מה בפורטל?

נרות – תיאוריות והפעלות

נרות חנוכה הם גבוהים צבעוניים, דקים או עבים, אולם קיימים גם נרות מסוגננים מרהיבים בצורתם ובצבעוניותם. מיקי אינהורן-נלקנבאום סוקרת את ההסטוריה, תהליכי הייצור והמנהגים הקשורים לנרות – כדאי לספר לילדים בגילאים שונים על הנרות השונים ולארגן הפעלה ויצירה בקשר לנר

מערכת "את זה" 03.12.17

לפני שנים רבות טרם המצאת החשמל והנורה השתמשו האנשים בנרות.

התאורה הביתית היתה מבוססת בעיקר על נרות וכן גם בתיאטראות הוארה הבמה על ידי נרות. הנרות הוצבו בכוכים, ואף בתוך עששיות כדי למנוע שריפות. אולם לא תמיד צלחה רמת הערנות והנסיון למנוע שריפות, שכן גם המבנים של אותם ימים היו עשויים רובם מעץ, ולכן לא אחת נלחמו התושבים בשריפות שכילו רחובות שלמים.

היום בעידן המודרני, כשהתאורה כל כך התפתחה ויש לנו נורות מסוגים שונים, עם גווני תאורה שונים, הנר שהיה המקור העיקרי לא נדחק לשוליים, אלא לבש מימד חדש. נרות שונים, בגוונים, בצורות ואפילו בריחות שונים מיוצרים כיום על ידי מפעלים לשם יצירת אווירה רומנטית, אווירה חמה. נרות ריחניים ומעוצבים נחשבים למתנת יום הולדת נהדרת, ויש אף אנשים שאוהבים לאסוף נרות ריחניים ומעוצבים.

ממה עשוי הנר ומה גורם לבערתו?

הנרות הרגילים עשויים מפרפין שהוא למעשה תוצר לוואי של זיקוק שמן.

תתפלאו שיש נרות שעשויים מדונג של דבורים.

ניתן להכין נר מכל החומר שמגיב עם בערת הלהבה, מה שמאפשר לנר לבעור לאורך זמן עד אשר הוא מכלה את עצמו. חום הלהבה מתיך למעשה את הדלק שנמצא בראש הנר, וכשהוא מתאדה הוא מאפשר תוך זרימתו לשמר את הלהבה.

הנרות בתרבויות ודתות

אם תיכנסו לכנסיה בארץ או ברחבי אירופה, תראו שבכניסה מדליקים הנוצרים נרות דקים ותוך כדי התפילה מבקשים משאלה. בחג האפרו-אמריקאי קוואנזה שנמשך מדצמבר עד ינואר מדליקים נרות רבים.

בישראל הילדים מכירים מגיל הגן את טקס הדלקת נרות שבת וכמובן את חג האורים – חנוכה, שבו מדליקים נרות במשך שמונה ימים.

הנרות שאנו מדליקים  על פי ההלכה היהודית מסווגים לימים ומועדים:

נרות של שבת שמדליקים בערבי שבת.

נר להבדלה שמדליקים במוצאי שבת.

לפני חג הפסח מבערים את החמץ עם אור הנר בכל הפינות.

וכמו כן אנו מדליקים נרות נשמה ונרות זיכרון כדי לציין את יקירנו.

נרות חנוכה

שמונה ימים מאירים לנו הנרות את ימי החנוכה, זכר לנס החנוכה שנעשה בזכותו של כד שמן קטן. מי שמהדר במצוות הדלקת נרות החנוכה, יעשה זאת על ידי הדלקה בשמן זך. אולם אנחנו כמובן יכולים גם להסתפק בנרות הפרפין, ונקפיד שלא יהיו אלה נרות רגילים, אלא נרות צבעוניים.

כמה אהבתי להתבונן בהם כילדה שעה שהשלהבת היתה מרקדת והחלב המטפטף יצר צורות מוזרות ודמיוניות. היום הנרות עשויים מחומרים מתכלים על בסיס הפרפין, כך שהנר הולך ומתמוסס ובסוף נעלם.

יצירת נרות צבעוניים מסוגננים

בבתי חרושת לייצור נרות ממיסים שעיוה בחום של 60 מעלות ויוצקים אותם לתוך תבניות העשויות גומי בצורתו של הנר: עבה דק, ארוך, צר וכ"ו. ממתינים שהשעווה תתקרר, והנר מקבל את הצורה של התבנית שאליה יצקו את השעווה.

אל תוך השעוה המותכת מושחל הפתיל שאותו גוזרים לאורך הרצוי.

צבעו של הנר נקבע תוך כדי שימוש בחומרי צבע טרם התכתו.

בארץ ובעולם קיימים בתי חרושת המייצרים נרות מיוחדים בעלי צורות שונות. הם מתמחים בפיסול בנרות שעווה.

תבניות גומי מיוחדות מופקות בצורות שונות לצורך העניין, והשעווה הצבועה החמה נשפכת אליהם. לאחר שהנר מתקרר צובעים בצבעים נוספים עד לכדי השלמת הצורה הרצויה. גם פעולת גילוף הנר בעזרת סכין חדה עוזרת ליצור צורות מרתקות ומעניינות.

הפעלות עם נרות

 • התבוננות בנרות - הדליקו נרות חנוכה ושבו עם הילדים להתבונן בהם. הפנו את תשומת ליבם ללהבה המרקדת, להתחלפות הצבעים שלה. השוו בין הלהבות של הנרות השונים בגודל, בצבע ובצורה המשתנה. זה מקסים את הילדים.
 • מעבר בין מוצק לנוזל – נרות מהווים אמצעי עזר מצוינים להמחשת תופעת ההתכה – מעבר ממצב צבירה מוצק למצב צבירה נוזל ובחזרה. הראו לילדים את צורת הנר והדליקו אותו. התבוננו בהתכת השעווה ובשינוי הצורה שלה. תנו להם לחוש את הצורה החדשה אחרי התקררות השעווה שנמסה. הדגישו את המושגים: מוצק, נוזל, התכה (מעבר בין מוצק לנוזל), התחממות, התקררות.
 • יצירה בנרות – קנו נרות עבים פשוטים ותנו לכל ילד לקשט לפי דמיונו. אפשר לנעוץ נעצים לילדים, להדביק מדבקות, סול או לחרוט בעזרת סכין לא חדה.
 • הכנת נרות – מדליקים נרות ונותנים לשעווה לטפטף (כמובן בזהירות ובהשגחה). רצוי על גבי נייר אפייה. אפשר לתת לילדים ליצור סתם צורות אבסטרקטיות, או  נרות משלהם על ידי טפטוף לתוך פחית שימורים למשל או עדיף צנצנת שקופה, כי אז אפשר לראות את הצבעים. הרעיון הוא שמטפטפים כל פעם צבע אחר ואז יוצרים נר צבעוני. זה לוקח הרבה זמן, אבל גם לא חייבים לעשות את זה בפעם אחת, אפשר בהמשכים. ואפשר גם להמיס נר בתוך צנצנת ואז כשהוא נמס , הוא אמור להיות נוזלי לחלוטין ואפשר פשוט לשפוך כמה שרוצים לצנצנת אחרת.

עוד לחנוכה עם הילדים:

הכל על חנוכה

משחקים והפעלות

דומינו לחנוכה

רעיונות לבית חם לקראת חנוכה

חפש את המטמון חנוכה

משחקים להדפסה:

משחק מונופול לחנוכה

משחק הרכבה מקופסאות גפרורים

משחק יחיד ורבים

אוכל, תזונה ומתכונים

סופגניות פשוטות לילדים

תזונה נכונה לחנוכה

לביבות פשוטות לילדים

לביבות תפוחי אדמה

ארוחת חג השמן

דפי עבודה

מילים מסתתרות חנוכה

פענוח צופן חנוכה

מילים מבולבלות חנוכה

ויטראז' כד

ויטראז' חנוכיה

דף צביעה לחנוכה

דף צביעה 2 לחנוכה

דף התאמת סמלי חנוכה

יצירה וקישוט

יצירה והפעלה – גברת קרש ומר מערוך

תמונת חנוכייה תלת מימדית

סביבונים תלת מימדיים

ממחזרים דיסקים ומסובבים סביבונים

חנוכיות עשה זאת בעצמך

יוצרים חנוכיות מחומרים ממוחזרים

קישוטים לחנוכה

כדי חימר ומטבעות

כדי חנוכה צבעוניים

קישוטי חנוכיות

קישוטי סביבונים

 • הפעלות

 • הדמיית הר געש מתפרץ

 • מערכת "את זה"10.09.18

 • כמה פשוט להסביר לילדים בגיל הגן ובית הספר את תופעת התפרצות הר געש בדרך חווייתית מחומרים שיש בבית. לפניכם פעילות הורים וילדים בכמה שלבים הכוללת פיסול וצביעה, לימוד והעשרה, התבוננות והתנסות ובסוף התמוגגות. הפעילות מתאימה להפעלה בקבוצות, בימי הולדת וגם עם כמה חברים בבית
 • גילאי 3-6

 • בחירות וקבלת החלטות

 • טל בוקריס20.10.18

 • בחירות קיימות כמעט בכל מקום בחיינו, מהדברים הגדולים: בית, בן/בת-זוג, לימודים ועד קניית בגדים, נעלים ואפילו איזה סוג של גבינה לקנות. ילד שניתנת לו אפשרות לבחור בצעירותו יגדל ויצמח להיות בוגר בעל אחריות,שיקול דעת,ביטחון עצמי והבחירות בחייו יהיו ברוב המקרים יותר קלות ומהמקום הנכון, בעיקר לעצמו. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה מדריך פרקטי איך מלמדים את הילדים לבחור ולקבל החלטות בגיל צעיר

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים