מה בפורטל?

טושים – מדריך שימושי

לאילו גילאים מתאים לתת לצייר ולצבוע בטושים? מהם השימושים השונים לטושים הרבים הקיימים בשוק? האם יש טושים מיוחדים לסימון על ארגזים כשעוברים דירה? יעל צמח-גרינשפון במדריך המלא לבחירת טושים לשימושים שונים

יעל צמח-גרינשפון 13.08.14

טושים מרגשים אותי בכל פעם מחדש בגלל מבחר הצבעים הרב, האריזות והגימיקים והמגוון הרב שמתגלה מול עיניי כשאני מתבוננת במדף המיועד להם בחנויות כלי הכתיבה והיצירה. טושים ריגשו את בת השבע שלי כשהרשיתי לה לצבוע בהם אחרי שצבעה בצבעי עיפרון ובצבעי פסטל במשך כל שנות הגן, כי הרבה יותר רך וזורם לצבוע בטושים עבור ילדים! טושים הם עולם ומלואו עבור ילדים ומבוגרים כאחד. בואו נכיר אותם מקרוב.

טיפ חשוב- אל תוותרו על ההתנסות בצבעי עיפרון ובצבעי פסטל לטובת טושים. קל מאוד להיסחף לצבוע ולצייר בטושים בלבד, אבל כדאי לדעת שחשוב לתת לילדים להתנסות בצבעי עיפרון ובצבעי פסטל לשיפור המוטוריקה העדינה, האחיזה, הפעלת שרירי הידיים הנכונים והיכולת להתנסות בכלי כתיבה שונים.

משמעות השם

טוש הוא עט עשוי פלסטי שמכיל חומר ספוגי (ברוב המקרים לבד) טבול בדיו שמשמש לכתיבה, ציור וצביעה בדרך כלל על נייר.

מקור המילה "טוש" בגרמנית (tusche) שפירושה דיו שחור שמקורו באסיה. שם נוסף – "לורד". בעברית תקנית נקרא הטוש "מצבע", בתבנית המכשירים, משום שהוא מכשיר שמשמש לצביעה.

סוגים של טושים

מבחר הטושים הקיימים בשוק גדול עד כדי בלבול. בכל זאת, כדאי לדעת מהם הסוגים והתכונות הייחודיות של כל סוג על מנת לסנן ולבחור את הטושים שיתאימו לצרכים שלכם:

טושים על בסיס מים -   הטושים הנפוצים בשוק (מה שרבים מכנים "טושים רגילים"). מיועדים לציור, כתיבה וצביעהעל נייר, בריסטול וקרטון ובדרך כלל לא ניתנים למחיקה.

טושים על בסיס מים לא ניתנים לשימוש על משטחים חלקים מאוד מפלסטיק או מזכוכית, כי הדיו לא נספג על משטחים אלו. על משטחי עץ הדיו לא נספג באופן אחיד.

טושים מחיקים – טושים שניתן למחוק לאחר השימוש. מדובר על טושים המיועדים למשטחים ספיצפיים כגון לוח לבן שמשמש ילדים בגילאים שונים (לוח מחיק), מסך הקרנה או מקרן לצורכי מצגות חוזרות ועוד.

טושים בלתי מחיקים (פרמננטיים) – טושים שלא ניתן למחוק לאחר השימוש. משמשים בייחוד לכתיבה, שרטוט, ציור וצביעה על זכוכית ופורצלן, שקפים, ציוד קבוע או כל משטח אחר שדורש סימון לתמיד.

טושים עם דיו בלתי נראהמיועדים לסימון מוסתר שנראה רק באור אולטרא-סגול. השימוש העיקרי שלו לסימון מוסתר שנראה רק לאחר זיהוי במקרה שהרכוש נגנב ואותר על ידי רשויות החוק.

שימושים לטושים

בכל אחת מהקטגוריות הללו יש מבחר גדול לפי עובי הטוש והחוד שנחוצים לשימושים שונים:

טושים עבים - בעלי חוד רחב, משמשים לרוב לכתיבת שלטים על קרטון וקאפה. מתאימים לסימון על ארגזים לקראת מעבר דירה לצורך נוחות והבלטה (כדאי לקנות טושים אדומים בנפרד, לכתיבת המילה "שביר" באופן בולט).

טושים בעלי חוד בעובי בינוני - משמשים לרוב ילדים, לצביעה ולציור.

טושים בעלי חוד דק - נקראים גם "עט-טוש", משמשים לכתיבה על נייר.

מרקרים (או מדגשים) - טושים בעלי חוד רחב ושטוח. המרקרים שקופים ובהירים, כי הם משמשים לסימון על טקסט כהה.

טוש גיר – משמשים לכתיבה על לוחות: למסעדות לכתיבת תפריטים, לכתיבה על חלונות ראווה ועוד. טוש שהולך להחליף את הגירים הקלאסיים שנהוגים היום לשימושים אלו.

טוש לסימון על בטון - לשימושים תעשייתיים ייעודיים של חברות בנייה למשל.

טוש לכתיבה מתחת למים – לשימושים תעשייתיים ייעודיים כגון לצוללנים, חברת חשמל, משטרה. נמכר בארבעה צבעים.

טושים של חברת אדינג

לחברת edding מבחר גדול של טושים איכותיים המשמשים לתחומי התעשייה השונים ולקהלי יעד מגוונים, כדאי להכיר אותם ולבחור לפי התאמה אישית.

חברת אדינג מייצרת טושים למגוון רחב של ייעודים עד כדי כך שבאירופה בגרמניה ובסביבתה השימוש במינוח הכללי "טוש" נעשה באמצעות המילה "אדינג", בדומה למה שקרה לחברות מפורסמות אחרות שהטביעו את חותמן באמצעות שמן: וספה כשם כללי לציון אופנועים וקטנועים על שם חברת "וספה", "פלאפון" לציון של טלפון סלולארי על שם חברת "פלאפון", ועוד.

הטושים של חברת אדינג משמשים למשרדים רבים, לגני ילדים, לתלמידי בית הספר, לתחומי היצירה בשיטת "עשה זאת בעצמך".

טושים של חברת אדינג כוללים:

טושים פרמננטיים

טושים מחיקים

טושי הדגשה (מרקרים)

טושים לשקפים

טושים לטקסטיל

טושים צבעוניים לילדים

טושי גיר

טושים לסימון על בטון

טושים לכתיבה מתחת למים

תוכלו להתרשם  מכל מגוון המוצרים של חברת edding במחירים אטרקטיביים תוך מתן חותמת האיכות של חברת "פלדע" המתחייבת לאיכות המוצר הגבוהה ביותר ועמידה ברף העולמי בכל הקשור לשירות, תווי תקן בינלאומיים ואיכות המוצרים. ניתן להשיג את מוצרי החברה ברשתות המובחרות ובחנויות לשיווק ציוד משרדי ברחבי הארץ .

לצפייה בקטלוג מוצרי אדינג.

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים