מה בפורטל?

הכנה לכיתה א' היא הכנה להתחלות בחיים

למה כל כך חשוב להיערך למעבר החד בין הגן לכיתה א' מראש? אילו כלים ניתן להעניק לילד לפני הכניסה לבית הספר כבר בגן? מה תפקיד ההורים בהכנה להתחלה החדשה מכל הבחינות? יעל צמח-גרינשפון הגיעה לתובנה שכדאי לדעת עליה בשלב זה של השנה

יעל צמח-גרינשפון 03.01.15

"למה כל כך חשוב להכין את הילדים לכיתה א'?", שאלה אותי חברה טובה, "הרי כולם עוברים את זה". "גם כל הנשים יולדות סוף, אבל לא מזיק להתכונן לפני הלידה", השבתי לה.

המחשבות מדוע כיתה א' כל כך חשובה לא עזבו אותי לאחר השיחה הארוכה הזו. הרי החיים מזמנים לנו כל כך הרבה שינויים שונים והתחלות חדשות, מדוע דווקא השינוי הספיציפי של העלייה לכיתה א' עולה לכותרות בשיחות של הורים רבים כבר בינואר?  

תחילה חשבתי שזה קשור לשינויים הרבים הנלווים למעבר בין הגן שמהווה חממה עבור הילד לכיתה, להתנהלות השונה באופן מהותי בין למידה דרך משחקים והפעלות, שירים וריקודים לבין למידה פרונטלית הכוללת קריאה וכתיבה מול שולחן, לתוספת המכובדת של שיעורי הבית וההכתבות, לסידור התיק, לאחריות על הבאת הציוד, לרכישת הרגלים שונים הקשורים ללימודים, לזמנים ולהתמודדות בחברה גדולה. ואכן כך – העלייה לכיתה א' כרוכה בשינוי אמיתי של הרגלים שונים בחיי הילד, וזו הסיבה לכך שכדאי להקל עליו בכל מה שרק אפשר.

במחשבה עמוקה יותר הבנתי הבדל גדול נוסף – המוח שלנו זוכר את המעבר המשמעותי לכיתה א' כשלב מהותי. לקראת הזדמנויות שונות של התחלות חדשות בהמשך החיים (מעבר לחטיבה ולתיכון, גיוס לצה"ל, לימוד באוניברסיטה, כניסה לעבודה חדשה) - החששות וההתרגשות הגדולה מקבלים פרופורציות משום שמנגנון הזיכרון הזה מזכיר לנו שבמעבר לכיתה א' התמודדנו עם הקשיים. נראה שזה מהווה מעין מנגנון הגנה לכל ההתחלות הקשות בהמשך, ולכן חשוב לדאוג שהמעבר יהיה קל ומוצלח.

כבר בינואר כדאי להתייעץ עם הגננת לקראת כיתה א' ולהיות בעניינים האם כדאי לשלוח את הילד לקורס הכנה לכיתה א'. כדאי לשים לב שמדובר על קורס מקצועי שמגלם בתוכו פיתוח מיומנויות שונות – החל מפיתוח המוטוריקה העדינה (כולל אחיזה נכונה של העיפרון), חזרה על לימוד אותיות ומספרים כהכנה ללימוד חשבון וקריאה, הסתגלות להרגלי למידה בכיתה, מיומנויות חברתיות, עמידה בזמנים, הכנת מטלות בבית.

הצוות המקצועי של מרכז תמר הקים קורס מיוחד העונה על כל הדרישות האלו.

הקורס באורך של 13 מפגשים שבועיים. לקראת פברואר ייפתחו שני קורסים: אחת תונחה על ידי מרפאה בעיסוק וקלינאית תקשורת, והשנייה תונחה על ידי מרפאה בעיסוק ופסיכולוגית.השיבוץ לקבוצות יהיה בהתאם לצרכים של הילד.

לקבלת פרטים בדרך מהירה, ליחצו כאן: קורס הכנה לכיתה א'

עוד הכנה לכיתה א'

עוד בלוגים של יעל צמח-גרינשפון:

לדברים טובים שווה לחכות

מגלים את זה

טקס ראש השנה משפחתי

משאלה לשנה החדשה

יום המשפחה כמו פעם

ליל הסדר המושלם!

לזכור ולא לשכוח את השואה

מדברים על המת בדרך האמת  

עצמאות מול הצבת גבולות

נאום בר המצווה של ערן

שבועות – פתיחת עונת הטיולים והבילויים

שבועות – ארוחות חלביות?

הילדים הם שגרירי הפרסום שלנו  

איפה הן העוגות ההן,עם קרם השוקולד והמרציפן?

כל החיים הם הכנה

להעניק לילדים אבל במידה!

עניין של זמן

מותק של ילד

האחר זה אני

איך בוחרים ציוד לבית הספר

מדריך פרקטי לוועדי הורים

גם להורים קשה במעברים

הזמנת חופשה מראש

על הניסים ועל המתנות

הכנה לכיתה א' היא הכנה להתחלות בחיים

 • בלוגים

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו
 • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

 • חיבורים בדרך לחינוך הנכון

 • יעל צמח-גרינשפון27.12.19

 • כשד"ר עופר רימון, סמנכ"ל משרד החינוך מציג 3 צרכים לחיבורים מתבקשים בכנס חטיבת טכנולוגיות בחינוך, אני יודעת שהטמעת סביבות הענן לחינוך של גוגל ומיקרוסופט היא הכיוון הנכון! ומעבר לחיבורים – סביבות הענן הן המפתח ללמידה בחירום בצורה יעילה, ללמידה של גלישה בטוחה ברשת בדרך של תרגול והתנסות, לשיפור תוצאות מבחני פיזה ותוצאות מחקר טאליס והכי מרגש – לצמצום הפערים בין האוכלוסיות החזקות לחלשות. הצרכים שנותנים להם מענה באמצעות סביבות ענן לחינוך גוגל ומיקרוסופט (גם וג"ם): 
 • גילאי 3-6

 • בובות גרב

 • מערכת "את זה"13.12.19

 • לקראת פסח, אחרי שאתם מסדרים את הגרביים בזוגות, איספו את כל הגרביים שנותרו ללא בני זוג והכינו מהם בובות מקסימות. אצל סבתא זמירה גרביים וגרבי רשת בודדים יכולים להוות חומרי גלם מצוינים ליצירת דמויות אנושיות, חיות ויצורים אחרים בתוספת חוטים, עיני פלסטיק, פקקים ושאר חומרים. פעילות מיחזור קלה לילדים בגילאים שונים ראש בובה צריכים את זה גרב ניילון

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים