מה בפורטל?

אין לי עם מי לשחק

ספר שעוסק בערכי החברות האמיתית, סבלנות וסובלנות וקבלת השונה והאחר, על ידי תיאור סיטואציות מוכרות.

מאיה שלום 12.08.17

אחד המשפטים שהורים שומעים מדי פעם מהילדים הוא: "לא רוצה לשחק איתו". לי זה קרה כמה וכמה פעמים במהלך השנים עם שלושת הילדים. הספר "אין לי עם מי לשחק" מזמן שיחה פתוחה בנושא החשוב הזה בשעת הקריאה הנינוחה, לא בתוך הלחץ היומי ומתוך השוואה לגיבורי הסיפור שחווים את החוויה הזו. הספר מזמן שיחה על חברות בכלל כולל הנושא של בחירת חברים ויותר מכך – קבלת השונה והאחר.

הסיפור כורך בתוכו שלושה סיפורים שמתרחשים במקומות שונים: שתי סיטואציות דומות בבית של הצב ושל הצבי – בבית של שניהם האמהות לא מסכימות יותר לבילוי של צפייה מול הטלוויזיה או המחשב (נשמע מוכר גם לכם?), שניהם משתעממים ולא רוצים לשחק עם החבר שאמא מציעה בדרך מקסימה ("עם חבר אפשר לדבר, לחבר אפשר לספר, אפשר לצחוק יחד, להמציא תעלולים, גם קצת לריב ולהשלים"), שניהם טוענים שהשני לא אומר להם שלום, אלא "ש" ושניהם שונים זה מזה! הסיפור השלישי מפגיש את הצב והצבי, ומראה איך המריבה מתפתחת לחברות נפלאה.

פיצי הצב האיטי וצביצי הצבי המהיר לא ממש נפגשים, בדרכם כל אחד מהם שומע מהשני רק את הצליל הפותח את המילה "שלום". כל אחת מהאמהות מסבירות איך זה קורה: אמא של פיצי מסבירה שהצבי אומר "שלום" אבל רץ מהר ולכן פיצי לא מספיק לשמוע את סיום המילה. אמא של צביצי מסבירה לו שהוא רץ מהר ולא מספיק לשמוע שפיצי אומר "שלום" מלא. איזו דרך יפה להציג לילדים שלכל מצב שיש צד שני!

אחרי מטען חיובי שכל אחד קיבל בביתו, נפגשים הצב והצבי אבל רבים על המקום על שפת הנחל. על מנת להחליט מי יקבל את המקום, הם פותחים בתחרויות שונות שבעצם מהוות עבורם משחקים מהנים! פשוט תענוג לראות איך הלימון הופכת ללימונדה!

אבל מעבר לנושא החברות מסתתר נושא לא פחות חשוב במסרים של הספר הערכי הזה – קבל השונה והאחר! דרך הפירוט של כל אחד מהגיבורים הראשיים – הצב והצבי – נחשפנו לייחוד של כל אחת מהחיות, לזווית הראייה שלו וזה פתח לנו פתח להבין שאם מנסים להבין את הצד השני – חלק מהבעיה יכול להיפתר.

מיועד לגיל: 3-6. 

כתיבה: נעמי בן גור.

איורים: איתן קדמי.

הוצאה: ידיעות ספרים.

נושא לימוד: האחר זה אני – קבלת השונה והאחר, חשיבות החברות אצל ילדים, הכרת חיות

עוד על האחר זה אני – קבלת השונה והאחר

עוד ספרי עזרה,חברות והתחשבות

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

רעיונות לחגיגות ספרים

סימניות לספרים

סיפור בחרוזים

שירים וסיפורים מקוריים

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

  • ספרי ילדים

  • שדת המחשבות הטובות

  • יעל צמח-גרינשפון15.06.19

  • ספר המציג ומלמד דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות חוויה אמיתית שחוותה טל בוקריס עם בנה – אביה. בסופו של דבר החוויה הזו יצרה "שיטה שמנצחת" – "שדת במחשבות הטובות".
  • גילאי 3-6

  • באזל עם הילדים!

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים