מה בפורטל?

שוב אנחנו מתגלשים ברשת

"על מנת שהגלישה של ילדינו תהיה בטוחה ומוגנת, רצוי שאנו ההורים נדע היכן הם משוטטים כשדלתם סגורה, האם ואיזו סכנה אורבת להם, לאיזה מידע נחשפו ומה הם עושים עם המידע הזה, עם מי הם בקשר? מי חבר שלהם בפייסבוק, עם מי מדברים בצ'אט?", אומרת טל בוקריס, מאמנת אישית ומנחת קבוצות הורות, זוגיות, ילדים ובני נוער, ומעניקה מדריך פרקטי לגלישה בטוחה ברשת

טל בוקריס 07.04.15

אינטרנט זו כבר לא תופעה, זו מציאות, על כל היתרונות והחסרונות.

העולם של ילדינו שונה מאוד מהעולם אליו אנחנו נולדנו (ההורים שלהם), ולכל השונות הזו נכנס כמובן ה"עידן הטכנולוגי", עידן חדש (ישן כבר, במונחים של טכנולוגיה) המביא עימו את הפלוסים וכמובן גם את המינוסים.

אין ספק שהפשטות בה אנו יכולים לשלוף כל מידע בכל רגע ורגע נתון, מקלה מאוד על החיים ופעמים רבות גם משפרים אותם, אך הקלות הזו לפעמים גם בעוכרינו, בעיקר כשמדובר בילדינו.

עבור הילדים שלנו, הגלישה באינטרנט היא טבע שני, הם כמעט "נולדו" לזה. בתי הספר אימצו את הגישה והעלו את כל הספרים לאתרים, העבירו את הלמידה ללמידה מתוקשבת, וכך גם האוניבריסטאות. חוויית קריאה בספר ובעיתון נכחדת (וחבל).

גלישה בטוחה ברשת

מדי פעם אנו נחשפים בחדשות לאזהרות מפני גלישה באינטרנט לילדים, מהסכנות שאורבות להם שם מעבר למסך. העולם הווירטואלי יכול לעיתים להיות לילדינו כמו יער סבוך, עם זאבים הרעבים לטרף, והיער הזה נמצא בתוך החדר של ילדיכם כשדלתו סגורה ומסך המחשב עם הגב אליכם, ויש להם גם סיסמא פרטית המאפשרת לו פרטיות מוחלטת.

בעולם שאנו גדלנו עליו, אם היינו רוצים לצאת מהבית (ולא היו טלפונים סלולאריים) היינו שומעים מיליון אזהרות כמו "אל תדבר עם זרים", "אל תלך בחושך" וכדומה. בעולם של היום - המקומות המסוכנים יכולים להיות במקום הכי מוגן: בבית, בחדר וכשיש מבוגר אחראי באזור. פתאום המשפט "אמא יש מפלצת בחדר" לא נשמע כל כך הזוי ומקבל משמעות אחרת.

הזאבים יכולים להיות אתרים פורנוגרפים המוסרים מידע שגוי על כל הקשור לאהבה בין גבר לאישה, על משמעות הקשר המיני בין גבר לאישה. הזאבים הם גם גישה לסרטים רוויי אלימות, או לחילופין אתרי החברים השונים בהם ילדכם עלול להיות מוטרד, מוחרם או מוסת מדרך הישר.

השאלה המטרידה היא עד כמה אנו, ההורים יכולים לדעת על הסביבה הווירטואלית שילדינו נחשפים אליה? עד כמה היא משפיעה עליו? ומה אנו יכולים לעשות?

הנה תשובות מתסכלות ופשוטות לשאלות הראשונות: אנחנו לא יכולים לדעת הרבה, הם יודעים את כל הדרכים בהן ניתן להעלים מידע מהמחשב וזה מאוד משפיע עליהם!!!

התשובה המעודדת קשורה לשאלה: מה אנו יכולים לעשות? והתשובה היא: הרבה!!!

איך מטמיעים את הגלישה הבטוחה – מדריך פרקטי

ילדים , מעצם היותם ילדים, זקוקים לדמות סמכותית שתהיה בהגדרת ה"מבוגר האחראי", דמות שכזו מספקת בסופו של דבר לילד את הקרקע היציבה להתפתחות תקינה ונורמלית. הורה השומר לעצמו את הזכות (שהיא חובה) להיות בעל סמכות הורית, להיות אחראי על רווחת ילדיו, אחראי על זכויותיו וחובותיו של ילדיו, יצליח לסלול דרכו אל עולמו של הילד ובכך להכירו טוב יותר ולדעת על חייו יותר. ידע (כמו בכל מקום) הוא כוח, במקרה של ילדים, זהו כוח חיובי, שהרי אם נדע נוכל לעזור לכשנתבקש, נוכל לעודד כשמתאים ונוכל גם להניח  להם כשצריך.

על מנת שהגלישה של ילדינו תהיה בטוחה ומוגנת, רצוי שאנו ההורים נדע היכן הם "משוטטים" כשדלתם סגורה, האם ואיזו סכנה אורבת להם, לאיזה מידע נחשפו ומה הם עושים עם המידע הזה, עם מי הם בקשר? מי חבר שלהם בפייסבוק, עם מי מדברים בצ'אט? וכדומה.

נכון שיש מי שמציע לנו "חסימת אתרים" ויש גם מי שמציע לנו מעקב אחרי האתרים שהילד נכנס להם, אבל אז אנו עסוקים בשאלת החינוך לפרטיות, ובעצם הופכים את חיי ילדינו קצת כמו למעבדת ה"אח הגדול".

מעבר לזאת, בדרך זו אנחנו מסתכנים בכך שאין אנו מחנכים אותם לאחריות אישית, לאמון הדדי, לתקשורת בינאישית, לכבוד אדם וחברו וכהנה וכהנה מושגים וערכים חשובים ביותר!

אין לנו ההורים שליטה על העולם הווירטואלי , אבל כן יכולה להיות לנו שליטה (במובן החיובי של המילה) על איך אנו בוחרים לחנך את ילדינו ולאילו ערכים היינו רוצים שהם ייחשפו ואילו ערכים אנו רוצים שילמדו.

פעולות הכרחיות למניעת סכנות

-          שיחה על כל הסכנות שאורבות ב"יער המסך" שבחדרם.

-          הצבת כללי התנהגות לפני הכניסה לאתרים.

-          הטלת וטו על אתרים מסוימים.

-          התנהגות מקובלת אם וכאשר נחשפו למידע מדאיג , כלומר לשתף אתכם במידע הנ"ל (מידע שיכול לפעמים להציל חיים).

פעולות פשוטות אלו, הן חובתכם ההורית למען עתידם הבריא של ילדיכם.

חשוב לזכור שאין זה מספיק בשיחה אחת או באמירה חד פעמית (במיוחד אם מדובר בגילאי העשרה).

אלו מסרים שצריכים להיות בשוטף וברמה היומיומית של ההתנהלות בבית.

ילדים הם בסופו של דבר ילדים, וככאלה הם לא תמיד בשלים להבין את המציאות הקיימת כפי שהיא. הם עדיין לא רכשו את כל הכלים לצורך שיפוט שקול ונכון. הם נמצאים בעיצומו של תהליך גדילה והתפתחות והם מצפים (באופן מודע, או שלא מודע) שאנחנו ההורים נשמור עליהם, גם אל מול העולם הקסום שמגיח בלחיצת כפתור ה-"ENTER".

* שאלות בכל הנוגע להורות זוגיות ומה שביניהם, אפשר להפנות לטל בוקריס :יועצת,מנחה ומאמנת אישית. [email protected]  052-3226791

עוד מדריכים פרקטיים של טל בוקריס:

חינוך לתזונה נכונה לילדים

הבעת רגשות דרך משחק

מקלחת כחינוך לערך הניקיון

חופשה משפחתית אידיאלית

לומדים להתמודד עם מחלות ילדים

זה רק יום הולדת

לפנק לפנק או ללמד להסתפק

לומדים למנוע קללות

הצבת גבולות לילדים

מדברים על רגשות אצל ילדים

לומדים לבקש סליחה

בחירות וקבלת החלטות

מתמודדים עם סיומים והתחלות

עוד מדריכים פרקטיים לפיתוח מיומנויות וכישורים לילדים:

פיתוח עצמאות

חיזוק ביטחון העצמי

חשיבה חיובית

חשיבות הנוכחות

מודעות לסדר, ארגון ומיון

בחירות וקבלת החלטות

משמעת והצבת גבולות

חשיבות הצחוק וההומור

דיווח ואמירת האמת

גיל 3 - מדריך פרקטי להתמודדות

למה מתחפשים? (לא רק בפורים)

חינוך כולל לכלוך

מתמודדים עם סיומים והתחלות

התמודדות עם השפעת הריטלין

חשיבות הטניס לילדים

חשיבות המיני גולף לילדים

שיפור המוטוריקה העדינה

העשרה והתפתחות במטבח

שיפור ופיתוח הזיכרון

הקניית הרגלי קריאת ספרים

פיתוח היצירה והיצירתיות

הבעת רגשות דרך משחק

פיתוח מיומנויות חברתיות

זמן איכות עם ילדים

יחסים טובים בין הורים לילדים

הרגעת כעסים

ערך הנתינה, העזרה וההתחשבות

הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

יצירה ומיחזור עם ילדים

מיחזור ואיכות הסביבה

עברית תקנית

חינוך לתזונה נכונה לילדים

התמודדות עם פחדים של ילדים

חשיבות ביטוח בריאות לילדים

התמודדות עם תלונות של ילדים

התמודדות עם אובדן ומוות

לומדים לבקש סליחה

אומנות כערך חשוב לחיים

 • בלוגים

 • בחירות וקבלת החלטות

 • טל בוקריס28.11.19

 • בחירות קיימות כמעט בכל מקום בחיינו, מהדברים הגדולים: בית, בן/בת-זוג, לימודים ועד קניית בגדים, נעלים ואפילו איזה סוג של גבינה לקנות. ילד שניתנת לו אפשרות לבחור בצעירותו יגדל ויצמח להיות בוגר בעל אחריות,שיקול דעת,ביטחון עצמי והבחירות בחייו יהיו ברוב המקרים יותר קלות ומהמקום הנכון, בעיקר לעצמו. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה מדריך פרקטי איך מלמדים את הילדים לבחור ולקבל החלטות בגיל צעיר
 • הבלוג של טל בוקריס

 • מדריך חזרה לשגרה

 • טל בוקריס28.08.19

 • איך חוזרים לשגרה אחרי החופש הגדול? מדוע חשוב סדר היום הקבוע? למה הרוטינה של הפעילות השבועית עוזרת לילדים בגילאים שונים? טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה מדריך פרקטי לקראת פתיחת שנת הלימודים והחזרה לספסל הגנים והלימודים, כולל הסברים על ערך העקביות וערך הזמן מגיל קטן. עצות – חבל על הזמן!
 • כל הגילאים

 • באר אברהם

 • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

 • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים