מה בפורטל?

התארגנות משפחתית בבוקר – מדריך פרקטי

רוצים להתארגן בבוקר בכיף ובלי לחץ ולהתחיל את היום עם חיוך על הפנים? מרב זימר ורוית לירון, שיצרו ערכה לפתרון בעיות ההתארגנות של הילדים בבוקר בצורה חווייתית, מעניקות טיפים ועצות פרקטיות להתחיל את היום עם חיוך. כדאי לדעת - אין דרך אחת להתארגנות עם ילדים בבוקר. כל משפחה בוחרת לעצמה את הטיפ המנצח והמתאים לה ולגילאי הילדים בבית

מערכת "את זה" 18.12.13

"עשיתי זאת", אמרתי לעצמי בסיפוק כשהגעתי לעבודה. הגעתי בזמן! עוד בוקר עבר וכל הארבעה שולחו בשלום ובזמן למסגרות שלהם. חייכתי לעצמי בסיפוק, ונעצרתי. התבוננתי, לא מאמינה. הגעתי לעבודה עם נעלי בית.

מוכר? מצחיק? גם הבוקר שלכם עובר בקושי? מוצאים עצמכם לא מספיקים, כועסים או שוכחים? מגיעים לעבודה מותשים מהתארגנות הבוקר עם הילדים? נזכרים ששכחתם את הארנק בבית, את המטען? לא בטוחים שנעלתם את הדלת, כיביתם מזגן?

ריכזנו עבורכם את כל העצות והטיפים על התארגנות עם הילדים בבוקר, כי אין דרך אחת להתארגנות עם ילדים בבוקר. כל משפחה בוחרת לעצמה את הטיפ המנצח והמתאים לה ולגילאי הילדים בבית.

חשוב שהתארגנות הבוקר תהפוך להרגל יומי קבוע, לשגרה יומית של רצף פעולות. לא פשוט לסגל דפוסים משפחתיים קבועים. דרושה התמדה יומית והתעקשות. ישנם ילדים שבורכו ביכולת הזו וישנם ילדים שמתקשים. ישנם גם הורים שמתקשים בכך. דוגמא אישית, לימוד הילד את המצופה ממנו וחזרה יומית על סדר הפעולות תעזור לכם להעביר בקרים רגועים ונעימים.

ועוד רגע לפני שאתם מתכבדים בטיפים שבהמשך - עיצרו וחישבו. מהו מקור הקושי שלכם בבוקר? על מה מתבזבז לכם כל הזמן? זיהיתם? עכשיו בחרו בטיפ האחד שנותן מענה לקושי אותו הגדרתם. זיכרו כי לא תוכלו לעשות מהפכה ביום אחד. התחילו בקטן ואחרי כל הצלחה התכבדו בטיפ נוסף.

טיפים להתארגנות ילדים בבוקר

מתארגנים בערב שלפני הבוקר

מכינים בגדים לבוקר, בערב.

מכינים תיקים לבוקר, בערב.

חותמים על כל האישורים לגן ולבית הספר, מסיימים שיעורי בית עד שעה מוגדרת מדי ערב.

מכינים רשימה כתובה או תזכורת בנייד מה עליכם לזכור לבוקר.

שעון מוסיף המון

חשוב שהילד יכיר את השעון כבר בגיל הגן, ויידע באיזו שעה בדיוק יוצאים מהבית.

כדאי שההורה יכריז על שעת יציאה מהבית וכמה זמן נשאר עד שיוצאים מהבית.

לקראת כיתה א' מומלץ לרכוש שעון מעורר ולעודד את הילדים לכוון לעצמם שעון בבוקר.

לילדים קטנים אפשר לשים דיסק שירים מוכר. יוצאים מהבית כשהדיסק נגמר.

הכל בעירבון מוגבל – במקביל לתרגול העמידה בזמנים באמצעות שעון/כלי עזר שהוזכרו לעיל, שדרו נינוחות ושלווה ואל תצרו אווירה מלחיצה כתוצאה מכך. זיכרו – הכוונה היא לעשות הכל ברוגע ולסיים בזמן בשלווה ולא ליצור סיטואציות של לו"ז צפוף כמו במשטר צבאי.

כן כן כן

סדר עדיפויות – עירכו רשימת מטלות על מנת לזכור מה הכי חשוב לעשות בבוקר ועל מה אפשר לוותר בבוקר. כך תהיו מאורגנים יותר בעצמכם ותשדרו דוגמא אישית לילדים.

חלוקת תפקידים ברורה ויעילה – הכל יותר מאורגן ומסודר כשכל ילד יודע מה מוטל עליו וכן אילו תפקידים עליו לבצע בבוקר (למשל, בן 11 שלוקח את אחותו הקטנה לבית הספר) .

מערך כריכים - מומלץ מאוד להפשיר את הלחם לכריכים בערב.

רצוי לערוך רשימה מסודרת מה כל ילד אוהב בכריך, או לשאול את הילדים מה להניח בכריך כבר בערב.

להורדת טבלת כריכים אהובים

התארגנות משפחתית חווייתית - על מנת להפוך את מטלות הבוקר לסיטואציה חווייתית, מומלץ לרכוש את ערכת טיקטק להתארגנות משפחתית.

לא לא לא

ללא מסכים - לא רצוי להדליק בבוקר טלוויזיה, מחשב או כל סוג של מסכים המסיחים את דעתם של הילדים מהתארגנות יעילה. אפשר להבטיח שמי שמוכן לצאת יכול לצפות בטלוויזיה.

ללא איומים לא ריאליים - אל תאיימו בתגובות לא ריאליות (כמו: להגיד לילד בן 4 שאם לא יהיה מוכן יישאר לבד בבית)

ללא קיצורי דרך - לא לעשות עבור הילדים את מה שהם יכולים לעשות לבד. תמיד כדאי להעניק להם את האפשרות לעשות כמה שיותר בעצמם גם אם זה לוקח יותר זמן.

ללא שיחות והסברים ארוכים - לא לפתוח בשיחות עומק או בסדרות חינוך בבוקר. השתדלו לתת הנחיות והסברים בערב או בארוחה המשפחתית.

עוד על ניהול זמן משפחתי והתארגנות עם ילדים:

טיקטק להתארגנות משפחתית

איך יוצאים בבוקר מחויכים?

יוצרים שגרה

דף התארגנות לבוקר

טבלת פעילות שבועית להורדה חינם

  • גילאי 2-3

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים