מה בפורטל?

העשרה ערכית לילדים בפסח

ההכנות לליל הסדר ולחגיגות חג הפסח מהוות הזדמנות מעולה לחוויות משותפות עם הילדים סביב החג. שני זהר סקרה את המצוות העיקריות ואת המנהגים של פסח, והיא ממליצה על פעילויות העשרה עם הילדים כדי שירגישו שייכים. ויש גם ניסוח פשוט וברור לסיפור יציאת מצרים לילדים

מערכת "את זה" 04.04.19

רובנו מחכים לארוחת החג המסורתית והמיוחדת, חלקנו קונים מתנות, עוזרים בעיצוב, מבשלים ועוזרים זה לזה. לא תמיד הילדים הקטנטנים שלנו מבינים על מה כל המהומה, וכדי לעזור להם ליהנות בהכנות ובאווירה של החג יש דרכים נפלאות לשתף אותם בחוויה לקראת החג ובמהלכו: אפשר לבחור יחד עם הילדים בגדים חגיגיים לליל הסדר, להכין הגדה מיוחדת עם תמונה של הילד על הכריכה, לתכנן הצגה בנושא יציאת מצרים וללמוד יחד את ארבע הקושיות. כך הם ירגישו שייכות ויחכו לקרוא את ההגדה סביב השולחן ביחד עם כל המשפחה.

חוויות עם הילדים בקיום המצוות של פסח

לפסח ארבע מצוות עיקריות, בכל אחת מהן אפשר לשתף את הילדים ולהעשיר את הידע שלהם על החג:

ניקיון הבית וביעור חמץ

שתפו את הילדים בניקיון הבית לפני החג ותנו להם לקחת את זה למקום של כיף והנאה, מעין חוויה משותפת עם הילדים. להרחב על עבודות בית לילדים.

כדאי להפוך את הניקיון לחוויה קלילה, על ידי משחק בסגנון חפש את המטמון ביתי: כל מי שבמהלך ניקוי המגירות, המדפים והפינות המוסתרות, ימצא לכלוך (חמץ) יצבור נקודה. הילד שיצבור מספר רב של נקודות יזכה בפרס וכמובן שהחוויה תוטמע אצלו בצורה חיובית.

אחרי שהבית נקי, ניתן לקיים את מצוות ביעור חמץ. החמץ הוא אחד מ-5 מיני דגן שבא במגע עם מים והחל בו תהליך תפיחה. כל דבר הראוי לאכילה ומכיל בו תערובת חמץ אסור לאכילה בפסח. איסור החמץ מתחיל לפני ארוחת הסדר ונמשך עד צאת החג (כעבור שבעה ימים).

אם אתם מבצעים את טקס ביעור (=שריפת) החמץ, שתפו את הילדים. הילדים הקטנים יכולים לפזר פיסות לחם בפינות נסתרות (כדאי לעקוב אחריהם ולראות היכן הניחו למקרה שלא יזכרו היכן), והגדולים יותר יכולים לעזור באחיזת הנר ובחיפוש ואיתור הפיסות. זהו מעין משחק מחבואים משוכלל שהילדים אוהבים. רצוי לקחת את כל הילדים למקום שבו מבעירים את החמץ. הילדים יהיו שותפים למדורה שהובערה מאותם המאכלים שלא מתאימים לאכילה בימי חג הפסח. אפשר גם לקחת למקום ההבערה את החמץ שמצאנו במשחק "חפש את המטמון".

במקביל, לפני החג, כדאי להרגיל את הילדים לאכילת מצות ולהראות להם שהמצה היא למעשה תחליף ללחם. אפשר להכין לילדים כריך ממצה עם חמאה או שוקולד, אותה הגברת בשינוי אדרת. וכך בימי החג הילדים לא יהיו מופתעים ויצליחו לקיים אחת ממצוות החג והמסורת של עמנו.

קידוש החג ושתיית ארבע כוסות

התכוננו לסעודת ליל הסדר על ידי בחירת בגדים חגיגיים, רצוי חדשים! שתפו את הילדים בחוויה של בחירת הבגדים והכנתם (גיהוץ למשל).

בלילה הראשון של חג הפסח, עורכים סעודה חגיגית במיוחד שבה שותים ארבע כוסות. על הכוס הראשונה מקדשים את החג. אוכלים מצה ומקיימים את יתר דיני הסדר ומנהגיו. אפשר להכין עם הילדים כוסית משלהם ליין ולמזוג בה יין תירוש, כדי שבזמן הקידוש ירגישו שייכים ומיוחדים, ושרק להם יש כוסית מיוחדת ויצירתית שנעשתה על ידם.

שתיית ייןמרובהמסייעת לאדם להרגיש כבן חורין, כלומר שהוא אדם חופשי. בכל דור ודור חייב אדםלראות עצמו כאילו יצא עתה משעבוד מצריםוהפך מעבד לבן חורין. לפיכךכשסועד אדם בלילה הזה, צריךלאכול ולשתות והוא מיסב דרך חירות ארבע כוסות של יין, ולא פחות מזה. מדוע דווקאארבעכוסות?

כל כוס ממלא תפקיד מסוים בטקס ליל הסדר, וצירופם לא מעניק להם משמעות הלכתית נוספת. שתיים מהכוסות, הכוס הראשונה שהיא כוס הקידוש, והכוס השלישית שהיא כוס ברכת המזון, מוכרים לנו מהזדמנויות אחרות, ולכאורה אין שום הבדל בין כוסות אלה בליל הסדר לבין כוסות אלה בשבתות ובחגים. אין משמעות למספר.חכמים תיקנו שבליל הסדר יהיו ברכת הקידוש, ברכת הגאולה, ברכת המזון וברכת הלל, לכל ברכה הצמידו חז"ל כוס יין, וכך נוצרו ארבע כוסות. אילו היו בליל הסדר שש ברכות - המצווה היתה שתייה של שש כוסות.

סיפור יציאת מצרים וקריאת ההגדה של פסח

בליל חג הפסח מצווה גדולה לספר לילדים את סיפור יציאת מצריים ועל הניסים שעשה אלוהים לבני ישראל במדבר.

סיפור יציאת מצרים לילדים

לפני שנים רבות היה מלך רשע במצרים, פרעה שמו. פרעה העביד את בני ישראל בעבודה קשה מאוד. הוא ציוה להשליך ליאור כל בן זכר שיולד לבני ישראל.

בימים ההם נולד בן לאשה עברייה בשם יוכבד. לקחה האשה תיבה קטנה, השכיבה בה את בנה ושמה אותה על שפת היאור. בת פרעה ירדה לרחוץ בנהר, ראתה את התיבה ובתוכה תינוק. בת פרעה משכה/משתה את התיבה מן המים וקראה לילד משה.

בת פרעה לקחה את משה אל הארמון וגידלה אותו כאילו היה בנה. כשגדל משה יצא לראות את אחיו בסבלותם. באחד הימים ראה משה איש מצרי מכה איש עברי. משה כעס והיכה את המצרי. שמע פרעה את אשר עשה משה וביקש להרוג אותו.

משה ברח לארץ מדין והיה לרועה צאן. יום אחד ראה במדבר סנה בוער באש ולא נשרף. והנה שמע קול קורא אליו מן הסנה: "לך אל פרעה והוצא את בני ישראל ממצרים". זו היתה התגלות של אלוהים למשה.

משה חזר למצרים עם אחיו אהרון. הם באו אל פרעה ואמרו לו: "שלח את עמי". אבל פרעה לא רצה לשמוע ואמר: "לא אשלח את בני ישראל".

היכה אלוהים את פרעה וכל מצרים בעשר מכות: דם, צפרדע, כינים, ערוב, דבר, שכין, ברד, ארבה, חושך

ומכת בכורות שהייתה הקשה מכולן. לאחר שבנו הבכור של פרעה מת, פרעה נכנע והסכים לשלוח את בני ישראל. ביום החמישה עשר בחודש ניסן יצאו בני ישראל ממצרים. לא היה להם זמן לאפות לחם, ולכן אפו מצות.

בני ישראל הלכו במדבר והגיעו עד ים סוף. ליד הים ראו כי המצרים רודפים אחריהם. בני ישראל צעקו לאלוהים שיציל אותם ואז קרה נס: משה הרים את מטהו והים נבקע לשניים. בני ישראל עברו ביבשה, ואילו כל חייליו של פרעה טבעו בים.

הקריאה בהגדה של פסח היא מרכיב חשוב בליל הסדר, וחשוב לדאוג שהילדים לא ישתעממו, יחכימו וייקחו חלק פעיל. רצוי לשתף את הילדים בדרכים שונות, למשל לערוך הצגה הקשורה לפסח מול השולחן. אפשר לתת לילדים לבחור את הדמות אותה ירצו לשחק (תם, רשע, טוב, זה שאינו יודע לשאול), והמסובים יצטרכו לזהות את הדמות או לתכנן את הצגת יציאת מצרים.

בהגדה של פסח יש כמה קטעי שירה, וזו הזדמנות מצוינת לשיר יחד ואף לאתר את הכישרונות המצויים בילדינו. ילדים בגילאי הגן יוכלו להתפאר בשירים שלמדו בגן, ורצוי להכין להם מראש מדבקה שתעיד על הצלחתם. לילדים שיודעים לקרוא תנו להקריא קטעים מההגדה.

בקריאת ההגדה רצוי להמחיש לילדים שניצחון על הרע - לעיתים לוקח זמן, אך בסוף תמיד הטוב מנצח. רצוי להדגיש את השמחה על כך שאנו בני חורין, בעקבות היציאה מעבדות לחירות. כדי להסביר לילדים מהי חירות, ניתן להאציל סמכויות, להעניק לילדים את זכות הבחירה, שהילדים יבחרו את החטיף אותו ירצו לקחת לטיול, לתת לילדים לבחור מה ירצו ללבוש (ואפילו אם הצבעים לא מתאימים, לזרום איתם ), כל זאת כדי להדגים להם מהי חירות=חופש.

אפיקומן

פירוש המילה אפיקומן הוא "לפתן", האכילה האחרונה שבסעודה. האפיקומן הוא חתיכה של מצה שאוכלים בסוף הסעודה. לפי המסורת ראש המשפחה מחביא במהלך הארוחה החגיגית את האפיקומן, והילד שמוצא אותו מקבל מתנה. כדי לא לפגוע חלילה באף אחד, אפשר לתת פרס גדול לזה שאכן מצא ראשון, ופרסים קטנים יותר לשאר הילדים. הנה רעיונות למתנות לליל הסדר גם למי שלא מצא את האפיקומן.

מצולמים: איתי ועמית אגושביץ.

עוד לפסח 2014 לילדים:

דפי עבודה, ספרים ומשחקים להדפסה חינם:

סודוקו פסח

משחק רביעיות פסח

חג מי יודע? משחק לוח לפסח

דף התאמת סמלי חג הפסח

משחק זיכרון לפסח

משחקי רביעיות – ארבע מי יודע

תפזורת פירמידה לפסח

תשבץ לפסח

הגדה לפסח לילדים דף צביעה – קערת הסדר

משחקים והפעלות

תחנות הפעלה לפסח

הפעלות ומשחקים לחג הפסח

הצגת יציאת מצרים

רעיונות והפעלות בנושא ניקיון, טיפוח והיגיינה לילדים

יצירה וקישוט

יוצרים פרפרים צבעוניים

איך מקשטים את שולחן הסדר? פרחים מאגוזים

קישוטי ביצים לחג הביצים

עיטור מיוחד לשולחן הפסח

קישוטים לאביב ולפסח

אוכל, תזונה ומתכונים

חרוסת לילדים לפסח

חיסול שאריות לפסח

מתכונים כשרים לפסח

  • פיתוח כישורים

  • מקובלים בוואטס אפ

  • 22.12.20

  • למה באמת חשוב לדאוג שהילדים ידעו עברית תקנית משלבים מוקדמים? איך זה משפיע בהיבט החברתי והרגשי? וברמה הפרקטית – איך אפשר להטמיע בילדים את האהבה לעברית וללמד אותם בצורה חווייתית. יעל צמח-גרינשפון, מוסמכת החוג ללשון העברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים מסבירה בליווי ארגז כלים להורים
  • גילאי 2-3

  • יום הולדת בפחות מ-100 שקלים

  • יעל צמח-גרינשפון21.12.20

  • 07מנחם הורביץ מהתוכנית "שווה בדיקה" המשודרת בערוץ 2, ביקש מאיתנו להפיק יום הולדת בפחות מ-250 שקלים. יעל צמח-גרינשפון נרתמה למשימה והפיקה חגיגת יום הולדת בפחות מ-100 שקלים כולל העוגה. מוזמנים לצפות

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים