מה בפורטל?

רעיונות להפעלות ערכיות בגן

מחפשים רעיונות לפעילות ערכית בגן הילדים? מעוניינים להעניק לילדים ערך מוסף באמצעות שילוב של משחק, תנועה, סיפור ושיר עם יצירה פלסטית מחומרים ממוחזרים? מיכל קליין, אחת האמהות שמובילות מגמות, מגלה לגננות חלק מהסודות מניסיונה בהפעלות ערכיות

מערכת "את זה" 18.01.14

כבר יותר משנה שאני מעבירה בגני ילדים בהצלחה מרובה הפעלת תיאטרון מוזיקלית אינטראקטיבית בנושא מיחזור ואיכות הסביבה המבוססת על הדי.וי.די פרי יצירתי - אוּריקן.

הרשו לי לנחש שעכשיו ודאי עולה בראשכם תמונה של הילדים המקסימים בגן שלכם יושבים סביב שולחנות כשהם גוזרים, צובעים, ומדביקים עיתונים, בקבוקי פלסטיק וקופסאות קרטון, ואילו אני, המפעילה הג'ינג'ית, מפקחת על העבודה כשבידי האחת זוג מספריים ובשנייה בקבוק דבק. אז זהו, שלא. ההפעלה שלי איננה כוללת יצירה פלסטית משותפת עם הילדים ובכך היא שונה וייחודית. את היצירות הפלסטיות כבר "הכינותי מראש" ועכשיו כולן משמשות אותי בהפעלה באופן מעשי ככלי משחק, כאביזרי תיאטרון וכאלמנטים השזורים בתוך העלילה הדרמטית.

פעילות מיחזור מיוחדת

עולם היצירה שלי מחובר יותר ליצירה שבכתיבת סיפור, תסריט או מוזיקה. מעולם לא ידעתי לצייר יפה, לתפור או להדביק. אבל כשישבתי לבנות את הפעלת התיאטרון שלי, גיליתי על עצמי דברים שלא ידעתי. למשל, שדמיון פורה פלוס מיומנות בסיסית ביצירה פלסטית, יכולים להביא לתוצאות ממש מרשימות. אז נכון, אני לא קדישמן, אבל אפילו אני, אם ארצה, אוכל לפסל כבשה לתפארת מבקבוק שוקו, צמר גפן וכמה קשיות.

כשחושבים על פסולת שניתן לעשות בה שימוש חוזר, החיבור לעבודות יצירה פלסטית הוא מיידי. בני הגדול, שלומד בגן חובה, חוזר הביתה מדי שבוע עם עבודה מסוג כזה. פעם זו משאית דלק עם מיכל שעשוי מבקבוק וגלגלים מפקקים ופעם זו טירה מפוארת עם היכל מקופסת נעליים וארבעה צריחים מגלילי נייר טואלט. אבל אחרי ההתפעלות הראשונית והצבת העבודה לראווה בסלון, תודו שכעבור כמה ימים היא כבר מתחילה לצבור אבק ואתם רק מחפשים דרך להעלים אותה אל פח האשפה באלגנטיות בלי לפגוע ברגשותיו של הילד.

לכן אשמח להציג כאן כמה דוגמאות מתוך ההפעלה שלי לשילוב בין יצירה פלסטית ויצירה לשם משחק, תנועה, סיפור ושיר. וכמובן, הכל על טהרת המיחזור והשימוש החוזר.

רעיונות להפעלה איכותית בנושא מיחזור ושימוש חוזר

גרביים

אני מניחה שכל ילד יכול להביא לגן גרב בודד שבן זוגו אבד, או זוג גרביים קרוע וישן. לאמהות יש כאלה בשפע והן ישמחו להיפטר מהם למען מטרה כה נעלה ומוצדקת. גרביים הם אמצעי מושלם להפעלות - ישנן עשרות דרכים להשתמש בגרביים למשל לשם משחק:

הפעלה עם גרביים יחידים:

בובת יד - ההכנה פשוטה למדי: צריך גרביים יחידים, מדביקים על הגרב זוג עיניים, אף מצחיק ואיזה כובע. (על אף שאפילו אלה לא בהכרח נחוצים - מספיק רק הגרב). כל ילד קורא לבובת הגרב שלו בשם, ממציא לה קול, מפעיל אותה בעצמו ובתוך כך בונה עבורה עולם שלם.

יושבים למפגש וכל ילד לובש את בובת הגרב שלו. השיחה בין הילדים לגננת (שגם לה בובת גרב משלה על היד) נעשית דרך הבובות. הילדים נפתחים בצורה שלא תתואר, וזה מוציא מהם הומור, יכולת אלתור, רגש רב ותורם רבות לבניית הביטחון העצמי (כי מה שאפשר להגיד בתור גרב, אי אפשר תמיד להגיד בתור עצמך...).

תחרות שרשרת גרביים - עם גרביים יחידים, בלי בני זוג, אפשר גם ליצור שרשרת גרביים ארוכה בשתי קבוצות: קושרים גרב אל גרב ומכינים חבל ארוך. הקבוצה שהצליחה תוך זמן קצוב לחבר את שרשרת הגרביים הארוכה יותר, מנצחת.

משחקי כדור מגרב - אפשר למלא גרב בודד בשעועית יבשה או אורז, לגזור את החלק העודף ולתפור את החלק הפתוח כך שייווצר לכם כדור קטן וצבעוני. בכדורים האלה אפשר לשחק באולינג (לנסות להפיל עשרה בקבוקי פלסטיק ממולאים בטיפת חול), אפשר לקלוע לתוך חישוק ואפשר אפילו להפליא בלהטוטים כמו בקרקס - זה אמנם מסובך ודורש אימון והתמדה, אבל עם האימונים מגיעות התוצאות. ובינתיים, עד שיגיעו, כדי לראות ביצועי ג'אגלינג מרהיבים בעזרת שלושה כדורי גרביים, תצטרכו להזמין אותי.

הפעלה עם זוגות גרביים:

משחק הזיכרון - מסתירים גרביים בודדים מאחורי קוביות גדולות. כל ילד בנפרד חושף זוג קוביות במטרה למצוא זוג גרביים תואם.

תליית כביסה על החבל - האם יכולתם לתאר לעצמכם שילדים מתלהבים עד התקרה מתליית כביסה על חבל? מותחים חבל בין שני כיסאות, מחלקים לשתי קבוצות, ומתוך סלסילת כביסה ובה עשרות זוגות גרביים מעורבבים, כל ילד בתורו צריך לשלות זוג תואם מהסלסילה ולתלות אותו על החבל בעזרת שני אטבי כביסה. הקבוצה שהצליחה למצוא ולתלות יותר זוגות גרביים על החבל, היא המנצחת.

בהפעלה שלי, המשחק מלווה במסר של חיסכון בחשמל (ייבוש כביסה על חבל ולא במייבש חשמלי) ועזרה והשתתפות בעבודות הבית. אני בדרך כלל מנהלת את קרב הגרביים בין הבנים והבנות - מה שגורם לגאוות יחידה ומוטיבציה גדולה במיוחד לנצח. ו...אני לא רומזת כאן לכלום, אבל קרה כך שהבנות תמיד מנצחות...

יצירת כלי הקשה

אפשר גם להכין מיני כלי הקשה כגון דרבוקות (מקופסאות פח של תחליפי חלב לתינוקות), תופים (מקופסת עוגיות מפח קשורה בחבל על הצוואר) ומצילתיים (ממכסים של שתי קופסאות כאלה) וכמובן רעשנים משני גביעי מעדנים מוצמדים בדבק ובתוכם אורז יבש.

בהפעלה שלי, כלי הנגינה כבר מוכנים מבעוד מועד, אבל כל קבוצת ילדים מקבלת כלי נגינה אחיד ותפקיד מוזיקלי, ולפי ניצוח שלי (בעזרת מקל צ'ופסטיק) כל קבוצה מנגנת את התפקיד שלה בנפרד ו/או כולם ביחד. כך הילדים לומדים תזמון תוך כדי הקשבה ומילוי אחר הוראות.

הפגנה במלוא מובן המילה

השיא של ההפעלה שלי וכמעט תמיד גולת הכותרת לה מחכים הילדים בקוצר רוח הוא החלק שבו משחזרים הילדים בגן את ההפגנה שאוּריקן והחברים שלו ערכו בשכונה. סיסמת ההפגנה היא 'יוצאים לקניות בלי שקיות' ומטרתה לגרום לנו, הצרכנים, להתרגל להגיע לסופר עם סל רב פעמי מהבית ולחסוך כפי שניתן בשימוש בשקיות ניילון.

אני לא יודעת מה יש בה בהפגנה שגורם לנו להתרגש כל כך, אבל אני מנחשת שתחושת הכוח והיכולת לשנות משהו, הם ודאי הסיבה. הוסיפו לכך שיר קליט עם מסר ברור וחשוב, שלטים צבעוניים וגדולים שמונפים מעלה, ויש לכם פעילות מרגשת שמלמדת את הילדים להביע את דעתם, להתאגד למען מטרה טובה ולשנות.

על הפגנה מהסוג הזה אפשר לעבוד במשך שבוע שלם - החל מהכנת השלטים בגן (ההחלטה מה לכתוב עליהם ואיך לגרום להם לבלוט), דרך המצאת שיר או כמה קריאות שיעבירו את המסר עליו תרצו לשים את הדגש ועד ליישום ההפגנה - כן, מה יש? אפשר לעשות סיבוב ברחובות מחוץ לגן ולהפגין למען מטרה טובה. אפשר גם לשתף גן נוסף בחוויה.

ואם מזמינים אותי לגן, אפשר להתכונן להפגנה של אוריקן מראש - להכין סלים רב פעמיים משקי יוטה, או לקשט סלים כאלה שנקנו ברשת שיווק מזון כלשהי (כשהילדים מביאים עבודת יצירה כזאת הביתה, אפשר גם ממש להשתמש בה בקנייה בסופר ובמכולת, וליישם מעשית עוד אספקט חשוב בשמירה על הסביבה).

לסיכום, חישבו על היצירה הפלסטית שאתם מכינים עם הילדים בעיקר כמשהו שניתן אחר כך לממש ולהשתמש בו. וזיכרו - יצירה, יפה ככל שתהיה, שאיננה שימושית, סופה להימאס ולהישכח במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב, להיזרק כיחידה אחת אל מכולת האשפה ולזהם לנו את העולם.

שיר הפגנה: http://www.youtube.com/watch?v=QNt9ikRPwWU

תחרות תליית גרביים:http://www.youtube.com/watch?v=m62YHoBbBmQ

להרחבה על פעילות מיחזור ערכית:

פעילות ירוקה אוריקן

המלצה על פעילות מיחזור ואיכות הסביבה

דיוידי אוריקן

נבחרת פחי המיחזור של מיכל

לפרטים נוספים והזמנות:

מיכל קליין – ג'ינג'ית הפקות

טלפון: 052-2434733

אתר: http://www.michalklein.com/

מייל: [email protected]

עמוד פייסבוק

לרכישת הדי.וי.די 'אוריקן' – ליחצו כאן

  • הפעלות

  • הפעלת הילדים בראש השנה

  • יפעת רוט16.09.17

  • רוצים להפעיל את כל הילדים לקראת בוא האורחים בערב החג בדרך מיוחדת? יפעת רוט מציעה להכין שולחן יצירה לצד שולחן החג, להגריל בין הילדים מי יברך את מי ולתת להם לקשט ברכות מקוריות עם תמונות. ויש הפעלות מקוריות נוספות לילדים
  • גילאי 3-6

  • לומדים על ראש השנה

  • מערכת "את זה"19.09.17

  • מתי חל ראש השנה? כמה תקיעות שופר צריך לשמוע במהלך החג? מהו תשליך? למדו את הילדים על ראש השנה, המצוות הקשורות אליו, מנהגיו, שמותיו וההסטוריה שלו. לימור כהן-מלול פורשת את כל המידע באופן מסודר

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים