מה בפורטל?

איפה הן העוגות ההן, עם קרם השוקולד והמרציפן?

לאן נעלמו עוגות ימי ההולדת הפשוטות של פעם? מה קרה לחוויה השנתית של הכנת עוגת שוקולד עם הילד החוגג, משלב התכנון של הצורה, ליקוק הקערה והקישוט עם הסוכריות הקטנות? יעל צמח-גרינשפון מספרת על השתלטות בצק הסוכר היקר ועל הרעיון של יהלי בת השש ליהנות מהכנת עוגה לחגיגה

יעל צמח-גרינשפון 17.12.20

חגיגת יום הולדת של אחד הילדים מהווה עבורי כיף גדול, בייחוד בכל מה שקשור לעוגה. בדיוק כמו בפורים, כשמתארגנים מראש לבחירת תחפושת עם הילד, כך לפני יום הולדת – מדפדפים בספר העוגות האדום המוכר (בינתיים נוספו שני ספרים נוספים מצוינים עם רעיונות לעוגות יום הולדת), בוחרים צורה, קונים את מה שצריך בסופרמרקט ונהנים מהאפייה ומהקישוט המשותף שמביא סיפוק רב כשכולם מתפעלים מהיצירה של הילד. עם הבנים הגדולים היה די קל – הם נהגו לבחור מגרש כדורגל עם שחקנים ונהנו להציב את השחקנים וכמובן את הכדור במיקומים שרצו. אומנם עוגה פשוטה, לא מהודקת בעיצוב, אבל האושר הגדול של הילד שתיאר בדיוק למה החליט להציב את השחקן כאן ולא שם – שווה הכל.

הטרנד האחרון דורס את כל הכיף וההנאה שחוויתי עם בניי הגדולים באפיית העוגה וקישוטה. עוגות בצק סוכר של כמה קומות נוחתות על הילד החוגג, לא לפני שההורים השקיעו בהן כמה מאות שקלים! לא מדובר על בת מצווה או בר מצווה, אלא על חגיגה בצהרון או מסיבת יום הולדת אחר הצהריים עם כל החברים. דמויות מפוסלות עד הפרט האחרון, צבעים זוהרים וקישוטים יוקרתיים מתנוססים על עוגת יום ההולדת שבמקרה הטוב הילד ראה לפני כן בביתו.

לפני יום ההולדת של בת השש שלי, דפדפנו בספרי העוגות לקבל רעיונות. יהלי עלעלה בעיון רב, ולבסוף אמרה: "בואי נכין את יער הפיות!". עוד לפני שהספקתי לחשוב איפה משיגים תבניות מוכנות בצורת פיות, היא הצהירה: "נקשט את העוגה בפיות (החרסינה) שלי", ורצה להביא אותן להדגמה. עוד לפני שהספקתי לשאול מה צבע היער וגודלו, היא הצביעה על אחת הפיות שמונחת על משטח ירוק ואמרה: "נבנה עוגה של כמה קומות משוקולד, ולכל פיה נכין מעגל בצבע של המשטח שלה". עוד לפני שדמיינתי למה כוונתה, היא הביאה דף וטוש והחלה לצייר סכימה של עוגות מלבניות כמו מעצבת עוגות ותיקה. לשאלתי: "אולי נעצב פיות מבצק סוכר?", היא השיבה: "כולם עושים בצק סוכר, אנחנו נכין משהו אחר"…..

אין מילים לתאר את התענוג הגדול שזכינו לו בתכנון היער הארבע- קומתי, בבחירת הסוכריות, צבע הקרם (שוקולד לבן או שוקולד חום, בלי הרבה סיבוכים), חיפוש שבלונות של פיות (אין! מי שמתעקש יכול להזמין מחו"ל),ועוד.

שילבנו גם בצק סוכר שקנינו ונהנינו ממנו ממש כמו בהפעלה של פלסטלינה, בלי דיוקים משורטטים. כל המשפחה היתה שותפה לחוויה, ויונתן האח הגדול קנה ליהלי לכבוד יום ההולדת עוגיית פיה מבצק סוכר ונשיקות לקישוט. יחד מרחנו קרם וליקקנו, אורן החבר הצטרף אלינו לכיף לצייר בטושים אכילים על

הנשיקות, לעטר את העוגה במבחר לבבות שקרצנו בעצמנו וכמובן – לטעום מכל סוג של סוכריה…

בסופו של כל העניין, בעצם הבנתי שחזרנו לימים ההם, שבהם קישטנו את העוגות הפשוטות באמצעות מיניאטורות שיש בבית, והכי חשוב – נהנינו מכל רגע של העוגה מאפה ידינו! מה רע בזה?

עוד הרהורים מהבלוג של יעל צמח-גרינשפון

עוד עוגות יום הולדת:

עוגת רכבת מפוארת

עוגות פשוטות מקושטות

עוגת שוקולד ברבי

עוגת בצק סוכר הלו קיטי

סוכריות משאריות של עוגות

עוגת בובות הלו קיטי

עוד עוגות ועוגיות לילדים:

עוגת שוקולד פשוטה לילדים

עוגיות טחינה בריאות

עוגיות אותיות

עוגיות מזל אישיות

ריבועי תמרים

כדורי שוקולד ספונטניים

מאפינס על פי דגם של משפט פיתגורס

נקניק שוקולד

עוגיות קורנפלקס שוקולד

עוד רעיונות ליום הולדת

  • בלוגים

  • מקובלים בוואטס אפ

  • 22.12.20

  • למה באמת חשוב לדאוג שהילדים ידעו עברית תקנית משלבים מוקדמים? איך זה משפיע בהיבט החברתי והרגשי? וברמה הפרקטית – איך אפשר להטמיע בילדים את האהבה לעברית וללמד אותם בצורה חווייתית. יעל צמח-גרינשפון, מוסמכת החוג ללשון העברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים מסבירה בליווי ארגז כלים להורים

תגובות הקוראים


תגובה אחת

לובה
06 אוקטובר, 2013
אהבתי מאוד ! אימצתי...

בניית אתרים - בניית אתרים