מה בפורטל?

נאות קדומים

נאות קדומים היא שמורת טבע הנמצאת באמצע הדרך בין תל אביב לירושלים על יד העיר מודיעין. שמורה עם נופים מקסימים, ממצאים ארכיאולוגים ששומרו והרבה היסטוריה של עם ישראל. המקום מקיים פעילויות לימודיות מהנות ומקוריות לכל המשפחה. יפעת רוט ומשפחתה יצאו למסע בארץ ישראל של תקופת המקרא

יפעת רוט 24.11.13

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:כל הגילאים

 • איזור:ירושלים והסביבה

 • מיקום:אזור יער בן שמן.

 • טלפון:08-9770777.

 • אתר:נאות קדומים

על פני 2500 דונם באזור יער בן שמן, נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה, נחפרו ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים והמקום הפך מהר טרשים קרח לשמורה מופלאה המציגה את הטבע והחקלאות של ארץ ישראל, כפי שנשזרו ונארגו במורשתנו: בתנ"ך, במשנה, בגמרא, במדרשים ובמסורת ולמעשה מציגה לנגד עינינו את התקופה העתיקה.

אולם בכך לא הסתפקו מקימי המקום, ובשמורה מתקיימות באופן קבוע פעילויות שונות ללימוד פעיל ומיוחד על ההיסטוריה של המקום ושל עם ישראל. במקום לקרוא בספרים, ילדים ומבוגרים כאחד יכולים לשמוע באוזניהם ולראות במו עינם את העבר.

neot4הגענו לפעילות חנוכה בהרכב מלא- אבא, אמא, שתי בנות (8 ו- 5) ותינוק בן שנה וחצי. פצחנו בסיור בן שעה וחצי ״בעקבות הלביבה שהתחפשה״. המקום הציע שני סיורים נוספים "בעקבות הלביבה שהלכה לאיבוד" ו "בעקבות השמן האור והזיתים". למרות שאין קשר בין שם הסיור לסיור עצמו, הסיור היה מוצלח. שתי מדריכות הובילו אותנו בשבילי השמורה היפה והנוחה להליכה ולעגלה! המדריכות סיפרו על היסטורית השמורה ועל היסטורית המקום בעבר הרחוק. במהלך הסיור ראינו שרידים של מבנים המהווים עדות לחיים במקום בעת העתיקה כמו גת בה דרכו יין ובית בד בו הכינו שמן, מערות ששימשו למסתור ועוד. ההליכה קלה ונעימה והמדריכות שופעות ידע. כך, למשל, יכלו להסביר לנו שלמרות שאנחנו לא רואים אותם, בשמורה חיים צבאים. אפשר לראות את זה בעלי החצב האכולים שראינו לאורך הדרך, כי עלים אלו רעילים למרבית בעל חיים, אך אחד שאוכל אותו בלי בעיה הוא הצבי, בעל חיים שחי בשמורה, אך נדיר מאוד לראותו. הסיור התמקד בתקופת החשמונאים והמדריכות סיפרו על צו אנטיוכוס, על החיים במערות, על המכבים ומלחמתם והשתמשו באמצעים מוחשיים כמו נציג יווני שהופיע והקריא את צו אנטיוכוס, התחבאות פעילה עם הילדים במערה ושיחזור מתקפה של המכבים (הילדים) על היוונים (ההורים) . הילדים גם זכו לכתוש זעטר ולסובב את האבן במפרכה (המתקן בו מעכו את הזיתים והפיקו מהם שמן).

הסיור הסתיים בדיוק בשעה בו התחילה ההצגה לחנוכה ״אורה בעקבות האור והלביבה״. שוב לא ברור עניין הלביבה לסיפור, אבל בשלושים דקות ושלושה שחקנים, העבירו הילדים חצי שעה בישיבה מרותקת להצגה המספרת את סיפורה של אורה המכבית, שנבחרה לצאת לחפש שמן להדליק את מנורת בית המקדש. במהלך ההצגה היא פוגשת עץ זית מדבר, חמור מדבר ועוד דמויות בדרכה למצוא שמן.

נאות קדומיםסיימנו את ביקורנו באוהל היצירה שהציע הכנת נרות או פנסי אור. היצירות מושקעות בחומרים ובמורכבות, אבל לא יכולנו למצוא מדריכה שתסביר לנו מה לעשות, התקשנו במציאת חומרי עזר להכנה (מכשיר הדבק החם היה מנותק מהחשמל וגם שבור, כך שצריך היה לדחוף את הדבק ידנית במקום ללחוץ על הדק האקדח, בשדכנים נגמרו הסיכות ולא היה ברור איך אמורים לחבר את מעטפת הפנס לגוף) בנוסף, היצירה קצת קשה לילדים קטנים ואפילו לבני שמונה והם היו צריכים הרבה מאוד עזרה מההורים, כי כאמור מדריכים לא נראו באזור.

זה היה סוף מעט מאכזב ליום שהיה מהנה ומעניין.

עוד במקום תערוכה ״במה מדליקין״ המציגה אמצעי תאורה מימים עברו, טיול ברכבת ברחבי השמורה (בתשלום נוסף) וסיור לפידים לילי.

ניתן לסייר במקום גם עצמאית ולא בסיור מודרך. במקום תוכניות שונות לקבוצות ולבתי ספר.

הסיור נעשה בדצמבר 2012, התעדכנו בפעילויות לחנוכה 2013 באתר האינטרנט של נאות קדומים.

נאות קדומים שוכנת על כביש 443 בין מודיעין לתל אביב . עיקבו אחר השילוט . מכיוון מערב (תל אביב) אין פנייה שמאלה לשמורה, יש להמשיך מעט הלאה , להסתובב ולחזור.

נאות קדומים

מיועד לגיל: כל המשפחה
תיאור המקום: סיורים ופעילויות לכל המשפחה בשמורת טבע ששוחזרה בסגנון תקופת המקרא. סדנאות פעילות, סיורים לבתי ספר, אירועים משפחתיים, ועוד. חוויה בניחוח ארצישראלי.

מיקום: אזור יער בן שמן.
טלפון: 08-9770777.
אתר: http://www.n-k.org.il/

 • בילויים מומלצים

 • באר אברהם

 • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

 • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
 • כל הגילאים

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים