מה בפורטל?

פעילות מסיק בחוות גלעד

חוות גלעד במושב גינתון (20 דקות מתל אביב!) מציעה פעילות העשרה איכותית חווייתית להכרת עץ הזית ופריו, דרכי מסיק הזיתים, אופן כבישת הזיתים והפקת שמן זית. במקום תחנות רבות: נגרייה באוטובוס ישן, פינת יצירה, הכנת פיתות על טאבון, דיר עיזים ועוד. הסיור המודרך יוצא מדי שעה עגולה. הפעילות מתאימה לטווח גדול של גילאים - שנתיםי עד מאתיים

יעל צמח-גרינשפון 11.09.14

אם אתם מחפשים מקום בילוי להעשרה ערכית לילדים בגילאים שונים – חוות גלעד היא המקום בשבילכם.

הגענו עם ילדים בגילאי שנתיים עד 13, והפתיע אותנו לגלות שבכל תחנה כל אחד נהנה בדרכו!

בכניסה קיבלנו צנצנת זכוכית ריקה והדריכו את כולנו למסוק (=לקטוף) זיתים ירוקים או שחורים מהעצים. כל ילד בחר עץ והחל לקטוף לתוך הצנצנת שלו. במתחם סוגים שונים של זיתים לבחירה: סורי, נבלי ופיקואל.

הענפים נמוכים, כך שגם בני השנתיים יכולים לקטוף ללא עזרה. מקסים לראות פעוטות מתרוצצים בין העצים ומנסים לתלוש זיתים.

כבישת זיתים - בתחנה הראשונה קיבלנו הסבר קצר על סוגי הזיתים ואיך כובשים אותם. כל ילד עמד מול עמדת קרש חיתוך והיכה קלות בכל זית להוצאת המרירות. אחרי מילוי חצי צנצנת הנחנו לימון, פלפל חריף, שום ותבלינים והמשכנו הלאה. כל ילד פיתח שיטה אחרת לתופעת הזיתים הסוררים שמתגלגלים בזמן דפיקתם על הקרש. כולם נהנו מהעשייה, מהקטן לגדול! המדריכה נתנה הוראות להחלפת המים של הצנצנת בשבוע הראשון ולזמן הארוך שנדרש עד שהזיתים יהיו ראויים למאכל. ההורים חייכו לעצמם שגם כאן יש שיעור בדחיית סיפוקים.

סיפוקים מיידיים

בתחנות הבאות הסיפוק מיידי:

אפיית פיתות על טאבון – מקבלים בצק ומרדדים במערוך לפיתה גדולה. ילדים מתים על זה, בייחוד שבסוף מחכה להם ממרח שוקולד למריחה על הפיתה שהכינו במו ידיהם. מיותר לציין שהתחנה מתאימה לכל הגילאים.

נגרייה – גולת הכותרת של המתחם היא תחנת הנגרייה המעוצבת בתוך אוטובוס ישן! בן השנתיים לא רצה לעזוב את ההגה הענק של הנהג, והילדים האחרים דפקו מסמרים על פיסות העץ בהנאה. בני ה-11 וה-13 עמלו במשך שעה (!) על חיבור פיסות העץ לאותיות שמם והכינו שלט מהמם לדלת חדרם. בת השמונה הכינה מיטה לבובה וצבעה אותה בפינת היצירה הסמוכה בצבעי גואש.

יצירה בגואש – כל ילד מוזמן לצייר על קרטון בצבעי גואש בשלל צבעים. מתאים לטווח רחב של גילאים!

ההורים המאושרים ישבו במתחם המוצל על הספות, נשנשו ופטפטו בעוד הילדים הלכו וחזרו מהתחנות.

דיר עיזים - הילדים מוזמנים לצפות בעיזים במרעה הטבעי. 

סיור העשרה בנושא מסיק זיתים

מדי שעה יוצא סיור מודרך. אנחנו הגענו בסוכות וזכינו ללמוד ולחוות איך מכינים שמן זית מרגע קטיפת הזית מהעץ ועד קבלת השמן הזך שמטפטף. עשהאל ריתק את הילדים סביבו מהתחלה: הוא הדגים איך קוטפים כמות גדולה של זיתים בשיטות המסורתיות ובשיטות המודרניות. נתן לילדים לגעת בצינורות הגומי המחוברים בקצה המנערת והראה איך "עושים תספורת לעץ" וכל הזיתים יורדים על ירידת הברזנט שפרש על האדמה. הילדים הוזמנו לאסוף את הזיתים לדלי, ויחד עברנו אל התחנה הבאה לכתישת הזיתים. ברגע של עברית תקנית הסביר עשהאל את המילים המקובלות לקטיף של יבולים שונים: קציר חיטים, מסיק זיתים, גדיד תמרים ובציר ענבים.

בתחנה הבאה הילדים קיבלו את התפקיד של החמור שסובב את האבן הכותשת את הזיתים בימים הקדומים, ונהנו מסיבובים רבים לפי תור. עשהאל חיכה בסבלנות ורק אז עברנו יחד אל הפרס - מכונה שמועכת את הזיתים להוצאת השמן. הוא הסביר על הדרכים השונות להפרדת הרעלים והמרירות מהשמן הזך, כבישה חמה וקרה, מחירי שמן הזית והשיב על שאלות רבות של הילדים באופן קצר ולעניין. באופן מוחשי הפקנו יחד שמן זית וזכינו לצפות בתהליך הארוך והמייגע ולהעריך את שמן הזית. הסגולות הבריאות של זמן הזית הוזכרו במהלך היום כשלב נוסף בלימוד הנושא החשוב של תזונה נכונה לילדים.

כדאי לקחת בחשבון בילוי של שעתיים וחצי-שלוש שעות לפחות, כי יש הרבה מה לעשות בכיף. הילדים לא רצו לעזוב כל כך מהר, כך שכדאי לשריין את היום לבילוי בחווית גלעד.

הגענו עם כמה משפחות, והיה לנו כל כך כיף בחוות גלעד, שקבענו מראש להיפגש לחגיגה של פתיחת הצנצצנות בעוד חודשיים!

החווה משמשת כמרכז לסיורים, סדנאות וחוגים, אירועים ופעילויות נוספות, ופועלת כמקום מפגש לכל אלו אשר רוצים לדאוג לאדמה וליהנות מצורת בילוי שונה. במקום מתקיימות סדנאות אקולוגיה חווייתיות וסדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים. המבקרים הצעירים יוכלו להכיר את העיזים שבחווה, לאפות פיתות על המדורה, ולטייל באזור טבעי, ירוק ומוצל.

מחירים: ילד 45 ₪ מבוגר 15 ₪

להזמנות ורכישת כרטיסים מוזלים במכירה מוקדמת:

054-4570751 

להרחבה על פעילות מסיק בסוכות 2014

מיועד לגיל: 2+

מיקום:  מושב גינתון.

טלפון: 054-4570751 .  

אתר: www.havatgilad.com

  • בילויים מומלצים

  • באר אברהם

  • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

  • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
  • כל הגילאים

  • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

  • טל בוקריס30.12.19

  • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים