מה בפורטל?

מותק של ילד

מהו מבחן המרשמלו? מה הקשר בין ממתקים לדחיית סיפוקים? כמה אחריות וסבלנות יש בילדים? יעל צמח-גרינשפון מספרת איך גילתה את אחת התכונות החשובות אצל יונתן הקטן הפרטי שלה

יעל צמח-גרינשפון 04.11.13

מכל ילד שלי למדתי שיעורים חשובים בחיים. מיונתן למדתי כמה הסבלנות משתלמת, מה גדולה היכולת של ילד לדחות סיפוקים ובעצם התפלאתי לגלות איזה כובד עצום של אחריות יכול לשאת ילד אחד שיש לו רצון טוב.

יונתן אהב לאכול ממתקים מתחילת החיים, בעיקר שוקולד. בעיקר שוקולד לבן. מדי יום חיכה לשעת הממתק אחר הצהריים. מדי שבוע חיכה ליום שבת שבו קיבל צלחת של שבת עם שוקולדים מתוקים. מדי שנה חיכה ליום ההולדת שלו כדי שנלך לאכול במסעדת "מקס ברנר", ואף שכנע את שני אחיו לבחור את המסעדה הזו לחגיגות יום ההולדת שלהם מדי שנה. זו הסיבה לכך שקראנו לו "ילד מתוק", תרתי משמע.

יום בהיר אחד, בדיקת דם פשוטה גילתה ערכים מעט גבוהים של סוכר בדם של יונתן. זו היתה נורה אדומה עבורנו ובעיקר עבורו, ועוד לפני המעקבים הרפואיים פצחנו בקמפיין בריאות שבמסגרתו הסברנו מדוע כדאי להימנע ממתוקים מדי יום ולדחות את התענוג לפעם בשבוע.

אני מודה, בתוך תוכי לא האמנתי שיונתן יעמוד בזה, חששתי שיהיה לו קשה להיפרד מאהבתו הרבה לסוכרים. כבר בהתחלת הדרך החדשה גילינו אצל יונתן שלנו תכונה בולטת יקרה מפז - סבלנות ויכולת לדחות סיפוקים. החוכמה שלו להבין כמה אכילה מבוקרת של מתוקים חשובה לבריאות ולחיים מרגשת את כולנו עד היום.

מבחן המרשמלו

מבחן המרשמלו הוא מחקר שבדק עד כמה ילדים מסוגלים להתאפק ולא לאכול מרשמלו שהונח לפניהם במשך 20 דקות. החוקרים אמרו לילדים שאם ימתינו ולא יאכלו את המרשמלו יקבלו כעבור 20 דקות מרשמלו נוסף. רק חלק מהילדים התאפקו ודחו את הסיפוק.

החוקרים עקבו אחר כל הילדים במהלך כמה שנים. מתוצאות המחקר עלה כי הילדים שהיו מסוגלים לחכות 20 דקות תמורת מרשמלו נוסף, התפתחו למבוגרים אחראים והצליחו בלימודים ובתחומים אחרים. הניסוי נערך על ידי וולטר מישל באוניברסיטת סטנפורד.

לצד הסבלנות שהפגין יונתן לקבלת הממתק השבועי, הוא פיתח יכולת מצוינת לעמוד בפיתויים מתוקים, ואפילו בימי הולדת ובאירועים שבהם חילקו לכולם ממתקים ויצרו עבודות מבצק סוכר, הוא השכיל להעניק אותם לאחיו. חגיגות ימי ההולדת של הילדים ב"מקס ברנר" קיבלו נופך מלכותי בזכות ההמתנה הרבה לחוות שוב את החוויה. כבר כמה שנים שיונתן מבלה שלוש פעמים בשנה ב"מקס ברנר", בכל פעם בסניף אחר, וזה עושה לו את זה בכל פעם מחדש.

החלום של יונתן לשמור על הבריאות ולמנוע מחלות מיותרות התגשם, הוא קיבל את הפרס הגדול הזה בזכות תכונת האחריות על הבריאות שלו והסבלנות הרבה שלו. החלום הבא שלו הוא לשכנע את נציגי מקס ברנר לייצר שוקולד ללא סוכר עם שוקולד לבן!

עוד בלוגים של יעל צמח-גרינשפון:

לדברים טובים שווה לחכות

מגלים את זה

טקס ראש השנה משפחתי

משאלה לשנה החדשה

יום המשפחה כמו פעם

ליל הסדר המושלם!

לזכור ולא לשכוח את השואה

מדברים על המת בדרך האמת

עצמאות מול הצבת גבולות

נאום בר המצווה של ערן

שבועות – פתיחת עונת הטיולים והבילויים

שבועות – ארוחות חלביות?

הילדים הם שגרירי הפרסום שלנו

איפה הן העוגות ההן,עם קרם השוקולד והמרציפן?

כל החיים הם הכנה

להעניק לילדים אבל במידה!

עניין של זמן

 • בלוגים

 • קישוטי סוכה מניילונים

 • יעל צמח-גרינשפון13.10.19

 • כמה פעמים חשבתם על המצאה של קישוטי סוכה שיעמדו בפני הגשם ויישארו לשנים הבאות? סבתא זמירה הכינה מניילונים שמקבלים עם המצרכים בסופרמרקטים מגוון רחב של קישוטים לסוכה – פרחים בצבעים שונים, שרשראות בצורות שונות, פרפרים ומתלים. סבתא זמירה ממליצה לערוך שעת יצירה עם ילדים בגילאים שונים – פשוט נותנים להם ניילונים ומכינים קישוטים. לפניכם רעיונות ודוגמאות, הכינו קישוטים לפי הצבעים, הגדלים והכי חשוב – לפי הדמיון!
 • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • כל הגילאים

 • לוטו סוכות ושמחת תורה

 • מערכת "את זה"13.10.19

 • הדפיסו לילדי הגיל הרך, וגם לאלו שכבר לומדים לקרוא, לוטו סמלים לסוכות ושמחת תורה. הקטנים יתאימו את הסמלים , לגדולים יותר – אתגר קריאה – מתאימים לתמונה את המילה המתאימה! מדפיסים ומשחקים לוטו סוכות

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים