מה בפורטל?

איך בוחרים ציוד לבית הספר?

בחנויות ובירידים המיוחדים, באתרי האינטרנט ובקבוצות הפייסבוק קיים מבחר עצום של תיקים, קלמרים, עפרונות,  טושים, מחקים, מחדדים – כל מה שצריך לשנת הלימודים בבית הספר. יעל צמח-גרינשפון מעניקה עצות פרקטיות איך קונים בחוכמה ובעיקר – איך חוסכים בעלויות ואפילו מנצלים את ההזדמנות ללמד את הילדים שיעור בצרכנות נבונה!

יעל צמח-גרינשפון 23.08.14

כשפנו אליי מהתוכנית "שווה בדיקה של מנחם הורביץ (ערוץ 2) לתת עצות פרקטיות איך בוחרים בחוכמה ציוד לבית הספר מתוך המגוון הרחב הקיים בשוק לקראת פתיחת שנת הלימודים, היה לי חשוב להעביר את המסר שהרכישה השנתית הזו מהווה הזדמנות מעולה לחוויה שבמסגרתה אפשר ללמד את הילד איך קונים נכון.

נתתי למנחם הורביץ שטר של 100 שקלים ורשימה המכילה את הפריטים הדרושים לקלמר ושלחתי אותו למשימה:

1 קלמר

12 עפרונות

12 טושים

2 טושים זוהרים (מרקרים)

1 מחדד

1 מחק

1 מספריים

1 סרגל

1 דבק שפתיים

תוך כמה דקות הבין מנחם הורביץ את העיקרון – יש מגוון רחב של קלמרים במחירים שונים, אם רוצים לקנות קלמר ממותג שעולה יותר מ-50 שקלים (של קבוצת הכדורגל ברצלונה למשל), צריך להתפשר ביתר הרשימה. אם מתפשרים על הקלמר (יש גם קלמרים ב-29.90 שקלים) – נותר סכום גדול יותר ליתר הרשימה. הכל עניין של סדרי עדיפויות, ואם נצמדים לתקציב מוגדר ולרשימה מסודרת – בהחלט עומדים במשימה!

בואו נזכור שרכישת הציוד לבית הספר זו חוויה שמתקיימת פעם אחת בשנה. הרשתות והחנויות מנצלות את ההזדמנות השנתית הזו לחגיגה מרשימה ומושכת במגוון של פריטים במחירים שונים. על מנת שהרכישה הזו לא תצא מפרופורציות מיותרות ותהיה כבדה בכיס, צריך להפנים שאנחנו שולטים על זה.

חוויה ושיעור בקנייה חכמה

נצלו את החוויה השנתית הזו לשיעור מיוחד - תנו לילד 100 שקלים ורשימה ותנו לו להתמודד עם הקנייה. הוא ייהנה מכל רגע ויזכור כל התלבטות.

אפשר ליצור הפעלה קבוצתית מיוחדת במינה בשיתוף כמה חברים שיזכו בשיעור הצרכנות הזה.

התרגול על רכישת ציוד הקלמר ישמש את הילדים ברכישות הבאות שלהם בהמשך החיים – ממעמדים לטלפונים סלולאריים ועד מכוניות ודירות.

איך בוחרים ציוד לבית הספר? קנייה חכמה

רשימה מסודרת – מכינים מראש רשימה, בדיוק כמו שמכינים רשימת קניות לסופרמרקט ונצמדים אליה בליווי הילדים.

מבחינת התכולה - הרשימה מבוססת על הרשימה שמגיעה מבית הספר עבור כל ילד, כולל קלמר ופריטיו, מחברות, ציוד אמנות.

מבחינת כמות – הרשימה המגיעה מבית הספר כוללת ציוד פתיחה, וכדאי להחליט על כמויות שישמשו לכמה חודשים, לכמה ילדים ויביאו בחשבון שהילדים מאבדים ציוד רב בייחוד בכיתות הנמוכות ובתחילת השנה, כך שכדאי להצטייד מראש בסטוק.

חבילות – כדאי ללכת על רכישת ציוד בחבילות, יש לכך כמה יתרונות:

עניין כלכלי – הרבה יותר זול לקנות בחבילה מאשר פריטים בודדים.

עבור כמה כמה ילדים -  מחלקים חבילה אחת למספר ילדי בית הספר במשפחה.

סטוק לאורך השנה – כדאי שיהיה בבית ציוד בית ספר. צריך להביא בחשבון שילדים מאבדים הרבה, בייחוד בכיתות הנמוכות.

שיתוף הילדים – רצוי לשתף את הילדים בחוויה בעריכת הסקר דרך האינטרנט כהכנה לרכישות של מוצרים בדרך חכמה.

הראו להם איך משווים מחירים ושאלו אותם מה הם מעדיפים באופן מוחשי. למשל ניתן להראות להם מחק שעולה 1 שקל ומחק שעולה 4 שקלים, ולשאול האם הם מעדיפים באותו סכום 8 מחקים ב-1 שקל או 2 מחקים שעולים 4 שקלים.

בחירת מקום הרכישה - חשוב להחליט על רכישה אחת במקום אחד ולא להתפזר בכמה מקומות על מנת לחסוך זמן וכסף.

מתנה מיוחדת – כדאי לשריין מתנות שקונים לתחילת השנה לרכישת חלק מהציוד. ילד שחוגג יום הולדת בחופש הגדול יוכל לקבל במתנה תיק חדש מאחת הדודות או עפרונות עם הדמות שהוא מעריץ מחבר בכיתה.

בהוצאות עבור ציוד בית הספר אפשר להציע לסבא וסבתא להשתתף ברכישה במקום מתנה אחרת. נהוג שסבתא קונה תיק לכיתה א' למשל, הסבתא השנייה קונה את הציוד הנוסף.

מחירים סבירים - חפשו את הרשתות הזולות במיוחד, למשל רשת מקס סטוק שמצליחה להביא ציוד כולל מותגים במחירים זולים. 

קופונים – כדאי לעבור על העיתונים ארציים ועל ההטבות והקופונים שמציעות החברות לקראת פתיחת שנת הלימודים.

שימושים שונים – חפשו מוצרים שיכסו עבור הילדים כמה שימושים על מנת לחסוך בעלויות. למשל – תיק בית ספר מתפצל – התיק המלא ישמש ללימודים, והתיק הקטן שיוצא ממנו ישמש לחוגים ולטיולים. ראו לדוגמא: שני תיקים בתיק אחד

מציאת נקודת האיזון – צריך לזכור על מה אנחנו מדברים. מצד אחד, לא להיסחף לקנות עוד ועוד, כי בסך הכל 10 שקלים ועוד עשרה שקלים ועוד עשרה שקלים,  מצטברים לעשרות שקלים.

מצד שני, לא מדובר כאן על הון תועפות כמו בסקרי טלווזייות או מכוניות. בהחלט ייתכן שקנייה של עיפרון מיוחד שעולה כפול יעשה את העבודה עבור הילד, בחירה של מחק של הלו קיטי בתוספת שקלים בבודדים תעצים את החוויה שלו, וזה חשוב לא פחות.

שיקולים נוספים לרכישת ציוד בית ספר

השיקול הכלכלי חשוב מאוד, אבל לא רק. זיכרו שיש עוד קריטריונים שצריך להביא בחשבון כשבוחרים ציוד בית ספר:

איכות – חשוב שציוד בית ספר יהיה באיכות גבוהה מאוד. העיפרון יתחדד כמו שצריך והשפיץ לא יישבר מהר או יתפורר, הטושים לא "ייגמרו" או יתייבשו אחרי שימוש אחד, דבק לא יטפטף – צריך לבדוק למה הוא מיועד ועוד.

הבחירה בחברות מקצועיות ואיכותיות חשובה: למשל, לבחירת טושים מעולים שלא מתייבשים מהר ביחרו את חברת אדינג הגרמנית, לעפרונות צבעוניים עיקבו אחר המבחר המרשים של פלדע.

מדריכים שיעזרו לכם לבחור כלי כתיבה:

צבעי פסטל – מדריך פרקטי

 טושים – מדריך פרקטי

צבעי עיפרון – מדריך פרקטי

דבק – מדריך פרקטי

נוחות - נוחות לעומת מחיר – צריך לזכור היטב שלפעמים דווקא כן כדאי לשלם יותר אם החנות קרובה וחוסכת טרחה וזמן למשל

חוויה – רכישה של ציוד בית הספר היא הזדמנות מצוינת לחוויה עם הילדים, ולכן כדאי לתת להם לבחור דבר אחד או שניים לפי הנטיות שלהם ולאו דווקא לפי המחיר.

עוד בנושא פתיחת שנת הלימודים:

להתחיל את השנה בכיף

מתחילים את שנת הלימודים ברגל ימין

מתכוננים לכיתה א'

הכנה לכיתה א'

דף התארגנות לבוקר

תפריט שבועי לבוקר

לוח פעילות יומי לגן

פתקים לכריכים לילדים

מתמודדים עם סיומים והתחלות

צילום: שאטרסטוק.

  • בלוגים

  • לומדים על ראש השנה

  • מערכת "את זה"09.09.19

  • מתי חל ראש השנה? כמה תקיעות שופר צריך לשמוע במהלך החג? מהו תשליך? למדו את הילדים על ראש השנה, המצוות הקשורות אליו, מנהגיו, שמותיו וההסטוריה שלו. לימור כהן-מלול פורשת את כל המידע באופן מסודר
  • כל הגילאים

  • בינגו ראש השנה

  • יפעת רוט13.09.19

  • בקליק אחד תוכלו לשדרג את ארוחת ראש השנה המשפחתית ולעשות עם הילדים משהו שונה ומהנה בארוחת החג. בינגו לראש השנה המכיל את סמלי החג וגם הסבר על הסמלים והמנהגים. אם מארחים כמה משפחות, אפשר לחלק לכל משפחה לוח מול המשפחות האחרות. שתהיה שנה מהנה ומלאת זמן איכות עם הילדים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים