מה בפורטל?

כוכב השבוע – מדריך פרקטי

הילד שלכם יהיה כוכב השבוע ואתם מחפשים רעיונות מקוריים כדי שיכירו אותו היטב? יש לנו רעיונות ליצירה והפעלה וגם פורמטים מוכנים להדפסה שיקלו עליכם את המלאכה! על מנת לנצל את ההזדמנות הזו בצורה מיטבית, פירטנו את היתרונות הרבים של המנהג הזה עבור הילד הכוכב, משפחתו ועבור ילדי הגן בכלל. איך כוכב נולד

מערכת "את זה" 30.09.19

כוכב השבוע הוא מנהג שנולד לפני כמה שנים בחלק מהגנים וגננות רבות הפכו אותו למנהג קבוע – מדי שבוע מככב ילד אחר שמציג את עצמו, את משפחתו, תחביביו, התכונות, הפעילויות והמשחקים האהובים עליו. ההורים מקבלים רשימה של משימות להביא לגן, ביניהן תמונות, משחקים והפעלות שמטרתן להציג את הילד בפני כולם.

יש יתרונות רבים לילד המשמש כוכב השבוע עבורו, עבור משפחתו ועבור ילדי הגן:

העמקת ההכרות וחיזוק החברות – כתוצאה מהתצוגות והפעילויות של כל ילד, מתחזקת ההכרות בין הילדים ומתהדקים הקשרים בין הילדים.

חיזוק הדימוי העצמי והביטחון העצמי – לילד הכוכב (בייחוד לילדים בעלי דימוי עצמי נמוך) ניתנת הזדמנות לחשוף את עצמו בפני החברים בגן ולהעלות את הביטחון העצמי שלו.

זמן איכות עם ההורים – במסגרת ההיערכות לשבוע זה, ההורים נרתמים לאיסוף תמונות וחומרים, להכנת מצגות והפעלות והילד נמצא במרכז העניינים גם בבית וחש שותף לכל העשייה המתבצעת סביבו.

שיפור מיומנויות חברתיות – הילד הכוכב מקבל הזדמנות פז לשפר את היחסים שלו עם יתר החברים בגן באמצעות הבמה שניתנת לו ובעצם זוכה בשיעור אמיתי לשיפור הקשרים הבינאישיים שלו.

הכרת הייחוד של כל אחד (כל אחד הוא מיוחד)– חשיפה למגוון רחב של ילדים שונים מטמיעה בכל אחד מהילדים את ההבנה העמוקה שכל אחד הוא מיוחד – לכל אחד תחביבים שונים, משפחה אחרת, תכונות, נטיות ואהבות שונות, אורח חיים והרגלים שונים, ועוד. מכאן הדרך קצרה לקבלת השונה והאחר (האחר זה אני).

שיפור היכולת לדחיית סיפוקים – כל ילד שממתין לתורו לככב ככוכב השבוע בעצם משפר את היכולת שלו להמתין בסבלנות ולפנות מקום לזולת עד שיגיע תורו.

כוכב השבוע - מדריך פרקטי

אספנו עבורכם מבחר רעיונות שיקלו עליכם לעזור לילד להציג את עצמו – כדאי לכם לבחור מבין האפשרויות את מה שמתאים לילד שלכם:

הכנה מראש ותיאום ציפיות – כדאי לשוחח עם הילד על המשמעות של כוכב השבוע כדי להסביר מה המטרה, לשדר כמה זה נחמד בסגנון: "השבוע אתה תהיה כוכב השבוע. במשך השבוע אתה תציג את עצמך לחברים בגן, תראה להם מה אתה אוהב לעשות ותכיר להם את העולם שלך מחוץ לגן. אתה יכול להזמין את המשפחה או להביא את הכלב שלנו, לספר להם על ספר מיוחד שאתה אוהב, לתאר את חוג הטניס עם החברים האחרים וכל מה שאתה רוצה שהילדים בגן יידעו עליך".

שיתוף הילד – במסגרת השיחה המקדימה, כדאי לשמוע מהילד מה הוא חושב לעשות, מה הוא אהב אצל כוכבים אחרים ולנסות לכוון לרצונות שלו. חשוב להביא לידי ביטוי את מה שהילד רוצה להציג בפני הילדים ולא להחליט עבורו ולנצל את הבמה הזו למפגן ראווה.

תכנון מראש – כיוון שמדובר על שבוע ימים (ברוב הגנים), רצוי לתכנן מראש מה מביאים מדי יום ולא להתרכז ביום אחד בלבד. מומלץ לפזר את התצוגות וההפעלות על פני כל השבוע באופן מאוזן ולתכנן מתוך מבחר הרעיונות פעילות אחת מדי יום.

התאמה לילד – הכי חשוב לזכור את המטרה – לגרום לילד להיות במרכז במידה הרצויה לו ולהרגיש מאושר. אין צורך לקחת ימי חופש בשביל להפיק את השבוע הזה וגם לא לפשוט רגל מהעלויות. צריך לזכור את הרעיון הבסיסי לחיזוק הביטחון העצמי של הילד ולהעשרת החוויה שלו ושל הילדים בגן.

התאמה לגן – כדאי להפיק הפעלות שמתאימות לגן ולמה שהוא משדר. לפעילות "כוכב השבוע" בגן ירוק אפשר לתכנן פעילות שמלמדת על ערכי איכות הסביבה וקשורה לילד, למשל: אם הילד אוהב את הזבלונים, אפשר להכין פעילות בנושא מיחזור זבל בשיתוף אוסף הזבלונים של הילד. בגן שמקפיד על תזונה נכונה, אפשר להכין מאכל בריא שהילד אוהב.

פעילות אינטראקטיבית – חשוב לבנות הפעלה שבמסגרתה בא לידי ביטוי תכונה או נטייה של הילד בשיתוף הילדים האחרים כדי שכולם יחושו פעילים. הילדים נהנים כשהם משתתפים. למשל: יצירת חידון אישי בסגנון אמריקאי או תפזורת לחיפוש אותיות השם של הילד (הורידו כאן פורמט מוכן: תפזורת אישית).

מבחר רעיונות להפעלות כוכב השבוע

הצגת הילד

אפשר להציג את הילד באמצעים שונים ומגוונים:

יצירת פלקט תמונות – בוחרים עם הילד תמונה מכל גיל ומדביקים על בריסטול. מקשטים בחומרי יצירה שונים. אפשר גם לשלב תמונה מכל יום הולדת כדי להראות את ההתפתחות מדי שנה.

מצגת תמונות – אפשר להכין מצגת קצרה עם כיתובים קצרים מצחיקים, או להכין חוברת שמתעדת דגשים בליווי תמונות של הילד:

הדפיסו פורמט מוכן - "הילד הזה הוא אני".

התמונה הראשונה

פרטים: נולדתי בעיר: ____ במשקל: ____________ לאמא שלי קוראים: _______ לאבא שלי קוראים:___________ יש לי ______ אחים: ___________________________________

אני גר ב:__________

אני אוהב ל ______

תמונה מכל גיל/יום הולדת

תחביבי העיקריים הם: ________________(

אני אוהב לאכול:

אני נהנה לשחק עם חברים ב: ______________

החברים הטובים שלי הם: ________________

הדפיסו פורמט מוכן של דברים שאני אוהב

היום שבו נולדתי – אם רוצים לנצל את ההזדמנות לזמן איכות אמיתי עם הילד, אפשר ליצור יחד את "היום שבו נולדתי" על פי הפורמט המוכן ובאותה הזדמנות לספר לו על החוויה ולתאר את היום שבו נולד מכל הכיוונים – מזג האוויר, השעה ביום, מה היה עוד חדש באותו יום, אילו הצגות הוצגו, אירועים היסטוריים שקרו באותו תאריך, אישים חשובים שנולדו באותו יום וכו'. ההצגה בגן תהיה מעשירה מאוד ואין ספק שהילד וההורים ירוויחו זמן הנאה.

הדפיסו פורמט מוכן של היום שבו נולדתי לבן/לבת

הצגת המשפחה

אפשר להגיע עם בני המשפחה, לעשות הצגה, לשיר יחד או לספר על הטיול המשפחתי האחרון.

חשוב לשתף את בני המשפחה בהתאם לתחביבים שלהם ולמקצועות. למשל, סבא נגר יכול להגיע ולספר על עבודתו, סבתא יכולה לספר לילדים מה היא אוהבת לעשות עם הילד הכוכב או להראות יצירה שהם עשו יחד ולנצל את הזמן לשעת יצירה משותפת בגן יחד עם סבתא.

הצגת תחביבים

ילד שמנגן בכלי נגינה מסוים ישמח לנגן קטע מוזיקלי בפני ילדי הגן, ילדה שאוהבת לרקוד תכין ריקוד להופעה האישית שלה, ילד שאוהב לקרוא ספרים יציג ספר שהוא אוהב במיוחד עם המלצה. אם הילדה אוהבת להחליף בגדים, אפשר להביא מבחר בגדים ולאלתר תצוגת אופנה פשוטה כדי שתרגיש נפלא.

הצגת סדרה או דמות מוערצת

אפשר לשריין את אחת ההפעלות להצגת דמות שהילד מעריץ במיוחד (זבלונים, בוב ספוג, נסיכות, דרדסים ועוד) בצורות שונות:

הצגה – מבקשים מהילד להציג את הדמות שהוא אוהב בליווי מוצגים, ספרים, חוברות צביעה וכל מה שיש לו בבית ששייך לדמות הזו. למשל, אם הוא אוהב את בוב ספוג, הוא יכול לספר על הסדרה או על פרק אהוב, להביא את הבובה לגן, להציג את חוברת המדבקות שלו וכו'.

משחק עם בובות מיניאטוריות – יש משחקים רבים שניתן לשחק עם הבובות המיניאטוריות של הדמות האהובה: הסתרת בובה אחת, שינוי הסדר של הבובות, זיכרון של תצוגת הבובות ועוד.

הצגת חיות מחמד

תמיד נחמד להביא לגן חיית מחמד אהובה, לספר עליה ולהציגה בפני כולם.

מאכל אהוב

אפשר להביא לגן את המאכל שהילד הכי אוהב להכין או לאכול, להסביר איך מכינים או להכין יחד עם הילדים כהפעלה בפני עצמה.

מתכונים פשוטים שילדים אוהבים לפי גילאים.

שעת יצירה

אפשר לתת לילד לבחור יצירה שהוא אוהב להכין וליצור אותה יחד עם כל הילדים בגן. אם הילד אוהב דמות מסוימת או נושא מסוים, אפשר לבנות את היצירה סביב זה. אפילו הבאת חומרי יצירה או מדבקות מהבית עושה את העבודה כי הילד מרגיש שהכל סביבו.

רעיונות ליצירה ומיחזור עם ילדים

ברכות ואיחולים

כוכב השבוע הוא כמו ילד יום הולדת, ולכן אפשר להכין לו אלבום ציורים או אלבום איחולים מיוחד ולהעניק לו בקבלת השבת – בסיום הפרויקט של "כוכב השבוע". אפשר גם לקנות ספר זיכרונות ולתת לכל ילד בתורו לצייר לכוכב ולכתוב מפיו ברכה.

עוד רעיונות להפעלות לגילאי הגן

 • הפעלות

 • הרבה יותר מאבטיח

 • מערכת "את זה"26.06.20

 • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"
 • הפעלות חינוכיות

 • קליעה למטרה ארנבונים

 • יעל צמח-גרינשפון20.05.20

 • בקלות רבה אפשר ליצור תחנה של קליעה למטרה מיוחדת לפי נושא או ילד מסוים! ההכנה מחומרים פשוטים (צריך קאפה ותמונות). ההפעלה מתאימה להפעלות ימי הולדת, אירוע גיבוש גן או כיתה או סתם אחר הצהריים בבית עם כמה חברים. יעל צמח-גרינשפון מדגימה בשלבים איך מכינים קליעה למטרה בנושא ארנבונים! משיגים את המטרה בקלות
 • כל הגילאים

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים