מה בפורטל?

לומדים עם הילדים לחסוך

איך מסבירים לילדים שברז מטפטף מבזבז כמויות גדולות של מים? איך מעבירים את המסר שכדאי לתלות כביסה ולא לייבש במייבש חשמלי? ולמה צריך לחסוך בחשמל, במים ובאנרגיה? מיכל קליין, שוחרת חיסכון מילדותה, מספרת על המוטו שלה בבית ומראה איך כל אחד יכול לחסוך בבית בקטן וביחד, והרבה אנשים חוסכים בגדול. מדריך פרקטי לחיסכון!

מערכת "את זה" 04.01.18

מאז שאני ילדה קטנה, אני יודעת שצריך לחסוך. אולי זה החינוך של ההורים שלי, אולי נולדתי כזאת ואולי זה שילוב של שני הדברים, אבל מה שבטוח - זה לא עובר לי, וטוב שכך.

אני זוכרת את עצמי בכיתה א', או אולי אפילו כבר בגן מודאגת ומוטרדת מאוד מהמחשבה על הכינרת שלנו שהולכת ומתמעטת. כמו עכשיו, גם אז היה משק המים של מדינת ישראל בבעיה. תשדיר שירות (ככה קראו לזה אז) אחד בטלוויזיה בשחור לבן של ברז מטפטף באיטיות עם קריין שמכריז "חבל על כל טיפה" ממש הדיר שינה מעיניי.

אבל האם לילדים של היום תשדיר כזה יכול להזיז משהו? איך ילד יכול בכלל להבין שטיפה אחת של מים בכל כמה שניות יכולה לרוקן לנו את הכינרת?

כדי לענות על שאלות אלה, ערכתי בבית ניסוי עם הבן שלי בן החמש: בבוקר לפני הגן, השארנו יחד קערה ריקה מתחת לברז מטפטף, ובצהריים מצאנו אותה כבר עולה על גדותיה. אחרי שסגרנו את הברז, הסברתי לבני שהרבה קערות כאלה ממלאות אמבטיה, והרבה אמבטיות ממלאות בריכה והרבה בריכות הן כבר אגם קטן. מסקנה: ילדים יכולים להבין הכל בעיקר כשהם 'רואים בעיניים' כי הניסוי שלנו עבר בהצלחה ואף הותיר רושם רב.

אז זה המוטו שלי בבית – להראות איך כל אחד יכול לחסוך בבית בקטן וביחד, הרבה אנשים חוסכים בגדול.

חיסכון במים

למשל, במקום למלא לילדים אמבטיה שלמה במים, ממלאים לכל אחד גיגית כביסה ומעמידים אותן גיגית מול גיגית לאורך האמבטיה (מוגבל לשני ילדים קטנים) - זה גם יותר היגייני (לכל ילד המים שלו עם הלכלוך הפרטי שלו...), גם חוסך מים, ובעיקר - הופך את זמן הרחצה המעצבן בדרך כלל לבילוי משפחתי משעשע. הילדים אצלי משחקים למשל בספינות, כשכל אחד מהם הוא רב החובל הבלתי מעורער של ספינתו. בשעת מלחמה הם מפגיזים זה את זו באקדחי מים, ובעיתות שלום הם מחליפים זו עם זה צעצועים.

ויש לכך גם יתרון נוסף: בסיום הרחצה, המים כבר בתוך גיגיות ואפשר להשתמש בהם להשקיית עציצים, לספונג'ה וכן, כן, אפילו לשטיפת האסלה. (אבל רק מ'תוצר מספר 1' ...).

חיסכון בחשמל

באשר לחיסכון בחשמל - טוב, זאת סוגיה קצת יותר מסובכת, ולכן אשאיר את עבודת ההסברה בידיה האמונות של חברת החשמל.

אבל לטובת הקניית ערכי חיסכון בחשמל לקטנטנים בבית, אציע להשתמש בג'ינגל החיסכון מתוך דיוידי אוריקן שמילותיו הן כאלה: "צריך לפעול במהירות ולפעול נכון כדי לכבות את הבזבוז ולהדליק את החיסכון!".  

הילדים שלי מכירים את הג'ינגל הזה בעל פה (טוב, זאת לא חוכמה, אמא שלהם כתבה אותו).... בכל פעם שמכבים את האור, אומרים "הדלקתי", כלומר, "הדלקתי את החיסכון", וכשמדליקים אור, אומרים "כיביתי" ,כלומר, "כיביתי את החיסכון והתחלתי לבזבז". זה נחמד, כי כשלדוגמא אנחנו יוצאים אל חדר המדרגות, הבן שלי מדליק את האור וצועק: "כיביתי!", ואני אומרת: "לא כיבית, הדלקת!", והוא עונה: "לא, אמא, כיביתי את החיסכון!!!", ולהיפך – כשהקטנה שלי רוצה לכבות את האור בחדר לפני השינה, אני מרימה אותה כך שתגיע אל המתג וכולנו אומרים: "להדליק את החיסכון!", והיא מכבה את האור.

תליית כביסה

אבל הכי כיף בקיץ לחסוך חשמל עם הילדים, דרך ויתור על הייבוש במייבש הכביסה החשמלי ותליית הכביסה הרטובה על החבל!

אני יודעת, הורים – אתם שונאים לתלות כביסה! הכי נוח זה פשוט לדחוף את הבגדים שיוצאים ממכונת הכביסה ישר אל המייבש החשמלי, ללחוץ על הכפתור ולשכוח מהכל לפחות ל- 45 דקות. אבל לא חבל? עיזבו את זה שהחום של המייבש מקלקל את הבגדים, עיזבו את זה שכל כך הרבה חשמל מתבזבז ועיזבו את זה שממילא לא גמרתם את העבודה, כי עד כמה שאני יודעת, טרם המציאו מייבש כביסה שגם מקפל את הכביסה וממיין אותה לארונות... אז מה אכפת לכם להקדיש עוד כמה דקות לתליית הכביסה על החבל?

וזאת דרך מצוינת לבלות זמן איכות עם הילדים שלכם תוך שאתם מקנים להם ערכים של השתתפות בעבודות הבית ולא פחות חשוב – חיסכון בחשמל.

רוצים דוגמאות?

אפילו בתי הקטנה, עדיין לא בת שנתיים, אוהבת להוציא בגד בגד מהגיגית ולהגיש לי אותו לתלייה – בכל פעם שאני לוקחת ממנה את פריט הלבוש, אני אומרת: "מה את נותנת לי, גרב?" או: "תודה רבה, נתת לי חולצה". כך הילדה לומדת מילים חדשות וגם - אין מחיר לפרצוף מלא הגאווה שלה בכל פעם שאני מציינת לטובה את עזרתה במשפט קטן כמו: "כמה יפה מצידך להשתתף בעבודות הבית עם אמא"! (ולטובת הפמיניסטיות מביננו, אוסיף שגם לבן שלי אמרתי בדיוק את אותו משפט).

והנה דוגמא לילדים יותר גדולים: האחים מתחרים ביניהם מי מוצא יותר זוגות גרביים לתלייה על החבל. בסרטון הבא תוכלו לראות איך זה עובד מצוין בפעילות שאני מעבירה לילדים.

ולסיום, אני יודעת שקשה לכם ושזה נראה לכם קצת ארכאי ולא אופנתי, אבל אפשר ללמד את הילדים קצת ציונות – כל חיסכון קטן באנרגיה בבית, מביא לחיסכון גדול למדינה שלנו. חיסכון שלכם ושל הילדים יפנה לכם קצת כסף בארנק וגם יעשה את המדינה שלנו למקום נעים וטוב יותר – ואני אפילו מרחיקה לכת ואומרת בזהירות רבה – ישנה את העולם!

רוצים להקנות את ערך הצרכנות הנבונה בצורה מסודרת לילדים ולחסוך אלפי שקלים?

הירשמו לקורס דיגיטלי בנושא צרכנות נבונה לילדים כולל סרטונים, עצות, מצגות, חידונים ומשחקים. הכל בלי לצאת מהבית!

הרשמה לקורס לגולשי "את זה" - 50 שקלים בלבד!!!

  • להורים בלבד

  • ניהול מידע להורים

  • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

  • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
  • גילאי 3-6

  • צעצועים לפיתוח מיומנויות

  • יעל צמח-גרינשפון09.12.19

  • חברת "ב.ש צעצועים", המתמחה בייבוא ושיווק צעצועים, משיקה לחג החנוכה משחקים מהנים שכל ילד ישמח לקבל! המשחקים החדשים מבית המותג     SMART TOY – "קסם של שרשרת", "3 בריבוע" ו"סליידר", מפתחים את הזיכרון, הזריזות והמוטוריקה, ויספקו לילדים שעות רבות של משחק והנאה!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים