מה בפורטל?

הכנה לכיתה א' היא הכנה להתחלות בחיים

למה כל כך חשוב להיערך למעבר החד בין הגן לכיתה א' מראש? אילו כלים ניתן להעניק לילד לפני הכניסה לבית הספר כבר בגן? מה תפקיד ההורים בהכנה להתחלה החדשה מכל הבחינות? יעל צמח-גרינשפון הגיעה לתובנה שכדאי לדעת עליה בשלב זה של השנה

יעל צמח-גרינשפון 03.01.15

"למה כל כך חשוב להכין את הילדים לכיתה א'?", שאלה אותי חברה טובה, "הרי כולם עוברים את זה". "גם כל הנשים יולדות סוף, אבל לא מזיק להתכונן לפני הלידה", השבתי לה.

המחשבות מדוע כיתה א' כל כך חשובה לא עזבו אותי לאחר השיחה הארוכה הזו. הרי החיים מזמנים לנו כל כך הרבה שינויים שונים והתחלות חדשות, מדוע דווקא השינוי הספיציפי של העלייה לכיתה א' עולה לכותרות בשיחות של הורים רבים כבר בינואר?  

תחילה חשבתי שזה קשור לשינויים הרבים הנלווים למעבר בין הגן שמהווה חממה עבור הילד לכיתה, להתנהלות השונה באופן מהותי בין למידה דרך משחקים והפעלות, שירים וריקודים לבין למידה פרונטלית הכוללת קריאה וכתיבה מול שולחן, לתוספת המכובדת של שיעורי הבית וההכתבות, לסידור התיק, לאחריות על הבאת הציוד, לרכישת הרגלים שונים הקשורים ללימודים, לזמנים ולהתמודדות בחברה גדולה. ואכן כך – העלייה לכיתה א' כרוכה בשינוי אמיתי של הרגלים שונים בחיי הילד, וזו הסיבה לכך שכדאי להקל עליו בכל מה שרק אפשר.

במחשבה עמוקה יותר הבנתי הבדל גדול נוסף – המוח שלנו זוכר את המעבר המשמעותי לכיתה א' כשלב מהותי. לקראת הזדמנויות שונות של התחלות חדשות בהמשך החיים (מעבר לחטיבה ולתיכון, גיוס לצה"ל, לימוד באוניברסיטה, כניסה לעבודה חדשה) - החששות וההתרגשות הגדולה מקבלים פרופורציות משום שמנגנון הזיכרון הזה מזכיר לנו שבמעבר לכיתה א' התמודדנו עם הקשיים. נראה שזה מהווה מעין מנגנון הגנה לכל ההתחלות הקשות בהמשך, ולכן חשוב לדאוג שהמעבר יהיה קל ומוצלח.

כבר בינואר כדאי להתייעץ עם הגננת לקראת כיתה א' ולהיות בעניינים האם כדאי לשלוח את הילד לקורס הכנה לכיתה א'. כדאי לשים לב שמדובר על קורס מקצועי שמגלם בתוכו פיתוח מיומנויות שונות – החל מפיתוח המוטוריקה העדינה (כולל אחיזה נכונה של העיפרון), חזרה על לימוד אותיות ומספרים כהכנה ללימוד חשבון וקריאה, הסתגלות להרגלי למידה בכיתה, מיומנויות חברתיות, עמידה בזמנים, הכנת מטלות בבית.

הצוות המקצועי של מרכז תמר הקים קורס מיוחד העונה על כל הדרישות האלו.

הקורס באורך של 13 מפגשים שבועיים. לקראת פברואר ייפתחו שני קורסים: אחת תונחה על ידי מרפאה בעיסוק וקלינאית תקשורת, והשנייה תונחה על ידי מרפאה בעיסוק ופסיכולוגית.השיבוץ לקבוצות יהיה בהתאם לצרכים של הילד.

לקבלת פרטים בדרך מהירה, ליחצו כאן: קורס הכנה לכיתה א'

עוד הכנה לכיתה א'

עוד בלוגים של יעל צמח-גרינשפון:

לדברים טובים שווה לחכות

מגלים את זה

טקס ראש השנה משפחתי

משאלה לשנה החדשה

יום המשפחה כמו פעם

ליל הסדר המושלם!

לזכור ולא לשכוח את השואה

מדברים על המת בדרך האמת  

עצמאות מול הצבת גבולות

נאום בר המצווה של ערן

שבועות – פתיחת עונת הטיולים והבילויים

שבועות – ארוחות חלביות?

הילדים הם שגרירי הפרסום שלנו  

איפה הן העוגות ההן,עם קרם השוקולד והמרציפן?

כל החיים הם הכנה

להעניק לילדים אבל במידה!

עניין של זמן

מותק של ילד

האחר זה אני

איך בוחרים ציוד לבית הספר

מדריך פרקטי לוועדי הורים

גם להורים קשה במעברים

הזמנת חופשה מראש

על הניסים ועל המתנות

הכנה לכיתה א' היא הכנה להתחלות בחיים

  • בלוגים

  • לעבור את כיתה א'

  • יעל צמח-גרינשפון30.08.19

  • "עברת את כיתה א'? תעבור גם את זה!", זה המשפט הקבוע של יעל צמח-גרינשפון לילדים ולמבוגרים, לכל מי שמתאר התרגשויות שמלוות בחששות לקראת שינוי גדול, כניסה למסגרת חדשה או כל אתגר. למה דווקא כיתה א'? ולמה כדאי לדעת את זה לקראת פתיחת שנת הלימודים? כל הפרטים וגם טיפים
  • גילאי 3-6

  • מדריך חזרה לשגרה

  • טל בוקריס28.08.19

  • איך חוזרים לשגרה אחרי החופש הגדול? מדוע חשוב סדר היום הקבוע? למה הרוטינה של הפעילות השבועית עוזרת לילדים בגילאים שונים? טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה מדריך פרקטי לקראת פתיחת שנת הלימודים והחזרה לספסל הגנים והלימודים, כולל הסברים על ערך העקביות וערך הזמן מגיל קטן. עצות – חבל על הזמן!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים