מה בפורטל?

דירה חדשה – לרכוש או להשכיר?

יוקר המחיה ומחירי הנדל"ן מהווים את שני התחומים העיקריים המעסיקים את החברה הישראלית בשנים האחרונות. בשורות הבאות ננסה להבין אחת ולתמיד: האם עדיף לכם לרכוש או להשכיר את קורת הגג שלכם.

מערכת "את זה" 19.01.15

שוק הדיור בישראל (בדומה ליתר המדינות בעולם המערבי) פועל באופן מחזורי, כאשר אחת לכמה שנים קיימת עלייה או ירידה במחירי הדיור. במקביל, ישנן כמה עלויות קבועות המשפיעות באופן ישיר על מחיר הדירה הסופי, ומרביתן נמצאות לאורך כל השנים (מקום המדינה ועד היום) במגמת עלייה בלבד. כפועל יוצא מכך, בתחילת שנות ה-60 של המאה החולפת, נדרשו כ-40 משכורות ממוצעות לצורך רכישת דירה ממוצעת, ובסוף שנות ה-70 של אותה מאה כבר נדרשו למעלה מ-55 משכורות ממוצעות לרכישת אותה דירה. כיום, תדרשו להעמיד קרוב ל-140 משכורות (על פי שכר ממוצע במשק) לצורך רכישה דירה חדשה ממוצעת.

מחירי הנדל"ן כיום

התנודות בשוק הנדל"ן במהלך העשורים האחרונים מוכיחות כי שוק הדיור בישראל ממשיך לנהוג באופן מחזורי, כאשר בין השנים 1994 ל-1997 היתה עלייה משמעותית במחירי הדיור ומשנת 1997 ועד שנת 2007 ענף הנדל"ן התאפיין בירידת מחירים משמעותית. מאותה שנה (2007) שוק הדיור שב וחזר לצמוח, ומאז ועד היום מחירי הדיור בישראל עלו בממוצע בלמעלה מ-60%!!!

כפועל יוצא מהעלייה המלווה את שוק הדיור בישראל זה יותר מ-7 שנים, ישראלים רבים מתקשים להתמודד עם מחירי הדיור, וחלקם הגדול נאלץ לוותר על חלום רכישת הדירה. החלופה העומדת בפני אותם ישראלים הינה המשך מגורים תמורת דמי שכירות, אך גם בענף שוק השכירות בישראל קיימת עלייה מתמדת במחירי השכירות, וזאת כפועל יוצא מהעלייה הכללית במחירי שוק הדיור.

בנוסף למחיר אותו הישראלים נדרשים לשלם בגין החזרי המשכנתא החודשיים עבור רכישת דירה, או לחילופין, בגין שכר הדירה החודשי במסגרת מגורים בשכירות, קיימים סעיפים הוצאה נוספים הנלווים לתחום הדיור, החל מתשלומי ארנונה ומיסים (חשמל, מים, גז, וועד בית וכדומה) ועד לתשלום בגין ביטוח דירה המורכב בין היתר מביטוח תכולה וביטוח מבנה.

הבעיה המשותפת גם לשוכרי הדירות וגם לבעלי דירות באמצעות הלוואות משכנתא היא העובדה כי השכר הריאלי בישראל איננו גדל בהתאם לעלייה במחירי הדיור במהלך השנים האחרונות. בעיה זו, הופכת גם את שוק השכירות וגם את שוק רוכשי הדירות באמצעות הלוואות משכנתא, לשוק החשוף בפני לא מעט סיכונים הנובעים כתוצאה מהעלייה המתמדת במחירי הדיור. סיכונים אלו מתעוררים בעיקר כאשר היקף ההכנסה החודשית למשפחה מהווה קרוב למחצית (ולמעלה מכך) מהתשלום החודשי הנדרש עבור תשלומי השכירות החודשיים או תשלומי המשכנתא החודשיים.

לסיכום, תשלום עבור מגורים בדמי שכירות אומנם מפחיתה מכם את רמת הסיכון הנלווית לאי עמידה בתשלומי המשכנתא החודשיים (נטילת הנכס על ידי הבנק), אך מצד שני היא מותירה אתכם ללא נכס קיומי להמשך החיים.

 • מוצרים מומלצים

 • צעצועים לפיתוח מיומנויות

 • יעל צמח-גרינשפון09.12.19

 • חברת "ב.ש צעצועים", המתמחה בייבוא ושיווק צעצועים, משיקה לחג החנוכה משחקים מהנים שכל ילד ישמח לקבל! המשחקים החדשים מבית המותג     SMART TOY – "קסם של שרשרת", "3 בריבוע" ו"סליידר", מפתחים את הזיכרון, הזריזות והמוטוריקה, ויספקו לילדים שעות רבות של משחק והנאה!
 • סקרי מוצרים ומדריכי צרכנות

 • סקר ספרי חורף

 • מערכת "את זה"26.11.19

 • כמה כיף להתכרבל בפוך ולקרוא ספרים, והחגיגה כפולה כשמדובר על ספרים העוסקים בכל מה שנעשה בחוץ בעונה הקרה. ריכזנו ספרי ילדים שעוסקים בחורף בהיבטים שונים לבקשת גננות רבות שמלמדות את נושא החורף מגיל קטן, ריכזנו ספרי ילדים העוסקים בכל מה משקשור בחורף: תופעות טבע של גשם, שלג, ברקים ורעמים, בגדי חורף, היערכות החיות לחורף, חיות שיוצאות בחורף ועוד.
 • כל הגילאים

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים