מה בפורטל?

הלקחנים – עולמה הסודי של ארייטי

סרט אנימציה יפני מקסים על חייהם של הלקחנים – אנשים קטנים שחיים מתחת לבתים. אחד הסרטים הטובים שממחישים ערכים חשובים כמו אומץ אמיתי, ערך הגודל, חשיבות החברות, כל אחד הוא מיוחד ועוד.

מאיה שלום 16.08.13

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:כל הגילאים

תמיד מרגש אותי לחוש ולו לפרק זמן קצר מעט מאורח החיים של היצורים הקטנים. כך חשתי כשצפיתי לפני כמה שנים בסרט "גיבור על נמלים", וכך חשתי גם הפעם כשצפיתי בלקחנים – אנשים קטנים שחיים מתחת לבית המגורים של אנשים. החיבור שלי וגם של בת השש היה מיידי.

באחוזה הממוקמת על גן קסום בפרברי טוקיו גרות שתי זקנות. מתחת לקורות רצפת העץ של ביתן גרה משפחה של אנשים קטנטנים: ארייטי הקטנטנה בת ה-14 (שנראית כמו בת 6 אצלנו, ולכן בת השש שלנו התחברה אליה ממבט ראשון) ושני הוריה הקטנטנים. כל חפציהם של ארייטי ומשפחתה "נלקחו בהשאלה" או עשויים מדברים שנלקחו. האוכל והמים, השולחנות והכיסאות, כלי המטבח וגם פינוקים פה ושם.  דיירות הבית, שתי נשים זקנות, לא מודעות כלל לקיומם של הדיירים המיניאטורים מתחת לרגליהן.

המסע הראשון של ארייטי עם אביה להבאת קוביית סוכר אחת וכמה פיסות של נייר טואלט הרשים אותי במיוחד. אם בהתחלה חששתי שאנחנו אמורים להזדהות עם חבורת לקחנים שגונבים, הרי שבמהלך המסע הזה התברר שהלקחנים לוקחים רק מה שהם צריכים באמת כדי לחיות, ובני האנוש כלל לא מרגישים שחסרה להם ממחטה אחת או קוביית סוכר אחת. כמה נפלא לצפות בתמונות של חדר רגיל שבעיני הלקחנים נראה כעולם ענק שבו צריך לנוע כמו טרזן! למשל, על מנת להגיע לשולחן במרחק מטר שעליו מונחת צנצנת הסוכר צריך להטיל חבל ולהשתלשל ואז לטפס במדרגות שנראות אינסופיות.

שון בן ה-12 מגיע לאחוזה לחופשה של מנוחה עקב מחלת לב שבה הוא לוקה. בניגוד להזהרות החוזרות ונשנות של הוריה, ארייטי הסקרנית לא מתאפקת מלהתבונן בילד ולהתקרב אליו עד שלבסוף היא מתגלה על ידיו. השניים מוצאים זה בזו אוזן קשבת לסודותיהם וחברות אמת מתחילה לפרוח בין בן האנוש ל"לקחנית" הקטנטנה.

במהלך שהותו של שון מתגלה לו שאמו שחיה בחדר שבו הוא שוהה עכשיו בנתה עם אביה בית בובות וחלמה שיגורו בו האנשים הקטנים ששמעה עליהם מאביה. במחשבה הראשונה הייתי בטוחה שהסרט הקסום שמתנהל באיטיות מרגשת יוביל לסוף טוב שבו שון דואג לכך שהאנשים הקטנים שהכיר יגורו בבית הבובות שנבנה עבורם לפני דור, אבל העלילה מפתיעה....

הילדה בת השש שדי פוחדת מסרטים בעיקר בגלל האלימות נהנתה מכל רגע בסרט הזה. אלו בדיוק הסרטים שצריכים לראות בגילאים הללו, ושאפו לכל העושים במלאכה!

קחו את הילדים לאחד הסרטים הטובים שממחישים ערכים חשובים כמו אומץ אמיתי, ערך הגודל, חשיבות החברות, כל אחד הוא מיוחד ועוד.

הסרט מבוסס על ספר הילדים הנודע עליו גדלו דורות של הורים וילדים. "הלקחנים", נכתב על ידי הסופרת הבריטית מרי נורטון, תורגם לעשרות שפות ביניהן עברית והפך לקלאסיקה. הסרט לא מפסיק לקצור ביקורות נלהבות ברחבי העולם.

הסרט הוא פרי יצירתו של סטודיו ג'יבלי הנודע ביפן. הסטודיו של גדול האנימטורים, זוכה האוסקר היאו מיאזאקי (׳הלב׳, ׳הטירה הנעה׳, ׳פוניו׳, ׳המסע המופלא׳, ׳השכן הקסום שלי טוטורו׳). סרט ילדים קסום עם אנימציה מדהימה המתאים גם למבוגרים.

מיועד לגיל: 6-10.

כתיבה ובימוי: סטודיו ג'יבלי, יפן.

94 דקות/דיבוב לעברית

בבתי הקולנוע החל מתאריך: 8.8.13

הסרט ויוקרן במסגרת פסטיבל סרטי האנימציה שייערך בתל אביב.

  • מופעים וסרטים

  • מלכת השלג

  • מערכת "את זה"29.11.18

  • מופע קרקס תיאטרלי על הקרח לכל המשפחה המבוסס על האגדה הקסומה "מלכת השלג" של הנס כריסטיאן אנדרסן . חוויה עוצרת נשימה הכוללת החלקה וירטואוזית על הקרח, אקרובטיקה, תלבושות, פעלולי קרקס מרהיבים ושלג אמיתי שיורד על הבמה. חנוכה 2018 , בין התאריכים 30.11.18-11.12.18 ברחבי הארץ. מופע חובה מניסיוננו 

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים