מה בפורטל?

העשרה ערכית לילדים בשבועות

חג שבועות נושא אופי חקלאי וחברתי, ובעזרתו אפשר להסביר לילדים ערכים חשובים הקשורים לאהבת הארץ, למתן לעניים, יחס לזרים, חשיבות החי והצומח לאדם ועוד מסרים. שני זהר מציגה מידע רחב שכדאי לחשוף בפני הילדים לקראת חג שבועות (כולל סיפור מגילת רות בשפת הילדים) וגם אפשרויות לפעילויות וחוויות ברוח החג

מערכת "את זה" 15.05.18

אני כל כך אוהבת את חג השבועות! על השולחן מוגשים כל כך הרבה מאכלים טעימים, מתלבשים בלבן, מקשטים בפרחים וזה סימן שהקיץ כבר כאן.

לחג השבועות מנהגים מיוחדים המשפיעים על האווירה החגיגית. החג מהווה סיום לספירת העומר, לימי אבל שאין מרבים לשמוח בהם, וכל השמחות שנדחו עד כה, מתקיימות בחג.

החג נושא אופי חקלאי וחברתי, ובעזרתו אפשר להסביר לילדים ערכים חשובים הקשורים לאהבת הארץ, תודה על תנובת החי והצומח, מתן לעניים ויחס לזרים (מתוך המצווה המחייבת להשאיר חלקים מהתבואה הנקצרת בשדה (לקט, פאה ושכחה) לעניים ולגרים, ועוד. על מנת להיכנס לאווירת החג, כדאי להתחיל עם קריאת מגילת רות.

מגילת רות לילדים

לפני שנים רבות, בתקופת השופטים, היה רעב כבר בישראל. יום אחד, איש מהעיר בית לחם, בשם אלימלך, לקח את אשתו נעמי ואת שני ילדיו, והם נסעו לארץ מואב. שם היה אוכל בשפע.

כעבור זמן מה, אלימלך נפטר ואחריו גם שני הבנים, ונעמי נשארה לבדה בארץ זרה, רק עם שתי כלותיה, עורפה ורות. נעמי רצתה לחזור לישראל ועורפה ורות ביקשו להצטרף אליה.

נעמי סירבה ולבסוף נכנעה, רות חזרה איתה יחד לבית לחם.

נעמי ורות חזרו לבית לחם בתקופת קציר השעורים. הן היו עניות מאוד. רות יצאה לשדה של בועז ללקט שיבולים (הלקט - השיבולים הנופלות בזמן שהקוצרים אוספים את השיבולים שקצרו, המצווה היא להשאיר את הלקט לעניים). בעז ראה את רות מלקטת שיבולים בשדה שלו, כל יום

והתעניין בה. הקוצרים סיפרו לו על רות רות, כלתה של נעמי שחזרה איתה ממואב ועכשיו דואגת לפרנסת שתיהן.

התנהגותה של רות מצאה חן מאוד בעיני בועז, והוא ניגש לדבר איתה. הוא אמר לה שהיא יכולה לבוא לשדה שלו בכל יום כדי ללקט שיבולים.

"למה אתה מתנהג איתי כל כך יפה?" שאלה רות את בועז. "אני רק אישה זרה". בועז: "שמעתי מה עשית בשביל חמותך", ענה בועז. "שמעתי שעזבת את משפחתך, את ביתך ואת מולדתך כדי להצטרף לנעמי ולא השארת אותה לבד. אני מאוד מעריך את זה".

בועז ביקש מהקוצרים שלו להשאיר מאחוריהם שיבולים בכוונה, כדי שלרות יהיה מה לאסוף.

כאשר חוזרת רות הביתה, בסוף היום, נעמי שמה לב שהיא חזרה עם יותר שיבולים מתמיד. היא שאלה אותה: "איפה ליקטת היום שיבולים?".

נעמי מבקשת מרות שמעכשיו תלקט שיבולים רק בשדה של בועז. היא מקווה שהם יתאהבו, וכך קורה. לבסוף, רות ובועז מתחתנים.

חוויות עם הילדים בקיום מנהגי החג של שבועות

שתפו את הילדים במנהגים הקשורים לשבועות כדי להעשיר את הידע שלהם על החג:

מאכלי חלב ודבש

בחג השבועות נוהגים לאכול מאכלי חלב. מכמה סיבות:

 1. ארצנו היא ארץ זבת חלב ודבש.

2. לקראת מעמד הר סיני, בני ישראל התקדשו ועדיין לא ידעו כיצד מכינים בשר כשר, לכן אכלו רק מאכלי חלב.

אפשר להכין עם הילדים מאכלי חלב (עוגת גבינה), ללכת איתם לסופרמרקט ולבחור יחד איתם מעדני חלב, ולהסביר להם על חשיבות אכילת חלב.

תיקון ליל שבועות

בליל חג השבועות נוהגים להיות ערים כל הלילה וללמוד תורה. הסיבות:

א. החג קצר ורב תוכן, לכן מקדישים את שעות הלילה ללימוד.

ב. יש אומרים שה"מתנה" שניתנה בחג השבועות כה יקרה, עד כי קשה להיפרד ממנה, על כן ממשיכים להיות ערים ולעסוק בתורה כל הלילה.

במקום לספר לילדים סיפור לפני השינה, אפשר לשיר להם או איתם את שירי החג.

קישוט בירק

בחג השבועות מקשטים את בית הכנסת, את הבית, הכיתה והגן בירק ופרחים מכמה סיבות:

א. זכר להר סיני, שהתקשט בירק ופרחים לקראת מתן תורה.

ב.  מקשטים בשיבולים, לציון חג הקציר.

ג. הקישוט בירק בא להזכיר גם את הביכורים שנהגו להביא לכהנים בירושלים, כשבית המקדש היה קיים.

יציקת מים

התורה נמשלת למים-מכאן מנהג הרווח בקרב כמה עדות לשפוך מים זה על זה, כסגולה להצלחת יבולי השדה והפירות. ויש המאמינים כי מי שנשפכו עליו מים בשבועות, לא יאונה לו כל רע במשך השנה.

אנו מחנכים את הילדים לחסוך במים, לכן לא נעודד "מלחמות מים" למיניהן. עצתי, לעשות אמבטיה לשני ילדים ביחד, לתת להם להשפריץ אחד על השני, כך גם הם ירוויחו מעין "משחק מלחמה" וגם לא יבזבזו מים כי המים כבר קיימים. אפשרות נוספות - ללכת לים.

מגזרות נייר לחלונות

בקהילות ישראל היה מנהג לעטר את חלונות בית הכנסת והבתים, במגזרות נייר בדמות עלים ופרחים. אפשר להכין מגזרות נייר כאלה עם הילדים, להדביקן על שמשות החלונות או על רקע צבעוני.

שלושת הרגלים

חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים יחד עם פסח וסוכות - החגים החשובים ביותר ליהדות.

אחרי חג הפסח "זמן חרותנו", בא חג השבועות "זמן מתן תורתנו".

שלושת הרגלים מבטאים שלושה קשרים:

 1. הקשר בין עם ישראל לאלוהיו:

חג מתן תורה "וזכרת כי עבד היית במצרים, ושמרת ועשית את החוקים האלה".2. הקשר בין האדם לאדמה:בפסח - ראשית קציר: "והבאתם את העומר ראשית קצירכם אל הכהן". בשבועות, ביכורי קציר חיטים ופרי האדמה: "וחג שבועות תעשה לך בכורי קציר חיטים".סוכות, אסיף הפירות: "וחג האסיף בצאת השנה באספך את מעשיך מן השדה".3.הקשר בין העם לבית המקדש:בימים בהם בית המקדש היה קיים, שלוש פעמים (ברגלים) היו עולים לבית המקדש שבירושלים ומביאים מנחה לה'.

שמות חג השבועות

לחג שבועות כמה שמות:

חג הקציר- משום שבתקופה הסמוכה לחג זה היה מתבצע קציר החיטים שהיה מובא לה' בתור מנחה. אפשר לקחת את הילדים לשדה חיטה, ולקטוף יחד איתם קציר.

חג הביכורים-בימי בית המקדש בני ישראל, שהיו חקלאים, נהגו לעלות לרגל לבית המקדש בירושלים. בשבועות הביאו עימם את ביכורי פירותיהם (הפירות הראשונים שהבשילו, ביכורים מלשון בכור) לפי המסורת הביאו בכורים משבעת המינים שהשתבחה בהם ארץ ישראל. את הביכורים שמו בטנא, תושבי ירושלים קיבלו בברכה את העולים לרגל וליוו אותם בדרכם לבית המקדש. אפשר ללכת עם הילדים לפרדס, לראות את צמיחת הפירות, לבצע פעולות של קטיף, או לסופר לאגף הפירות, לתת לילדים להסתובב ולאסוף בעצמם ממגוון הפירות הקיימים.

חג מתן תורה = חג השבועות יונק את מהותו מחג הפסח. בפסח אלוהים גאל את העם היהודי גאולה פיזית מעבדותם של בני ישראל במצרים אך השלים את תהליך הגאולה רק בחג השבועות, וביום הזה אלוהים נתן את התורה לבני ישראל (במעמד הר סיני) כדי לשמור על ערכי מוסר וחברה נעלים ובכך גאל את העם מבחינה רוחנית. לכן, חג השבועות נקרא גם חג מתן תורה.

שבעת המינים

חלק נכבד ממנהגי החג קשורים לציון שבעת המינים – שבעת שבעת גידולי שדה וכרם, שהינם מזון אדם, בהם נשתבחה ארץ ישראל:חיטה ושעורה: לחם; הגפן, התאנה והרימון: פירות למאכל וגם יין; זית - ממנו מכינים גם שמן; תמר - ממנה מכינים גם דבש.את שבעת המינים היו מכניסים לטנא בסדר מיוחד והמהדרין העלו כל מין בטנא מיוחד משלו.

אפשר להכין טנא עם הילדים, לקשט בפרחים ומגזרות נייר סלסלות, להכניס את שבעת המינים, אפשר גם להוסיף פירות שיעשירו את הטנא, להתגאות במה שבורכנו, לתת כבוד לפירות שלנו. בסופו של דבר, אפשר לערוך תערוכה או תחרות בין האחים, חברים ומשפחה.

דפי עבודה, ספרים ומשחקים להדפסה חינם:

משחק שבעת המינים

עושים שוק – משחק פירות וירקות

לוטו שבעת המינים

התאמת סמלי שבועות

דף צביעה שבעת המינים

יצירה וקישוט

מה עושים מבקבוקי אקטימל?

תראו מה אפשר ליצור מקרטוני חלב

יוצרים סלסילות מצמר

קוביות משחק מקרטוני חלב

מדריך שזירת פרחים

משחקים והפעלות

עושים כבוד לתורה

פעילות חלב וקש

אוכל, תזונה ומתכונים

קינוח שכבות לשבועות

בורקס גבינה גדול

פונדו גבינה לילדים

פיצה ביתית מהירה במיוחד

עוגת גבינה לפעוטות וילדים

כריכי גבינה מקושטים

גביעי גלידה לשבועות

בצק פילו ממולא גבינות בטעם פיצה

פעילויות מים לשבועות

משחקים והפעלות לילדים על חוף הים

פעילויות מים עם ילדים

שעון למשמעת מים

משחק מיקי למשמעת מים

חשיבות החלב בתזונת ילדים

מצולם: איתי אגושביץ.

 • פיתוח כישורים

 • חשיבות היצירה ליצירתיות

 • יעל צמח-גרינשפון20.04.20

 • יצירה עם הילדים ופיתוח היצירתיות שלהם הוא אחד הקווים המנחים בפורטל הפעלות לילדים "את זה". אודליה סדי פורשת בפנינו הכל על חשיבות היצירתיות וגם מעניקה עצות פרקטיות וטיפים איך עושים את זה בכל גיל, בלי לחשוש מלכלוך מסביב! אנחנו מאחלים הרבה זמן איכות עם הילדים, בילוי משותף ביצירה ופיתוח היצירתיות. מדריך יצירתי במיוחד
 • ידע, חשיבה ואינטליגנציה

 • לומדים לקרוא

 • מערכת "את זה"08.01.20

 • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים
 • גילאי 6-10

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


תגובה אחת

זאת שמכינה פעילויות
20 מאי, 2014
תודה על הרעיונות

בניית אתרים - בניית אתרים