מה בפורטל?

האבאים של גל ונועה

הספר "האבאים של גל ונועה" כשמו כן הוא – עוסק במשפחה שבה שני אבות שמשמשים כהורים – נושא שהולך ותופס מקום מכובד בחברה בשנים האחרונות, וסוף סוף מוסבר לילדים בצורה פשוטה וברורה בלי התפתלויות והתלבטויות. משפחות מסוגים שונים - קבלת השונה והאחר (האחר זה אני)

מאיה שלום 14.10.13

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:3-10

  • כתיבה:שוש פנקס

  • איורים:חוליה פיליפונה-ארז

  • הוצאה:רימונים.

  • תיאור:הספר "האבאים של גל ונועה" כשמו כן הוא – עוסק במשפחה שבה שני אבות שמשמשים כהורים – נושא שהולך ותופס מקום מכובד בחברה בשנים האחרונות, וסוף סוף מוסבר לילדים בצורה פשוטה וברורה בלי התפתלויות והתלבטויות. משפחות מסוגים שונים - קבלת השונה והאחר (האחר זה אני)

  • שמות הילדים:גל, נועה

 עניין המשפחות הייחודיות בישראל ובעולם כולו הולך ותופס תאוצה עם הזמן. זה התחיל במשפחות חד הוריות מכל הסוגים (עקב גירושין, אימוץ, הורות משותפת) ואחר כך נוספו משפחות שבהן הורים משני המינים – שתי אמהות או שני אבות. הדגם של המשפחה הקלאסית אמא-אבא-אח/אחות כבר לא שולט כמו פעם, והילדים מכירים בהחלט משפחות אחרות.

חשוב להסביר לכל הילדים את התמונה כולה בפשטות – לפרוש בפניהם את הסוגים השונים של המשפחות ולהסביר לפי גילם את הסיבות.

הספר " האבאים של גל ונועה" עושה את זה מצוין בהקשר של משפחות שבהן משמשים שני גברים כהורים. הספר מגולל את הסיפור של גל ונועה שחיות עם שני אבות גאים– איתי ויואב שהביאו אותן לעולם בתהליך של פונדקאות.

הכותבת - שוש פנקס היא אמו של איתי פנקס, פעיל מוכר בקהילה הגאה בישראל. בעקבות שאלות ותהיות רבות שהתעורר עקב המשפחה המיוחדת שיצר בנה יחד עם בן זוגו יואב ארד היא הרגישה צורך לספר להן ולכל ילד שיקרא את הסיפור המקסים הזה ולהכיר את הנושא מקרוב. לסבתא שוש יש מה להיות גאה!

בפשטות ובגובה העיניים, בשפה ברורה ובהירה מתגלים הפרטים הקטנים שרצתה סבתא שוש להעביר לילדים. בתיאור מיום רגיל בגן היא יוצאת אל הסיפור המרגש של המשפחה המיוחדת שלה: גל מציעה לשחק במשחק "אבא ואבא", אבל הילדים בגן לא מכירים את הפורמט הזה, ומתחיל ויכוח האם שני בנים יכולים להתחתן ובכלל – איך מתבצעת חלוקת התפקידים – מי חותך סלט? מי דופק מסמר ומי עורך קניות? נועה התאומה של גל מסבירה לכולם ומספרת את הסיפור מהתחלה – החל מטקס החתונה של איתי ויואב בקנדה, דרך המשימה המורכבת של הרחבת המשפחה (כולל הסבר ממצה על איך באים ילדים לעולם – שאפו!), הפתרון של אם פונדקאית ודגשים על הרגש האמיתי שיש בליבם של הגברים כלפי הילדים מהשלב שהם עוברים. הסיפור נוגע ללב בעיקר משום שהוא כתוב בצורה שמזמינה להתחבר למה שקרה בהדרגה, אבל גם בגלל השיתוף בפרטים הקסומים והממחישים מחיי היומיום של המשפחה, כמו איך קוראות התאומות לאבות (אבאתי = אבא איתי, אבאיו – אבא יואב).

הסיפור ריגש מאוד את הילדה בת השש שהכירה את נושא המשפחות האחרות אבל לא יצא לה להכיר משפחה שיש בה שני אבות. הכי קרוב שהיא הביאה כדוגמא להמחשה היתה המשפחה של בני הדודים שלה שגרים עם אמא בלבד, ושל חברה שהוריה חיים בהורות משותפת – יש לה אבא ואמא שלא חיים יחד מהתחלה. קריאת הספר היתה הזדמנות מצוינת להסביר ולהרחיב על הדרך שבה באים ילדים לעולם ולהרחיב על תהליך הפונדקאות במקרים מסוימים כמו בהורות משותפת או בקהילה הגאה.

ומעבר לכך, כחלק בלתי נפרד מהנושא החשוב של קבלת השונה והאחר (האחר זה אני) שהוכרז השנה כנושא השנתי של משרד החינוך, אין ספק שהחשיפה דרך הכרת משפחות שאינן בפורמט הקלאסי תורמת להבנה הרחבה.

מחיר: 64 שקלים.

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד ספרי ילדים לגילאי 6-10

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

רעיונות לחגיגות ספרים

סימניות לספרים

סיפור בחרוזים

שירים וסיפורים מקוריים

עוד ספרי ילדים על פי נושאים:  

ספרי אבות

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

ספרי ילדים בעלי צורות מיוחדות

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

הפעלות והצגות בעקבות ספרים:

אליעזר והגזר

האריה שאהב תות

בובת הלורקס ועץ הצופלה

הדייג ודג הזהב

פעילות להכרת החיבוק

פעילות להכרת שומר החלומות בעקבות הספר שומר החלומות

פעילות להכרת החיבוק בעקבות הספר אני רוצה חיבוק!

פעילות בנושא פיתוח הדמיון בעקבות הספר הקרוסלה של קוראלי

  • ספרי ילדים

  • שדת המחשבות הטובות

  • יעל צמח-גרינשפון15.03.20

  • ספר המציג ומלמד דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות חוויה אמיתית שחוותה טל בוקריס עם בנה – אביה. בסופו של דבר החוויה הזו יצרה "שיטה שמנצחת" – "שדת במחשבות הטובות".

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים