מה בפורטל?

העשרה ערכית לילדים בפורים

ארבע  מצוות פורים מזמנות זמן משותף מקים ומשמח עם ילדים בכל הגילאים. מקרא מגילה, משתה ושמחה, משלוח מנות ומתנות לאביונים. לימור כהן-מלול נערכת ביחד איתנו לפורים עם מבחר רעיונות להפעלות עם הילדים סביב כל אחד ממנהגי פורים!

מערכת "את זה" 18.02.18

 לחג פורים 4 מצוות חשובות שגורמות לשמחה רבה של ילדים והורים כאחד. כל מצווה וכל מנהג פותח תמיד פתח לחוויה משותפת עם הילדים:

מקרא מגילה

קריאת המגילה בבית הכנסת היא חוויה עצומה עבור הילדים, בייחוד כששומעים את קריאות השמחה כשמוזכר השם "המן הרשע" – כולם מרשרשים ברעשן ודופקים על שולחנות – ילדים מתים על זה.

לפני שיוצאים מהבית, כדאי להזכיר לילדים מה מקור המנהג – לחזור על סיפור המגילה בהתאם לגיל הילד ולפרט מידע מסקרן:

סיפור המגילה חוזר על עצמו מדי שנה, עם אותם גיבורים מלך ומלכה.

הכל התחיל עוד בממלכת פרס בעיר שושן, המלך אחשורוש ששלט מהודו ועד כוש, יותר מ-127 מדינות. המלך לא התעניין במדינות, אלא בממלכתו, וחיפש דרך לארגן עוד מסיבה ולהראות לכולם את ושתי אשתו היפה. ושתי באותו הערב לא כל כך שיתפה פעולה, ויש שאומרים שלא נראתה במיטבה, ומצב רוח לא הרקיע שחקים, ולכן החליטה לא להגיע למשתה. המלך כעס מאוד, הוא גירש את ושתי המלכה מעל פניו , כי היא לא עשתה את מה שהוא ציוה. אסתר המלכה נבחרה במקומה, אבל היא לא ציינה את מוצא עמה ואת מולדתה כי כך ביקש ממנה בן דודה, מרדכי.

מרדכי היהודי שמע את בגתן ותרש שתכננו להרוג את המלך אחשורוש, הוא מייד גילה את סודם לאסתר והם נתלו על העץ. המלך הפך את המן לשר חשוב ויקר וציווה שכל האנשים בממלכה ישתחוו ויתנו להמן כבוד. המן שנא את היהודים, ביקש מאחשורוש רשות להשמיד ולהרוג את כל היהודים כי הם שונים וחיים על פי חוקים משונים משלהם.

מרדכי ביקש מאסתר ללכת אל המלך ולבקש ממנו שישנה את הגזרה. אסתר עברה על חוק המדינה והלכה אל המלך בלי הזמנה. בו בזמן הגיע המן הרשע לממלכה לבקש ממנו בקשה קטנה, לתלות את מרדכי על עץ בגובה 50 אמה. המלך שאל אותו: מה לעשות באיש אשר המלך חפץ ביקרו? המן מבלי להתבלבל הרבה, במחשבה שמדובר עליו, השיב שצריך לתת לו כבוד, להלבישו בבגדי מלכות ושירכב על סוס בחוצות העיר. אחשורוש נתן פקודה לעשות כך למרדכי היהודי ולתלות את המן על העץ.

מרדכי ואסתר כתבו בשם המלך שיש רשות ליהודים להגן על עצמם מפני האויבים.

הסוף ידוע – כדאי להדגיש את השמחה הרבה שהיתה ליהודים ואנחנו חוגגים עד היום.

מה מדגישים לילדים?

צריך לשמוע את המגילה ממגילה כשרה, שכתובה על קלף.

קוראים את המגילה פעמיים: פעם אחת בלילה, ופעם אחת בבוקר, ולפני הקריאה מברכים שלוש ברכות.

כשקוראים את המגילה חשוב לשמוע כל מילה, ולכן צריכים להיות בשקט, ואסור לדבר בזמן המגילה.

במנהג להרעיש ברעשן כששומעים את השם של המן, מקיימים את המצווה הכתובה בחומש דברים "תמחה את זכר עמלק", המן היה מזרע עמלק.

במגילת אסתר כתוב על מרדכי ואסתר ועל מה שקרה בשושן הבירה, אבל במגילה לא כתוב מה עשה אלוקים. חכמים קראו למגילת אסתר גם מגילת הסתר, כי אלוקים מסתתר מתחבא בה, ושמו לא כתוב במגילה.

משתה ושמחה

בכל חג אנו מתחילים בסעודה בליל החג. אבל בפורים יש ונהפוך הוא: אוכלים את סעודת פורים ביום שלפני סוף החג. נוהגים לשתות יין בסעודת פורים, כי יין ישמח לבב אנוש. כשאנשים שותים יין, הם מתנהגים שונה ממה שהם מתנהגים כל הזמן.

משלוח מנות

מצווה בפורים לשלוח לפחות לשני חברים משלוחי מנות. בכל משלוח מנות חשוב לשים שני סוגים של מאכלים. הרמב"ם כתב שטוב לשלוח הרבה משלוחי מנות, אבל המצווה החשובה יותר לתת מתנות לאביונים כי המצווה הגדולה לשמח את ליבם של העניים.

יוצרים משלוחי מנות עם הילדים

מתנות לאביונים

כל השנה מצווה לתת מתנות לאביונים (עניים) בסוד, כדי שהעני לא יתבייש. בפורים מצווה לתת כסף או אוכל לפחות לשני עניים. אפילו שאדם בעצמו עני , חייב לקיים את המצווה.

כדאי לתת לילדים כסף להעניק לעניים על מנת שיקיימו את המצווה וילמדו איזה סיפוק רב נותנת תחושת הנתינה.

תענית אסתר

לפני שחוגגים את פורים נהוג לצום בתענית מיוחדת שנקראת: "תענית אסתר"

תענית אסתר היא צום שחל לפני חג הפורים. בדרך-כלל, הצום מתקיים בערב החג, ביום י"ג באדר.

לתענית אסתר ניתנו שתי סיבות: הראשונה מובאת במגילה עצמה. היה זה לאחר שמרדכי ביקש מאסתר לגשת לאחשוורוש ולהציל את עם ישראל. אסתר הסכימה למשימה הגורלית, לא לפני שביקשה ממרדכי לבקש מכל היהודים שנמצאים בעיר שושן לצום עליה.פרשנים אחרים מצאו סיבה נוספת לדבר: מגילת אסתר מספרת כי ביום י"ג באדר נערך הקרב הגורלי בין היהודים לבין שונאיהם. כמו בכל פעם בה עם ישראל נמצא בצרה, סביר להניח שהם התענו וביקשו רחמים מבורא העולם שיסייע להם לנצח במלחמה.

מסכות ותחפושות

איך אפשר לחגוג את החג מבלי להתחפש? המנהג הגיע ממגילת אסתר. כתוב שמרדכי ביקש מאסתר לא לגלות שהיא יהודיה. אסתר שמעה בקולו והסתירה מכולם את זהותה.

תוכלו למצוא כאן שפע של רעיונות לתחפושות ומסיכות להכין יחד עם הילדים:

תחפושת ליצן כמו פעם

תחפושות קבוצתיות

תחפושות מניילונים

קישוטים לפורים

מסיכות קלות וזולות

מסיכות קרנבל מקרטון

איפורים לפורים לילדים

תחפושות מקוריות

מעצבים תחפושות עם הילדים

עצות וטיפים על תחפושות פורים

תחפושת גמד קלה

ליצנים מארבעה כיוונים

מסיכות סול או בריסטול

מסיכות מעיסת נייר

דמי פורים

נקראים גם מעות פורים - נוהגים לחלק לילדים כסף להשלמת השמחה.

אכילת אוזני המן

אוכלים עוגיות ממולאות בפרג או במילוי אחר בצורת משולש.

להרחבה על אוזני המן שתמיד מצליחים

רעשנים

בעת קריאת המגילה, כאשר נקרא שמו של המן מרעישים המתפללים ברעשנים.

עוד לפורים 2014 לילדים:

רביעיות פורים

דפי צביעה ויצירה ליצנים

חג מי יודע? משחק לוח לפורים

משחק הפכי מילים

משחק הפכים

דף תחפושות לבובות

דף צביעה ליצן לפורים

דף צביעה ליצן – תרגילי חשבון לילדי כיתה א'

גזרת מסיכות לעיניים

דף התאמת סמלי פורים

דף התאמת הפכים

מילים מבולבלות פורים

מילים מסתתרות פורים

פענוח צופן פורים

ליצן מבצק סוכר

הפעלת תנועה עם כובע ליצן וכדור מטניס

תחנות הפעלה לפורים

רעיונות לתחנת קליעה למטרה

חגיגת ליצנים

  • ידע, חשיבה ואינטליגנציה

  • לומדים לקרוא

  • מערכת "את זה"08.01.20

  • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים
  • כל הגילאים

  • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

  • מערכת "את זה"29.03.20

  • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים