מה בפורטל?

מים מא' עד ת'

המים היא מילה כמעט נרדפת לקיץ, שבו כיף לבלות עם הילדים בפעילויות מים שונות בבית, בים, בבריכה ובטיולים, אבל תמיד צריך לזכור איך חוסכים כל טיפת מים יקרה. במיוחד לקיץ יצרנו מילון מיוחד בנושא מים לילדים בגילאים שונים, שיעניק לכם מידע, רעיונות לחיסכון במים, הוראות בטיחות, הצעות לפעילויות מיוחדות ועוד ועוד, הכל בנושא המים!

מערכת "את זה" 03.08.13

אמבטיות

תינוקות וילדים אוהבים מאוד אמבטיות (גם אמבטיות שמש) בייחוד בימים חמים מאוד. קנו צעצועי פלסטיק צבעוניים, מלאו את האמבטיה או את הבריכה הביתית ותנו להם ליהנות מהמים בהשגחה תמידית כמובן.

על פי ארגון "בטרם" תינוקות עלולים לטבוע גם במים שעומקם 10 ס"מ בלבד. לכן, לעולם אין לעזוב תינוק או ילד ללא השגחת מבוגר! גם מצופים או אביזרי ציפה אחרים אינם תחליף להשגחת מבוגר.

יש לשים לב, שגם בעת שהיה באמבטיה מאבדים נוזלים ומינרלים רבים ולכן, יש להקפיד לשלב שתיית מים במהלך השהייה במים.

אמבטיה לבובות - למה בעצם לא להעניק אמבטיה טובה לבובות? ילדים (ובייחוד ילדות) מתים על זה. ממלאים גיגית במים וסבון, משרים את הבובות ומשפשפים אותן בסבון ומים. מניחים אותן לייבוש בחוץ, ואפשר גם לתלות באטבי כביסה על החבל או לייבש במייבש הכביסה. בסוף מסרקים את הבובות הנקיות במגוון תסרוקות ומעניקים להן תחושה שעברו טיפול 10,000.

בועות סבון

כמה פשוט ונפלא לילדים להפריח בועות סבון, הן מהמתקן הפשוט והקטן והן מהמתקנים המשוכללים והגדולים יותר. אפשר גם להפריח בועות ענקיות מגיגית מלאה במים וסבון קונים את חובט השטיחים מפלסטיק, שיש בו חריצים גדולים, מנחים את הילדים לטבול אותו במים שבגיגית ומנערים באוויר - בועות רבות יופרחו לכל עבר לכל צחוקם של הקטנים.

גלגולה של טיפה

כבר מגיל שנתיים כדאי להטמיע בילדים כמה חבל על כל טיפה ומהם גלגולי טיפה אחת של מים בטבע. תוכלו לחלק לילדים בריסטול בצורת טיפה ולתת להם לקשט או לצייר בפנים ים/עננים/כוס שתייה או כל דבר שמתקשר למים.

במיוחד עבור הילדים הגדולים סיכמנו את נושא גלגול הטיפות – ראו כאן מחזור המים בטבע.

דלי מים

אם יש לכם דליים ישנים (כאלה שיש להם חריצים וכבר אי אפשר להשתמש בהם לשטיפת הרצפה למשל) – תוכלו לחורר בתחתית חורים, למלא במים ולהניח על ראש הילדים כך שהמים ישפריצו על גופם – הם ממש מתענגים מזה. אפשר להשתמש בדליי משחק ישנים או בדליים של אבקות הכביסה ליצירת דליי המים המתיזים.

השקיה / השפרצה המונית

פעם היינו פותחים ממטרות בימי הקיץ ומשפריצים לכל הכיוונים, או פותחים את ברז הצינור הארוך ומרססים מים זה על זה. בימים של מצוקת מים במדינה, אי אפשר לעשות את זה, אבל אפשר לנצל את פעולת ההשקיה לפעילות חווייתית עם הילדים. פשוט מאוד – פותחים ממטרות על הדשא, משקים את הצמחייה על ידי צינור או משקים את הפרחים בעזרת משפכים גדולים. פעילות מים חסכונית בכסף ובעבודה.

וידיאו במים

כדאי לצלם וידיאו ותמונות סטילס של הילדים במהלך פעילויות במים. זה מצטלם מדליק ומהווה מזכרת מצוינת מהחוויות הרטובות.

זרמים של מים

קל ללמד את הילדים על זרמים באמצעות פתיחת ברז המים תחילה לאט ואחר כך מהר. עירכו ניסוי: הניחו קערה מתחת לכיור, פיתחו את הברז לזרם איטי ומידדו זמן עד שהיא מתמלאת. חיזרו על הפעולה כשהזרם מהיר. הסבירו לילדים את הקשר בין עומת הזרם למהירות מילוי הקערה. הוסיפו הסבר חשוב – כששוטפים ידיים כדאי לפתוח את הברז בעדינות על מנת לא לבזבז מים.

חבל על כל טיפה

מלמדים את הילדים כללים לשמירה על המים:

 1. שטיפת ידיים – שוטפים ידיים מהר, בעת הסיבון סוגרים את הברז ומייד בתום שטיפת הידיים סוגרים היטב את הברז ומוודאים שלא יטפטף.
 2. צחצוח שיניים – כשמצחצחים את השיניים מקפידים שהברז יהיה סגור היטב.
 3. 3.    שטיפת מכונית – שוטפים בעזרת דלי ומעט ממים ולא בצינור.  
 4. 4.    שטיפת כלים – כשמסבנים את הכלים סוגרים את הברז.  
 5. השקיית צמחים – אפשר לאסוף את המים שנוזלים מהמזגן להשקיית הצמחים. אפשר גם לאסוף מי גשמים לאותה מטרה. כדאי להשתמש במים שמשרים בהם את תפוחי האדמה להשקיית צמחים. מעבר לחיסכון במים, העמילן טוב לצמחים.

חיסכון במים באמבטיה

אם לוקח זמן למים החמים להגיע, חבל על כל טיפה של מים קרים! מה עושים? כשמקלחים את הילדים (וגם את עצמכם), מניחים דלי ריק מתחת לברז המים, כך שעד שמגיעים המים החמימים, המים הקרים נשפכים לדלי ולא מתבזבזים. משתמשים במים האלו לצרכים שונים כדי לחסוך - לאסלות, להשקיית הגינה ולכל מטרה אחרת. נצלו את שעת האמבטיה להסביר את החישוב של החיסכון במים לילדים.

טיולי מים

כמה כיף לילדים ללכת בתוך מים, בייחוד כשהימים מתחממים. כדאי למצוא מסלול נוח להליכה, כמו למשל מג'רסה באזור מזרח הכינרת. חפשו טיול מתאים באינדקס טיולים ופארקים.

ים

תכננו בילוי בים מדי פעם, בשבת או אחר הצהריים – זו אחת מחוויות הילדות של הילדים!

לימוד כמות המים

כדאי ללמד את הילדים מהי המידה לכמויות מים ולהסביר מהו מ"ל, קוב וכו'. לשם המחשה כדאי להביא כלי מדידה שעליו מזומנות המידות (למשל שייקר), בקבוקים בגדלים שונים – 500 מ"ל (חצי ליטר), ליטר, ליטר וחצי ושני ליטרים ולהמחיש את המידות באמצעות הדוגמאות.

משחקי מים קבוצתיים (בבריכה)

איסוף כדורים – כשהילדים בבריכה (בהשגחת מבוגר בתוך המים), זורקים כדורי קטנים שצפים (כדורי פינג פונג טובים למטרה זו) והילדים צריכים לאסוף אותם. המנצח הוא הילד שאסף את מספר הכדורים הרב ביותר.

לילדים גדולים יותר שכבר שוחים, אפשר לערוך תחרות באמצעות כדורים כבדים שאל צפים, כך שעל מנת לאסוף אותם צריך לצלול.

"משוך בחבל" בבריכה – למה בעצם לא לשחק במשחק משיכת חבל בתוך המים? פשוט מאוד, צריך חבל ארוך שמסומן במרכזו. מחלקים את הילדים לשתי קבוצות, מסמנים את התחום של כל קבוצה (אפשר להשתמש בקו האדום של המים העמודים) ומתחילים למשוך ולמשוך. המנצחת היא הקבוצה שמשכה את החבל לתחום שלה.

התעמלות במים – לילדי הכיתות הנמוכות שכבר שוחים כמו דגים ויודעים לבצע תרגילי התעמלות במים, אפשר לערוך תחרות עמידת ידיים, גלגולים לפנים ולאחור ועוד.

ים יבשה – אפשר לשחק בבריכה, צמוד לקו האדום המפריד בין המים הרדודים למים העמוקים את המשחק "ים יבשה" בפורמט המקורי או על ידי הפרדה בין "רדודים"/"עמוקים" – זה בהחלט מבלבל...

ניקיון במים

אם כבר פעילות עם מים, למה לא לנקות את המכונית המשפחתית או את הבית?

שיטפו את האוטו יחד עם הילדים, כמו פעם: הורידו דליים עם מים וסבון, מטליות וסמרטוטים, שואב אבק ידני והתחילו להבריק. העניקו לכל אחד מן המנקים סכום סמלי בשביל השלמת החוויה. אחד הבילויים שילדים אוהבים, בייחוד בפעם הראשונה. כדי להלהיב את הילדים, אתם יכולים בפעם הראשונה לקחת אותם לשטוף את האוטו במקום מסודר כדי שיראו איך עושים את זה ובעיקר כדי שיחוו את זה בעצמם.

אם יש לכם עוד כוח, נצלו את ההזדמנות ללמד את הילדים איך שוטפים את הבית – הם ייהנו מהפעולה עצמה ומהבית הנקי (וגם ישמרו יותר טוב על הניקיון, מניסיון).

סירות נייר במים

יוצרים עם הילדים סירות נייר על ידי קיפול פשוט. ממלאים מים בבריכה ביתית או בגיגית ומשיטים את הסירות. להרחבה על הכנת סירות מקליפות אקליפטוס.

עננים

מסבירים לילדים איך נוצרים עננים של גשם על ידי המחשה של תהליכי התאדות והתעבות

תהליך היווצרות הגשם בטבע: המים בים/בנחלים/באגמים/בעולם מתאדים ועולים למעלה – הופכים בתהליך ההתאדות מנוזל לגז. כאשר הם נתקלים בעננים הם הופכים בתהליך ההתעבות (=מגז לנוזל) מאדי מים למים = טיפות גשם. אדי מים שקופאים הופכים לשלג וברד.

פסטיבל מים

כדאי להכריז על יום אחד בחופשת הקיץ או בקייטנה שכולו פסטיבל מים, כולל פעילויות שונות (יצירה, תנועה, תחרויות ועוד), שתיית מים בלבד, ניסויים מדעיים בנושא מים ועוד.

צורך במים

למדו את הילדים מדוע אנחנו צריכים מים בחיים, מהם השימושים של האדם, החי והצומח במים. עירכו יחד רשימה של שימושים במים:

 1. שתייה
 2. אוכל ובישול
 3. ניקיון הגוף, הבית והסביבה
 4. הפקת אנרגיה
 5. השקיית שדות
 6. שייט
 7. שחייה
 8. דייג
 9. לתעשייה – לייצור נייר, פלדה וכוד.

קייקים, אבובים ומגלשות

ילדים אוהבים להשתעשע במתקני מים שונים – לגלוש במגלשת מים, לשוט באבוב,לשוט בסירה או בקייק מהיר.  

שתיית מים

משחק "מיקי מאוס" למשמעת מים ולהקניית הרגלי שתייה נכונה של כל ילד ושל קבוצה שלמה - על מנת לוודא שהילדים שותים כמות מספיקה של מים, בייחוד בימי השרב, משחקים איתם במשחק "מיקי מאוס" שתפקידו העיקרי – הקניית משמעת מים בייחוד בקבוצה. כל ילד אוחז בבקבוק האישי שלו, והאחראי אומר: "מיקי, מיקי, מיקי, מיקי...." בזמן שכולם שותים. רק כשהוא אומר "מאוס", מפסיקים לשתות. חוזרים על כך כמה פעמים, כדי לוודא שכולם שתו לרוויה.

תחרויות מים

תחרות דייג – יוצרים דגים מקלקר – חותכים מקלקר צורה של דגים (אפשר לקנות בחנויות ליצירה פיסות קלקר בצורת דגים), נועצים בכל דג טבעות מתכת קטנות (קונים בחנויות יצירה, או בחנויות לחומרי בניין). יוצרים חכות קטנות באמצעות נעיצת ווים קטנים (קונים בחנויות יצירה, או בחנויות לחומרי בניין) במקלות קטנים (אפשר שיפודי עץ חד פעמיים) וניגשים למלאכת הדייג.  

ממלאים את האמבטיה או גיגית במים, מציפים את דגי הקלקר ומנסים לדוג אותם באמצעות החכות. השחלת הווים בטבעות המתכת מצוינת לשיפור המוטוריקה העדינה.

ניחוש כמות המים בדלי – ממלאים דלי מים ומבקשים מהילדים לנחש כמה ליטרים של מים יש בו. מודדים באמצעות בקבוקי ליטר. המנצח הוא הילד שהיה הכי קרוב לתוצאה הנכונה.

שתייה מקשיות – מציבים לפני כל ילד מתחרה כוס מלאה מים וקשית. המתחרים צריכים לשתות מהקשית את כל המים. המנצח הוא זה שמסיים ראשון.

מילוי מים בדלי – מציבים לפני כל ילד מתחרה דלי מלא ודלי ריק. בתחרות צריך ליצוק בעזרת כוסות קלקר מים מהדלי המלא לדלי הריק. המנצח הוא הילד שסיים ראשון למלא את הדלי הריק.

הליכה עם כוסות פלסטיק מלאות במים – נותנים לכל ילד שתי כוסות מים מלאות, מסמנים מסלול ומודדים מי מגיע ראשון בלי לשפוך שום טיפת מים. אפשר גם להחליט מהי כמות המים שצריך להגיע איתה עד סיום המסלול ולמדוד בסיום המסלול.

 • הפעלות

 • הרבה יותר מאבטיח

 • מערכת "את זה"26.06.20

 • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"
 • הפעלות חינוכיות

 • קליעה למטרה ארנבונים

 • יעל צמח-גרינשפון20.05.20

 • בקלות רבה אפשר ליצור תחנה של קליעה למטרה מיוחדת לפי נושא או ילד מסוים! ההכנה מחומרים פשוטים (צריך קאפה ותמונות). ההפעלה מתאימה להפעלות ימי הולדת, אירוע גיבוש גן או כיתה או סתם אחר הצהריים בבית עם כמה חברים. יעל צמח-גרינשפון מדגימה בשלבים איך מכינים קליעה למטרה בנושא ארנבונים! משיגים את המטרה בקלות
 • גילאי 2-3

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים