מה בפורטל?

מכירים חלזונות

מה אוהבים חלזונות? איך הם מגינים על עצמם מפני טורפים? למה משמשים המחושים? האם הם מתרבים בקצב מדהים? מיקי אינהורן- נלקנבאום עם עובדות על חלזונות וגם מדריך לגידול חלזונות בבית (לכמה ימים בלבד!). הפעלות בטבע

מערכת "את זה" 07.11.13

כשאני יוצאת להליכת הבוקר שלי, אני פוגשת אותם בגינתי. עדיין מכורבלים בתוך שריונם הקטן, אחד מסימני ההכר שלהם. הם נמצאים בכל מקום. הם החלו כבר לאכול מן העלים, לחבל בפרחים ואף לנגוס נגיסות קטנות בדברי הדואר שבתיבת הדואר שלי. אני ממהרת להוציא את הדואר כיוון שאני יודעת שתוך יום הם מסוגלים לאכול את כל המעטפות – החלזונות!

אף שהם גורמים למפגעים רבים בגינות המטופחות, יש משהו שמחבב אותם עלינו. אולי אלו זיכרונות ילדות שלנו שעה שאהבנו כל כך לאסוף אותם אל תוך קופסאות הנעליים ולשיר להם כל מיני שירים שהמוכר ביותר הוא: "ברלה, ברלה צא החוצה, אמא ואבא יתנו לך עוגה". עשינו הכל כדי שהחלזונות יוציאו את ראשם ויראו את זיו פניהם ואת המחושים שאני כל כך אוהבת לראות כשהם מתנועעים להם בהילוך איטי כאילו הם השולטים עתה בגינה.

עובדות על חלזונות

עם רדת גשם ראשון ממלאים החלזונות את הגינות הפרטיות, הציבוריות, את החורש, היער והשדה.

החלזונות אוהבים מאוד תנאי לחות ומשוגעים על מי הגשמים עד מאוד.

ביתם של החלזונות - החלזונות נושאים את ביתם על גבם, כמה חכם ונוח העניין. הבית לא רק משמש להם מקום לינה כי אם מגן עליהם מפני התייבשות ומפני טורפים. הם מצליחים לייצר את ביתם על ידי הפרשה רירית שהחומר הגירי והקרני מצוי בה, וכך הולך ביתם וגדל יחד עם גודל גופם. ביתם אף מבריק בברק מיוחד שמגן עליהם מפני פגיעות ושריטות.

על גבי הקונכיה תוכלו לזהות פיתולים מרהיבים היוצרים את יופיו של החילזון. אם תביטו היטב תבחינו שאין קונכיה אחת דומה לקונכיה אחרת.

משושים כעיניים - כשתביטו היטב בחילזון המוציא את ראשו מן הקונכיה תגלו זוג משושים גדולים וזוג משושים קטנים יותר. המשושים הארוכים הם עיניו של החילזון האוהב בעיקר את אור הלילה ורדת החשיכה.

המשושים האחרים שבעזרתם הוא חש ומריח מאפשרים לו לאתר את מקורות המזון שבעיקרם הם הצמחים, העלים ופטריות למיניהן.

תכונות אופי - החילזון הוא יצור מאוד ראוותן. אם לא ראיתם כיצד גדוד של חלזונות מחסל את עליו של פרח אחד, לא ראיתם מראה מעורר סקרנות זה מימיכם.

בעזרת שיניים קטנטנות נוגסים החלזונות את העלים הטעימים להם ומחסלים אותם בזה אחר זה.

יש בעלי גינות שרוצים למנוע בעונה זו את השמדת גינתם ואוספים את החלזונות ומעבירים אותם למדשאות ציבוריות או חורשות. מה שנקרא: אל חיק הטבע.

מתרבים בקצב מדהים - אם חדרו לגינה שניים שלושה חלזונות, עד סוף עונת החורף יהיה שם גדוד חלזונות. משפחה גדולה רבת צאצאים. איך הם עושים זאת? לאחר שהם מזדווגים ומגיע מועד הטלת הביצים, הם בודקים את השטח היטב סביב ויטילו רק בסביבה רטובה ולחה כדי לאפשר לצאצאים את התנאים הטובים ביותר. כשהצאצאים גדלים - הם יצאו לסביבה הקרובה כדי לחפש את מזונם.

קטנים אך מהירים - כשאנו מתבוננים בדרך זחילתו של החילזון, נראה לנו כי הוא זוחל לאט, אולם לא כך פני הדברים. חלזונות שנצפו בנקודה מסוימת יכולים תוך כמה דקות להגיע למקום אחר שכלל לא חשבנו עליו.

כיצד הם עושים זאת? לא אחת אני מוצאת אותם דבוקים אל דלת הכניסה. הם פשוט זחלו הרבה מדי והתעייפו.

כשהם זוחלים כדי להקל על הזחילה ועל רמת החיכוך, הם מפרישים ריר מיוחד ומאפשר להם להחליק עליו בקלות יתר. כשהם רוצים לעצור, הם פשוט מפרישים ריר נוסף שהופך לדבק המדביק אותם למקום בו נעצרו. כך שלפעמים תמצאו אותם על משקופי פתחים, על צמרות עצים, הם פשוט התעייפו והחליטו לנוח.

המנגנון הזה של תנועה והגנה פועל כל כך לטובתם שזה ממש מפתיע.

מנגנון הגנה פנימי - אם באחד מימי החורף פתאום יהיה שינוי בטמפרטורות ויהיו כמה ימים יבשים וחמימים, אל תדאגו להם. הם ידעו להגן על עצמם היטב. הם מסתתרים בתוך הקונכיה ומפרישים ריר ההופך לקרום המתייבש ומגן עליהם מפני התייבשות.

יצורים קטנים אלה צריכים להיות מאוד זהירים כי הרבה מאוד טורפים מעוניינים בבשרם הרך.

הציידים המסכנים את חיי החילזון גדולים מהם, למשל ציפורים שעבורן החלזונות הם מעדן. יש גם חיפושיות קטנות ומאוד ערמומיות האוהבות את בשר החלזונות . הן מצליחות לחדור אל תוך הקונכיה ולאכול אט אט את החילזון מבפנים. לא יהיה דבר שיוכל לעזור לו או להגן עליו במצב זה.

צבעי הסוואה - בכל זאת מתגברים החלזונות על חלק מהטורפים בעזרת הטבע החכם מכל אדם שנתן גם ליצורים הקטנים הללו צבעי הסוואה ומרקם של צבעים שהם ממש נראים כמו צבעי האדמה, ובכך הם יכולים להסוות עצמם ולהסתתר בינות לאבנים, הסלעים והעלים יבשים שנשרו על פני האדמה.

ילדים מכירים מקרוב חלזונות

אם התאהבתם ביצורים הקטנים הללו ואתם רוצים לצפות בדרך חייכם אתם יכולים לעשות זאת בצורה מבוקרת ומועילה - לגדל חלזונות.

קחו שניים שלושה חלזונות והכניסו אותם אל קופסת קרטון מספיק גדולה.

רפדו את הקופסה בעלים.

התיזו על גבי העלים מעט מים כדי לשוות למקום רטיבות ולחות.

אתם יכולים גם להוסיף כמובן אדמה לחה.

הקפידו להוסיף מים מדי יום ביומו. כך תוכלו לצפות בהם מדי יום ואף לערוך רישום על דרך חייהם.

הקפידו להאכילם בעלים טריים מדי יום כי נמנע מהם לצאת מן הקופסא ולחפש את מזונם.

כמובן לאחר כמה ימים השיבו אותם אל הטבע. זיכרו - מקומם של יצורים אלה ועוד רבים אחרים בטבע!

צילומים: מיקי אינהורן- נלקנבאום.

עוד ללימוד חיות:

פאזל חיות ומזונן

ספר אותיות וחיות

משחק התאמת חיה וגור

בינגו חיות

יצירת חיות מצורות

סודוקו חיות

ספר דימויי חיות

דף העשרה: התאמת חיה ומקום מגוריה

דף העשרה: התאמת חיה ומקום מגוריה 2

יצירת חיות תיבת נוח

איפורי חיות

בובות כפפה ליד – חיות שונות

דומינו חיות

משחק התאמה חיה וגור

לומדים על נחשים ונזהרים

  • בלוגים

  • קרוקטים תפוחי אדמה

  • מערכת "את זה"30.04.20

  • מאז ומתמיד ילדים אהבו קרוקטים – כדורים של תפוחי אדמה בגודל ביס שנימוחים בפה. קל מאוד להכין קרוקטים ביתיים לשדרוג ארוחת הערב. סבתא זמירה מציעה את המתכון שלה לקרוקטים בריאים עם פטרוזיליה – רעיון למיחזור של שאריות הפירה מתאים לקראת מדורות ל"ג בעומר
  • הבלוג של מיקי

  • ילדים שוזרים פרחים

  • מערכת "את זה"30.05.19

  • שזירת פרחים היא חוויה אסתטית מעצימה של יצירה, לימוד והנאה. אפשר בקלות לארגן פעילות משותפת מגבשת של הורים וילדים לקבלת קישוט לתפארת הבית לקראת שבועות. מיקי אינהורן-נלקנבאום מסבירה את היסודות ביצירת זר פרחים, מעניקה טיפים ועצות ומפרטת את החשיבות של שזירת פרחים לילדים. הפעילות מתאימה לבית, לחצר,לגן ולכיתה ולימי הולדת

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים