה כוכב הוא יושב? זרמתי איתו, והראיתי לו מחלון המרפסת של אמי, תיבדל לחיים ארוכים, את הכוכב הכי זוהר בעולם, את הכוכב שעליו יושב אבא שלי, המלאך השומר עלינו מלמעלה. מדי ערב, לפני שנרדם, נהג ערן לנופף בידו אל הכוכב של סבא. ערן גדל וסיפר לשני אחיו על סבא יחזקאל שיושב בכוכב עליון ושומר על כולנו מלמעלה.

זו הסיבה לכך שהכותרת של הספר "הכוכב של סבתא" משכה את תשומת ליבי. קראתי בהתרגשות גדולה את הכתוב, והרגשתי שזו בדיוק הגישה שלי כלפי הנושא הכאוב - מוות של אדם קרוב. הדגש על ההמשכיות עם האדם הקרוב שנשאר בליבנו, ולא על כל מה שקשור בענייני הטמנת הגוף באדמה והקבר.

לא חיכיתי לסיטואציה של אובדן טרי של אדם קרוב, החלטתי לקרוא את הספר לבת השש שלי ללא קשר מתוך סקרנות לתגובה שלה.

הסיפור האידיאלי על החוויה אצל סבתא הזכיר ליהלי בת הרבע לשש את סבתא שלה, שאליה נוסעים בשבתות ומבלים בכיף. האיורים הצבעוניים העניקו לדפים את שמחת החיים של החיים בכפר של סבתא. רק אחרי שיהלי שלי התחברה והזדהתה, הגיעו העמודים שבישרו על מצבה הבריאותי של הסבתא שהלך והידרדר.

כשסבתא נפטרה, סיפר אבא לילדים שהיא כבר לא גרה בכפר, היא מתה. כך בפשטות, בלי לספר סיפורים מורכבים ומיותרים. הילדים החלו לשאול שאלות ישירות (מה שהיה מוכר לי...), כגון "מה זה מתה?", "אולי היא נסעה רחוק?", "למה היא עברה?, "מתי היא תחזור?", ואבא ענה בתשובות ישירות: "כשמתים זה כשכבר לא נמצאים כאן יותר", "היא לא תחזור".

השאלות והתשובות מזמנות שיחה גלויה על הנושא הקשה הזה, ומה שאהבתי בגישתו של האב מהסיפור שהסביר לי היטב את הגישה שלי מלפני עשר שנים, הוא העניין החשוב להדגיש את ההמשכיות של האדם הקרוב, את הזיכרונות הטובים, את העובדה שהאדם הקרוב יישאר בליבנו תמיד תמיד! "היא לא תשוב בשבתות ובחגים, אבל היא תישאר אצלנו עמוק בלב כל הימים", "תוכל לדמיין כל מה שיאמר לך הלב, בכל מיני צורות ואופנים".

יהלי הקטנה שלי, שגדלה בבית שבו כולם יודעים שסבא על הכוכב שלו שומר עלינו מהשמיים, חשבה רגע ואמרה: "גם סבתא של הילד הזה גרה בכוכב בשמיים, אולי היא שכנה של סבא שלנו?". נתתי לדמיון שלה לעבוד בהתאם לגישה שאהבתי בספר...

יזם האינטרנט והאב הצעיר יובל אטד, כתב את הסיפור המרגש הזה בעקבות התמודדותו האישית עם החוויה. ניכר על כל מילה הצורך העז לעזור לילדים להיחשף לנושא המוות בצורה ברורה וישירה ולסייע בידם להתמודד עם הלא נודע.

יעל פוטרווייט השכילה לשדר באיוריה את האווירה המתחלפת באמצעות הצבעים – הספר מתחיל בצבעים עליזים המדגישים את ההנאה והשמחה אצל סבתא בכפר, ואט אט מתחלף לצבעים קודרים המבליטים את העצב והכאב על מותה.

הספר "הכוכב של סבתא" נושא את תו התוכן היוקרתי של מכון אדלר ונכתב בליווי צמוד של ד"ר עדנה כצנלסון, פסיכולוגית קלינית, חינוכית והתפתחותית המתמחה בגיל הרך. כדאי לקרוא ולהפנים את המאמר השימושי המצוין של ד"ר עדנה כצנלסון, המעניק עצות פרקטיות איך לספר לילדים על אובדן של אדם קרוב.

הקריינות לגרסת האפליקציה לסמארטפון ולטאבלט מבוצעת כוכב הטלוויזיה והרדיו עופר דומינגז ("גולסטאר", ותוכנית הבוקר של רדיו תל אביב) שבעצמו חווה כילד אובדן אב והתגייס לקידום הנושא. פיתוח אפליקציה: חברת touchoo.

ניתן לרכוש ספר מודפס דרך אתר האינטרנט www.savtastar.co.il או בהזמנה טלפונית 03-9600634, או להוריד אפליקציה לקריאה באייפד ובאייפון בקריינות ייחודית ומרגשת של עופר דומינגז.

מיועד לגיל: 3-6

כתיבה: יובל אטד

איורים: יעל פוטרוויט

הוצאה: אטד תקשורת

נושא לימוד: מוות ואובדן, יחסים ומשפחה.

מחיר ספר: 59 שקלים (משלוח חינם)

מחיר הורדת אפליקציה לקריאה באייפד ובאייפון בקריינות של עופר דומינגז: 15 שקלים.

לרכישת הספר "הכוכב של סבתא"

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

רעיונות לחגיגות ספרים

סימניות לספרים

סיפור בחרוזים

שירים וסיפורים מקוריים

עוד ספרי ילדים על פי נושאים:

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

ספרי ילדים בעלי צורות מיוחדות

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

ספרים לפי נושאים:

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה, חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

ספרי ילדים בעלי צורות מיוחדות

 • ספרי ילדים

 • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה
 • גילאי 3-6

 • הרבה יותר מאבטיח

 • מערכת "את זה"26.06.20

 • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים