מה בפורטל?

נסיך תרנגול

הצגה מוזיקלית בשיתוף הקהל ובביצוע שלושה שחקנים חירשים ושני שחקנים כבדי ראייה המעבירה מסר חשוב וערכי על קבלת השונה והאחר בגובה העיניים של ילדים בני 6-13. ההצגה מבוססת על סיפור "האינדיק" של רבי נחמן מברסלב. הצגה שונה ואחרת

יעל צמח-גרינשפון 24.08.13

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:6-13

 • איזור:מרכז, תל אביב

 • מיקום:מרכז נא לגעת - רציף העלייה השנייה, נמל יפו.

 • טלפון:03-6330808, http://www.nalagaat.org.il/

"אמא, הם באמת לא רואים או שזה רק בשביל ההצגה בכאילו?", שאלה אותי בת השש אחרי שעלו לבמה שני כבדי הראייה, והמשיכה: "אמא, אלו שיושבים באמת לא שומעים?". השאלות הללו העלו חיוך על פניי, כי זו הדרך הטובה ביותר להציג בפני הילדים שהאנשים הללו שיש להם מגבלה מסוימת נראים בדיוק כמונו ויכולים לעשות הכל. אחרי ההצגה טיילנו בנמל יפו בכיף וניצלתי את ההזדמנות להרחיב על הנושא החשוב הזה.

סיפור העלילה

ההמולה רבה בממלכה הרחוקה. הנסיך עומד להתחתן מחר, ההכנות בעיצומן, ההתרגשות גדולה. לפתע הנסיך מתחיל להתנהג כמו תרנגול! מה עושים? לאחר ניסיונות ריפוי רבים ורגע לפני הייאוש הגדול, בית המלוכה יוצא למסע בחיפוש אחר פיתרון- מפליגים בים, צועדים דרך היער ומעבר להר השחור במסע רצוף הרפתקאות. רחוק מהבית הם מגלים שסוד הפתרון לבעיית הנסיך כבר קיים, ברגע שהם מרפים מהנסיך ומבינים שכל אחד לפעמים הוא קצת "תרנגול"- אז מתחולל השינוי הגדול....

קבלת השונה והאחר – האחר זה אני!

השחקנים הם חלק מצוות המלצרים החירשים/כבדי השמיעה והעיוורים/כבדי הראייה במרכז "נא לגעת". הם ממשיכים את חזון העמותה כי כל בני האדם שווים, אך יחד עם זאת שונים.

המסר הערכי החשוב של קבלת השונה והאחר (האחר זה אני) מתקבל גם באמצעים סמויים: בחירת הצבע האדום כצבע מוביל בהצגה כאילו אומרת: "הנה אני, תראו אותי". נסיך שהופך לתרנגול מעלה אסוציאציה של תרנגול שקורא בקול כדי להישמע למרחוק. כל האווירה מובילה להזדהות עם הדמות הראשית ועם הבעיה שלה (אומרים לי איך להתלבש, איך להתנהג ואפילו את מי לאהוב) ולהבנה עמוקה של הרצון להיות מה שאני רוצה.

קבלת השונה והאחר הוא נושא רחב היקף המכיל בתוכו אנשים שונים בתחומים רבים – בעלי מוגבלויות מסוימות (חירשים, עיוורים, אילמים), גובה חריג, מוצא במיעוט באותה חברה, צבע עור ועוד. בהצגה משחקת מוסלמית בתלבושת המסורתית והיא אף משתפת את חבריה בתחושות שלה שהיא שונה מהאחרים ומקבלת אהדה מהקהל, וכן הלבקן שמראה שמעבר לצבע עורו ושערו הוא אדם ככל אחד מאיתנו. יהלי כהת העור שלנו הזדהתה עם הלבקן, עובדה שהזכירה את ההפעלה שערכנו בגן עם הבינגו "חברים בכל מיני צבעים".

חשוב להדגיש – ההצגה ממחישה באופן אופטימלי את היכולות האיכותיות של השחקנים למרות המגבלות שלהם, בשום פנים ואופן אין כאן מקום למסכנות ורחמים. להיפך! הדגש על כך שלכל אחד מאיתנו יש יכולות שונות בתחומים רבים, חלקם בולטים וחלקם לא, וההתייחסות האופטימית חשובה מאוד.

לאולם הגיעו ילדים בכיסא גלגלים, ויהלי שלי סיפרה שזו הפעם הראשונה שהיא רואה ילד בכיסא גלגלים ("חשבתי שזה רק לזקנים"). באווירה המיוחדת של ההצגה "נסיך תרנגול", הסברתי שהילדים נפגעו בתאונת דרכים או נולדו כך, והם בסך הכל לא יכולים להפעיל את הרגליים, אבל הם יודעים לצייר יפה, לשיר, לקרוא ולכתוב, ובעצם לעשות כל דבר בדיוק כמוה – חוץ מאשר פעילויות ברגליים. מהצגת המשותף נותרה אצלה ההזדהות איתם.

שיתוף ועבודת צוות

בצד העברת המסר הראשי מתגלה שיתוף פעולה מדהים בין השחקנים בעלי המוגבלויות השונות בעיקר הראייה והשמיעה. מרגש לראות איך הם מתקשרים אלו עם אלו – כבדי הראייה קוראים את שפת הסימנים של כבדי השמיעה ומתרגמים אותה בקול רם. השיתוף עם הילדים – מקסים: השחקנים מלמדים את הילדים מילים שונות בשפת הסימנים ואף להרכיב משפטים. כך למשל כל הילדים בקהל מעבירים לנסיך את המסר בשפתו: "נסיך תרנגול – אתה יכול".

הפקת ההצגה נסיך תרנגול התאפשרה הודות לסיוע הנדיב של קרן מתנאל, קרן יהושע רבינוביץ' לאומנויות וקן "זארו".

מיועד לגיל: 6-13.

שחקנים: אאלא סרסור, אלעד כהן, אלירן גולן, הדר נהרי, סיימון מהארי ,עומר חזן.

כתיבה ובימוי: דני ארליך ועדינה טל

מוזיקהמקוריתושירה: צבי טל

עיצובתפאורה: ניב מנור

עיצובתלבושות: רומי קיסילוב

עיצובתאורה: זיו וולושין

ניהול הפקה ועוזרת במאי: נחמה (נחצ'ה) פרל

הדרכת שפת סימנים: איחוטינג

הפקה מוזיקלית: נעם לוינבר

מיקום: מרכז נא לגעת - רציף העלייה השנייה, נמל יפו.

טלפון: 03-6330808, www.nalagaat.org.il

עוד על האחר זה אני – קבלת השונה והאחר:

לקבל את השונה והאחר – מדריך פרקטי

הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

עזרה לזולת

מסיבת משקפיים

בינגו חברים בכל מיני צבעים

 • בילויים מומלצים

 • באר אברהם

 • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

 • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
 • מופעים וסרטים

 • מלכת השלג

 • מערכת "את זה"29.11.18

 • מופע קרקס תיאטרלי על הקרח לכל המשפחה המבוסס על האגדה הקסומה "מלכת השלג" של הנס כריסטיאן אנדרסן . חוויה עוצרת נשימה הכוללת החלקה וירטואוזית על הקרח, אקרובטיקה, תלבושות, פעלולי קרקס מרהיבים ושלג אמיתי שיורד על הבמה. חנוכה 2018 , בין התאריכים 30.11.18-11.12.18 ברחבי הארץ. מופע חובה מניסיוננו 

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים