מה בפורטל?

אגדות בחול 2

מה משותף לנסיך הקטן, לגיבורי קומיקס ולשלמה המלך? כולם דמויות מוכרות המזוהות על ידי רוב הילדים ואת כולם, ועוד מבחר סצינות וגיבורים תוכלו לפגוש בתערוכה "אגדות בחול 2" שבמוזיאון א"י ברמת אביב.

יעל קשלס 30.06.13

בתערוכה "אגדות בחול 2" שמוצגת בימים אלו במוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב מוצגים על פני שטח נרחב מגן המוזיאון, פסלי חול ענקיים של דמויות וסצנות מפורסמות מסיפורי ילדים וסיפורי התנ"ך לצד דמויות גיבורי העל של Marvel. פסלי החול הענקיים נוצרו על ידי צוות של 14 פסלים נודעים מהאקדמיה העולמית לחול מהולנד במשך חודש עבודה ובעזרת כ-700 טון חול מיוחד.

הילדים נהנו להסתובב בין הדמויות ולזהות את מרבית הסיפורים והסצנות השונות, לספר לנו ואחד לשני מה הסיפור המסופר ולאתגר בחידות.

עם הכניסה לתערוכה משך את עינינו דווקא פסלו הצנוע יחסית של הנסיך הקטן. הילדים זיהו את הדמות וסיפרו אחד לשני על הנחש בריח שבלע פיל המתואר בחלק מהפסל.

בעוד דמותו של הנסיך הקטן מפוסלת כדגם תלת מימדי של האיור מהספר, היו גם כמה פרשנויות אישיות יותר של היוצרים לעיצוב הדמויות:

בסצינות התנ"כיות של שלמה המלך ומלכת שבא ושמשון הגיבור קיבלו הדמויות כמו גם הסביבה הארכיטקטונית מראה רומי קלסי, עם אשליה מרשימה של פרספקטיבה.זה לא הפריע לבנות השש לשאול מדוע שמשון נקרא עדיין גיבור אם בפסל הוא מתואר כשהעמודים מתמוטטים עליו ואין לו כוח לעצור בעדם.

גם בסצנה של קריעת ים סוף נעשה משחק עם הפרספקטיבה: הצבה של דמות גדולה חזיתית לעומת דמויות מוקטנות עורפיות יוצרת אשליה של עומק רב בפסל. בני העשר הצביעו מייד על משה רבנו שנראה שעוצר את הים במחי יד ונותן לבני ישראל לעבור. בעיצוב המדוקדק הצליחו להעביר את מה שכתוב התורה, שהים נסגר מאחורי בני ישראל מייד לאחר שעברו בו.

הים בסצינה של קריעת ים סוף נראה שקט ורגוע ביחס לגלי הים הגועשים הגבוהים המעוצבים כמו תילי תילים של רגבי חול בסצינה של יונה הנביא שנבלע על ידי הלוויתן – אחד הפסלים המרשימים בתערוכה. לא סתם קיבל הפסל הענק מקום מכובד על השביל הראשי.

בפסל המתאר את סיפור פטר והזאב (על רקע המנגינה הקלאסית של "פטר והזאב") הסצינות השונות בסיפור מתוארות כסדרה של תבליטים קטנים ומשוות לפסל מראה של סרגופג קלאסי.

הדמות של טרזן על גבי הפיל הענק והמרשים מחווירה לעומת ג'יין החושנית היושבת לפניו בביקיני שלא משאיר הרבה מקום לדמיון. כך גם דמותה של עליסה בארץ הפלאות קיבלה מראה של בחורה שופעת בעלת מחשוף רחב.

גיבורי הקומיקס של Marvel מרשימים ביותר: מדובר בפסל ענק שמופיעות בו כל חמשת הדמויות האהובות: הענק הירוק, איירון-מן, ספיידרמן , ת'ור וקפטן אמריקה! הילדים מאוד שמחו לזהות אותם בין גיבורי התנ"ך והספרות הקלאסית.

במתחם נפרד מוצבים שני ארגזי חול ענקיים סמוכים לברזיות המים, כך שילדים בגילאים שונים מילאו דליים ועיצבו פסלים משלהם. בת הארבע שזיהתה מרחוק את הארגז מיהרה לשחק בו ולא רצתה לזוז ממנו, כאילו נגמרו ארגזי החול בחיי היומיום. ילדים רבים נהנו מהמשחק בחול, ולרגע באמת נראה שאין גינות עם ארגזי חול בישראל...

בני העשרה צפו בסרט שמסביר בליווי תמונות על תהליכי העיצוב בחול ומדגים בדיוק איך מייצבים את הפסלים ודואגים שיעמדו כאן ימים ולילות.

מדובר על חוויה קיצית מעשירה (תשקיעו בקריאת האגדות, המוכרות והפחות מוכרות) הכוללת חוויה של עיצוב בחול לסיום.

מיועד לגיל: כל המשפחה.

מיקום: מוזיאון ארץ ישראל תל אביב.רמת אביב.

הפקה: איימי לוינטל

ניהול אומנותי: גיא מלמד ואריאןברל.

תאריכים: 1.7-26.8 בין השעות 19.00-23.00

מחיר כרטיס: 99 שקלים. מבצע 1+1 של ויזה כאל

להרחבה על אגדות בחול 1

עוד תערוכות לילדים

עוד מקומות בילוי חינם בישראל

כל מקומות הבילוי לפי א"ב

כל הבילויים המתחלפים

פעילויות חינם

  • כל הגילאים

  • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

  • מערכת "את זה"29.03.20

  • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


תגובה אחת

עומר
13 אוגוסט, 2013
חבל שאין פרוט של כל הדמויות באיזה שהוא אתר מה שהיה מאפשר לנו להכיר ולהסביר דמויותפחות מוכרות וישכמה כאלהככלל התערוכה חוויה נעימה אך מעט המונית ברור שזה מה שקורה בחופשת הקיץ

בניית אתרים - בניית אתרים