מה בפורטל?

הפעלת מיחזור והפרדת פסולת ערכית

אם אתם מחפשים פעילות ערכית במיוחד בנושא מיחזור ואיכות הסביבה, חיסכון בחשמל ובמים בגובה העיניים של ילדים בני 4-8 – אין ספק שכדאי לכם להזמין את מיכל קליין שמעבירה הפעלה מרתקת ואינטראקטיבית בשילוב מוזיקה וריקודים, סיפור והסברים קצרים, ומגוון אביזרים להמחשה. הפעילות מבוססת על הדי.וי.די המוזיקלי המצוין "אוריקן" ומתאימה לגני ילדים, לצהרונים, לימי הולדת, לאירועי גיבוש בחברות ולהפעלות מיוחדות במוזיאונים איכותיים

יעל צמח-גרינשפון 11.04.13

תעודת זהות

זכיתי להשתתף בהפעלות רבות בנושא מיחזור. רובן פותחות בהסבר קצר על הנושא מכיוון זה או אחר ועיקרן יצירה מחומרים שכדאי למחזר – שקיות ניילון, גלילי נייר טואלט או גביעי יוגורט, יצירה שהילדים לוקחים הביתה למזכרת.

ההפעלה של מיכל קליין השאירה אותי פעורת פה בקונספט שלה. מדובר על מפגש שלם העוסק בנושא המיחזור והשמירה על הסביבה מכל הכיוונים בגובה העיניים של הילדים. אין כאן הכנת יצירה למזכרת, הילדים לוקחים איתם הביתה את ההבנה העמוקה מדוע כדאי למחזר, מה עושים עם כל פריט שכבר אינו בשימוש, איך ממיינים פסולת, מהם השימושים החוזרים ועוד. הכל מלווה בסיפורים, הסברים קצרים, שירים, ריקודים ואפילו הפגנה אמיתית שמחה, והכל בהשתתפות פעילה של הילדים שלומדים בדרך חווייתית את הנושא האקולוגי, בלי להזכיר אפילו פעם אחת ביטויים מסובכים הקשורים אל המושג הזה. שאפו גדול על הקונספט!

ועכשיו לביצוע – שפע האביזרים להפעלה שמיכל סוחבת איתה (כמובן בקרטונים וסלי מיחזור ולא בשקיות ניילון – דוגמא אישית), מהווים רמז קטן להשקעה המרובה שלה בהפעלה הזו, שמטרתה להעביר לילדים את המסרים החשובים.  

ההפעלה מתחילה במעגל, מיכל מקריאה בקצרה את הסיפור של אורי – ילד חולמני שהפך להיות אוריקן – ילד שעוזר לסביבה באהבה ומלמד את כולם (גם את אמו הבזבזנית) למחזר. מיכל שואלת את הילדים מה הכוונה במושג "מיחזור" ועונה להם בהומור בשפה שלהם על כל השאלות. עכשיו כולם יודעים מהו מיחזור. כחימום ראשוני משמיעה מיכל את השיר על אורי אור אלוף המיחזור – בהחלט שיר שמח שמכניס לאווירה השמחה של ההפעלה.

ברקע של מיכל מוצבים מיחזורית בקבוקים ופח למיחזור נייר. מיכל פותחת את הפח הירוק שאורי נתן לה, ומוציאה ממנו אט אט מוצרים, ממש כמו מתיבת אוצר! כל ילד שמוזמן להציג את המוצר הבא, עוצם עיניים, מציג את המוצר ואומר מה אפשר לעשות בו. כאן עולים רעיונות משותפים: גרב לתיאטרון בובות, דיסק למראה וליצירה, קופסת פח לאחסון ולכלי נגינה ועוד. נושא הפרדת הפסולת מועבר לילדים כך שיזכרו בדיוק מה עושים עם כל דבר שאינו בשימוש כבר.

כהמחשה מעולה עד כמה אפשר ללכת רחוק עם נושא המיחזור, מחלקת מיכל כלי נגינה שמיחזרה   - דרבוקות, רעשנים, ועוד משמיעי רעשים וצלילים שונים. המקהלה הממוחזרת מנגנת לקול צחוקם ולהנאתם של כל המשתתפים!

וזה עוד לא הכל. מיכל ממשיכה להדגים לילדים מה עושים מחומרים שכבר לא צריכים באמצעות המחשה של תוצרים שמדברים אליהם – טלפון שתי כוסות וחוט כמו פעם (כשאנחנו ההורים היינו ילדים...), קביים מקופסאות פח לתרגול שיווי המשקל ועוד. כמה מרגש לראות שמחומרים פשוטים שיש בכל בית אפשר ליצור כל כך הרבה מוצרים שימושיים! בכל פינה ניכרת השפעת המיחזור על מיכל, אפילו הכובע שהיא חובשת לראשה משודרג באמצעות פקקים צבעוניים, ועל כך פשוט נותר להוריד את הכובע בפני מיכל המקורית.

נושאי החיסכון בחשמל, ייבוש כביסה, ההימנעות משימוש בשקיות ניילון ועוד ערכים חשובים עולים כאן בדרך מקורית, ונשאיר את ההפתעות למי שיזמין את ההפעלה השווה הזו...

על מנת להחדיר את המודעות לכל מה שקשור למיחזור, נערכת בשיא ההפעלה הפגנה אמיתית עם שלטים גדולים, והילדים מניפים אותם תוך כדי קריאות "יוצאים לקניות בלי שקיות" ותנועות כמו בהפגנה אמיתית. אחד העקרונות של מיכל הוא שיתוף של כל הילדים, וכאן מתחלפים משתתפי ההפגנה על מנת שכולם יחוו את המחאה החברתית החשובה הזו.

על היוצרת והמפעילה

מיכל קליין, שמעבירה את הפעילות בכישרון רב, היא שחקנית מקצועית, בוגרת בית הספר הגבוה למשחק ואומנויות הבמה - בית צבי. למיכל ניסיון רב, עשיר ומוכח הן במשחק (שיחקה בלהיט הבמה הגדול למבוגרים 'אני פה בגלל אשתי' ובהצגות ילדים רבות כדוגמת 'בילבי' - המחזמר, ו'עמי ותמי' - המחזמר), הן בבימוי (מופעי עיר ערוץ הילדים, מופעי רבים מכוכבי הילדים) והן בהדרכה ובהעברת פעילות (חברה בקרוואן ובמשלחת הצופים לארה"ב ומדריכה במשלחת הסוכנות היהודית). מיכל היא יוצרת מוערכת ביותר בתחום הילדים - בין יצירותיה הצלחות רבות: טולי בלבולי, עמי ותמי המחזמר, בג'ונגל של רוי בוי ועוד עשרות תסריטים ועשרות פזמונים. מיכל היא גם היוצרת של הדי.וי.די 'אוריקן' – היא כתבה את התסריט והפזמונים, הלחינה חלק מהשירים, ביימה ואף מככבת בו בתפקיד המורה לטבע/המספרת.

אין ספק שזו פעילות שנבנתה ביסודיות ותוך חשיבה עמוקה על הדרך הנכונה להעביר מסרים הקשורים במיחזור ושמירה על הסביבה. ניכר שמיכל מוסיפה עוד ועוד דרכים להעביר את המסרים, עד כדי כך שלא מרגישים שעוברות 90 דקות (!) – ללא ספק הפעלה ארוכה הנובעת מהיסודיות של מיכל ומהרצון העז להשיג את המטרה שהציבה לעצמה.

 

* אורך הפעילות כשעה וחצי.

* נדרשת נוכחות והשתתפות של הגננת או של הורה לעזרה ומספר הילדים מוגבל ל – 40.

* הפעילות בנויה על בסיס תוכן הדי.וי.די "אוריקן", אך היכרות מוקדמת עם הדי.וי.די אינה חובה.

* מחיר הפעילות נוח במיוחד ומותאם לתקציבי ועדי הורים - לבחירה שלושה מחירים:

מחיר רגיל – 700 שקלים.

מחיר כולל מארז אוריקן (DVD + דיסק שירים) מתנה לכל ילד – 850 שקלים.

מחיר הפעלה לימי הולדת (כולל מתנות נוספות ) – 900 שקלים.

להזמנות:  

מיכל קליין – ג'ינג'ית הפקות

טלפון: 052-2434733

אתר: http://www.michalklein.com/

מייל: [email protected]

עמוד פייסבוק

לרכישת הדי.וי.די 'אוריקן' – ליחצו כאן

  • גילאי 6-10

  • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

  • מערכת "את זה"29.03.20

  • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים