מה בפורטל?

הפעלות אורות וצלליות

חנוכה חג האור הוא הזדמנות נפלאה ללמד את הילדים את התופעה הקסומה של צלליות על ידי הסברים וחוויות ולספר להן הכל על תיאטרון צלליות! מיקי אינהורן- נלקנבאום, צלמת מקצועית, מעניקה מידע מרתק ורעיונות להופעות ולהפעלות בנושא צלליות. מתאים להפעלה בבית חם/בית מארח לקראת חנוכה וכן בגן, בכיתה ובכל מסגרת אחרת לילדים

מערכת "את זה" 31.10.13

עוד בהיותי בראשית דרכי כצלמת למדתי מגדולי הצלמים גברא מנדיל ז"ל כמה דברים מאוד בסיסיים על צילום. אחד מהם היה שאם נצלם מול האור הדמות או החפץ יתקבלו כצללית.

היו פעמים שהשתעשעתי בצילומים מהסוג הזה כדי ליצור איכויות שונות בצילום. לא משנה אם צילמתי דומם, טבע או אנשים - אם זה צולם מול האור או מול השמש, הם הפכו לצלליות כיוון שהאור לא חדר דרכן.

גם אם נביט על הצל שלנו בימים של שמש ונתבונן בצל שאנו מטילים על המדרכה, נראה את הצללית שלנו לעיתים ארוכה יותר לעיתים קצרה יותר. רני השמש לא חודרות את גופנו, ולכן גופנו מטיל צללית. זהו למעשה העיקרון של אור וצל. זהו סוד תיאטרון הצלליות.

תיאטרון הצלליות

עוד משחר ההיסטוריה בסין הקדומה זיהו האומנים את היכולות הגלומות בעיקרון זה והפעילו אותו לטובת יצירת תיאטרון הצלליות.

הם השתמשו במסכי בד גדולים שנמתחו בין שני מוטות פשוטים והציבו מקור אור מאחורי המסך. בראשית היו אלה מנורות שמן או נרות, מה שהפך לימים בעידן המודרני עם המצאת החשמל למנורות חשמל.

מקור האור שלא יכול היה לחדור את מרקם מגזרות הצלליות שהוצגו על ידי המפעיל הוקרן למעשה על המסך כצללית.

אולם כבר אז ידעו שככל שנקרב את הצללית למסך כך היא תראה ברורה יותר ובגודלה המקורי. כל הרחקת הצללית מן המסך הופכת אותה לפחות ברורה ומגדילה את מימדיה.

ממה היו עשויות הצלליות? עוד טרם המצאת הנייר יצרו הסינים את הצלליות מעורות של חיות שעובדו במיוחד באופן עדין למטרה זו.

בתיאטרון הצלליות שנקרא בסין "פיי-יינג שי" אף השכילו לצבוע חלקים מן העורות כדי שיתקבלו אפקטים יותר צבעוניים וססגוניים על המסך.

עם המצאת הנייר הפכו הצלליות לקלות יותר להכנה ולהשגה. בחלקן הגזור אף הודבקו ניירות צבעוניים שקופים כדי שהצלליות ייראו צבעוניות ומרשימות יותר.

ישנן צלליות שעשויות כמקשה אחת ובאמצעות מקל דק מאחור מופעלות על ידי מפעיל הצלליות.

אולם קיימות צלליות הרבה יותר מורכבות, כאלה שניתן להניע את איבריהן כמו מריונטות: ידיים, רגליים וראש, אלה מחוברים על ידי סיכות מיוחדות, החלקים מחוברים למקלות נוספים, כך שלעיתים צללית מורכבת כזו זקוקה לשני מפעילים.

הצבעוניות שהוספה במהלך השנים לצלליות הגדירה אף את מעמדן: השחור- סימל את הגברים. הלבן - את דמויות הנשים הצעירות והזקנות. הצהוב - את מעמד הקיסרות והמלוכה.

התפאורה בתיאטרון הצלליות - לימים התבקשה גם התפאורה שתגדיר את התקופה, המקום ותשרה אווירה. התפאורה נעשתה והורכבה ממגזרות נייר שאף הן נראו כצלליות וחוברה על גבי המסך. היא יצרה בכל הצגה אווירה מיוחדת והוסיפה מימד נוסף להצגה. התפאורה התקבלה לעיתים כאפקטים על המסך בשימוש האור הנכון והמשחק בו.

מפעיל הצלליות - מפעילי הצלליות הם כל כך מיומנים שלעיתים רבות הם לא רק סיפרו את סיפור המעשה, כי אם הפעילו את הצלליות בזו אחר זו במיומנות מקצועית, המון רגש והשמעת קולות. כמובן שכל מרכיבי תיאטרון הצלליות חשובים, ועם השנים הם הפכו למושקעים ומתוחכמים יותר, אולם מעבר ליופיין ועיצובן של הצלליות, המפעיל היה הגורם החשוב ביותר. הוא זה שהכניס חיים במגזרות נייר מרשימות אלה.

היה זה אומן צלליות רב כשרונות. הוא בחר אם האגדות או סיפורי המעשה המסורתיים וידע לספרם כך שיתאימו לכל המשפחה. הוא ידע לחקות צלילי בעלי חיים, יצר אפקטים מיוחדים בקולו באמצעות השליטה במנעד הקול ויצר את התחושה המיוחדת לסיפור שהפך לתיאטרון צלליות.

מוזיקה לצד הצלליות - עם התפתחות תיאטרון הצלליות התפתחה גם הפעלת המוסיקה לצידו. תחילה היו אלה כלים מסורתיים שליוו את תיאטרון הצלליות. היה שימוש במנענעים, בכלי פריטה שבוצעו על ידי המפעיל עצמו אולם ככל שהתפתח התיאטרון היה צורך בצוותי מוסיקה שישבו לצידו של המפעיל מאחורי המסך. היו גם מופעים כאלה שהם חשפו עצמם על הבמה לצידי תיאטרון הבובות.

לימים עם התפתחות התיאטרון שולבו גם כלים מודרניים, אולם תמיד שמרו מקום של כבוד לכלים המסורתיים.

תיאטרון צלליות ברחבי העולם - הפעלת תיאטרון הצלליות היא אומנות עתיקת יומין שעדיין מתקיימת ברחבי העולם ולא רק במזרח. היא שבתה את ליבם של אנשי המערב ואף בעולמנו המודרני תתפלאו עד כמה קיימת הכמיהה של ילדים לאומנות ייחודית זו.

תיאטרוני צלליות מתקיימים בכל רחבי העולם ומספרים סיפורי אגדות ומעשיות מסורתיים ואף עכשוויים.

תיאטרון הצלליות סוחף אליו את כל המשפחה וכל אחד ימצא בו את היפה והמעניין שהוא מחפש בתוך כל היופי הזה וההרמוניה הגלומים באומנות ייחודית זו.

במזרח הרחוק, בסין, בהודו, באינדונזיה זוהי עדיין מסורת של הליכה משפחתית לצפות בתיאטרון צלליות. הליכה זו מלווה בדרך כלל חגים, אירועים לאומיים וכ"ו.

כשאני מתניידת ברחבי העולם ומגיעה לכיכרות לעת ערב או למקומות או לתיאטראות קטנים החבויים בסימטאות קסומות, אני נפעמת כל פעם מחדש מאומנות זו. זוהי מדיה שתמיד תשבה את ליבם של הילדים והיא תופסת מקום של כבוד לצד תיאטרון הבובות.

תיאטרון צלליות בישראל - אומנם לא קיים עדיין מוזיאון צלליות בארץ, אולם ב"מוזיאון הבובות "בחולון יש מקום של כבוד לתיאטרון צלליות. בחדר הצלליות בתצוגת הקבע תוכלו לצפות בצלליות מרהיבות שהן חלק מהאוסף של אומנית הצלליות מזל מרציאנו.

בחנוכה הקרוב תוכלו לראות הצגות צלליות ב"בית התפוצות", לפרטים: צלליות בבית התפוצות

הכנת תיאטרון צלליות

בואו ואגלה לכם סוד קטן מילדותי: כשאני הכינותי תיאטרון צלליות מושקע תחילה הופעתי איתו לפני בני משפחתי וכשהוא זכה להצלחה הופעתי בפני בני כיתתי. לפניכם הוראות הכנה פשוטות להכנת תיאטרון צלליות בבית:

הצלליות - קחו רבעי בריסטולים בצבע שחור ועליהם ציירו בגיר לבן את הדמות שאתם רוצים לחתוך. זיכרו לסמן את פרטי הגוף או הפרח, העץ שאתם רוצים. ציינו גם את פרטי הפרטים כי הם הסוד לצללית מושקעת ואומנותית.

בעזרת מספריים דקות חיתכו מסביב, אולם הקפידו גם בחיתוכים בתוך קווי המתאר של הדמות שהחלטתם לצייר. מתקבלת צללית בדמות אדם, צומח או חיה.

חברו את הצללית מאחור בעזרת נייר דבק לשיפוד עץ.

אם תרצו להשקיע קצת יותר תוכלו גם כמובן לצייר תפאורה כמו למשל הרים, יער, בתים.

התפאורה - גיזרו את פרטי התפאורה מתוך רבעי הבריסטול השחורים בעדינות רבה. כיוון שהתפאורה רוחבית חברו לה שיפודי עץ משני הצדדים, כך תוכלו לשלוט היטב בהצגתה של התפאורה.

המסך - קחו סדין לבן, חלק וקשרו אותו על גבי מוט אפילו מטאטא אל בין שני כסאות עם משענת מעט גבוה מהרגיל.(ודאי תמצאו כאלה בפינת האוכל שלכם).

העלאת ההצגה - חפשו מנורה, אפילו זו של תדיאור והציבו אותה על כיסא נוסף או שרפרף נמוך מאחורי המסך.

החשיכו את החדר והדליקו את המנורה.

הסיפור - כדאי לתכנן את הסיפור שאתם רוצים לספר באמצעות הדמויות שיצרתם.

מוזיקה - מוזיקה מתאימה תוסיף הרבה מאוד לעניין והיא תאפשר גם חלוקת תפקידים נאותה בין בני הבית.

אכן זו חוויה מרשימה. היא מעצימה ומגבשת.

אל תשכחו את הכלל הכל כך חשוב: כשהצללית קרובה למסך היא נראית בגודלה המקורי ומאוד ברורה, ואילו כשאנו מרחיקים אותה היא נעשית גדולה ופחות ברורה.

עוד הפעלות עם צלליות:  

לוטו צלליות לגיל הרך

ויטראז' כד

ויטראז' חנוכיה

דף התאמת צלליות 1

דף התאמת צלליות 2

דף התאמת צלליות 3

התאמת צלליות עלי שלכת

צילומים: מיקי אינהורן- נלקנבאום.

 • בלוגים

 • הגשה בכלי ניילון

 • יעל צמח-גרינשפון07.09.21

 • הילדים משתגעים ורוצים משהו חדש? נגמרו לכם הכלים לחג? בא לכם לגוון את כלי ההגשה? רוצים שעת יצירה להכנת קישוטים לכלי ההגשה עם הילדים? לזמירה צמח יש רעיון מצוין – קישוטי כלים מניילונים. מתאים להגשה על שולחן החג בבית, בגן או בכיתה, וכן להגשת מתנה!
 • הבלוג של מיקי

 • ילדים שוזרים פרחים

 • מערכת "את זה"30.05.19

 • שזירת פרחים היא חוויה אסתטית מעצימה של יצירה, לימוד והנאה. אפשר בקלות לארגן פעילות משותפת מגבשת של הורים וילדים לקבלת קישוט לתפארת הבית לקראת שבועות. מיקי אינהורן-נלקנבאום מסבירה את היסודות ביצירת זר פרחים, מעניקה טיפים ועצות ומפרטת את החשיבות של שזירת פרחים לילדים. הפעילות מתאימה לבית, לחצר,לגן ולכיתה ולימי הולדת
 • גילאי 3-6

 • ערכת שבעת המינים

 • יעל צמח-גרינשפון09.09.21

 • רוצים להפתיע עם מתנה בריאה ומקורית שמתאימה לחג? צרו בעצמכם ערכת שבעת המינים. הכנו כאן דוגמא עם רעיון לכל אחד משבעת המינים ולעיצוב, אתם מוזמנים ליצור לפי הטעם האישי שלכם ושל מקבל המתנה ולפי האירוע!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים