מה בפורטל?

באר אברהם

סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם

יעל צמח-גרינשפון 16.04.17

גילוי נאות: יש לי פינה חמה ענקית לעיר באר שבע, העיר שבה נולדתי ובה גדלתי, העיר שבה ביליתי כמחצית חיי.

אתחיל מהסוף: הביקור בבאר אברהם היווה עבור שני ילדי כיתה ב' שיעור תנ"ך מעולה. בפחות משעה הועברו לילדים סיפוריו המרתקים של אברהם אבינו בדרך חווייתית. ראיתי מולי את השעות הרבות של הכנת שיעורי הבית של יהלי בת השבע וחצי בתורה מצטמצמים באורח פלא לדקות מועילות שלוו בחיוך של אושר מהבנת המתרחש. הסיור הוכיח לי שוב עד כמה אין כמו שיעור חווייתי על מנת להמחיש בצורה מיטבית את הנושא ואת המסרים!

המדריכה שקיבלה את פנינו לבשה ג'לבייה בסגנון הלבוש התנכ"י, ומייד בחרה מתנדבים שיקריאו את הפסוקים החרוטים על קיר הכניסה למרכז המבקרים. הילדים הקריאו את התיאור הקצר מספר בראשית המתאר מדוע נקראת העיר "באר שבע" בשם זה, והמדריכה הסבירה בצורה ברורה במילים שלה על השבועה בין המלך אבימלך לבין אברהם ליד הבאר והבהירה כמה בארות היו ברשות אברהם.

קיבלנו אביזרי אור (שרשראות מהבהבות, אצבעונים מאירים, טבעות זוהרות) ונכנסנו למתחם חשוך קסום המואר בכוכבים רבים, שהמחישו את מספר הכוכבים האינסופי מההבטחה של אלוהים לאברהם שכך יהיה מספר צאצאיו.

תוך כדי ההליכה בחשיכה הבהבו מהקירות פסוקים נבחרים מהתורה והדהד קול עמוק שהקריא אותם: "לזרעך אתן את הארץ הזאת", "קח נא את בנך, את יחידך, אשר אהבת את יצחק...".

ילדי כיתה ב' הצביעו על הפסוקים ומיינו אותם על פי: "למדנו" או "לא למדנו". התזמון היה מצוין וכאילו מתואם מראש לתכנית הלימודים בתקופה זו של השנה!

המדריכה המשכילה תיבלה את דבריה באנקדוטות ובפריטי מידע מעניינים, לא רק לילדים, למשל: אברהם אבינו התיישב בבאר שבע בשנת 1948 לספירה היהודית, מדינת ישראל הוקמה בשנת 1948 לספירה הנוצרית. צירוף מקרים? עוד מזכירה המדריכה שאנואר א-סאדאת, נשיא מצרים ביקש להגיע לבאר אברהם כדי לראות במו עיניו את המקום שבו נחתם הסכם השלום הראשון בהיסטוריה (בין אברהם לאבימלך מלך גרר).

נכנסנו לאולם וצפינו בסרט מושקע המציג את דמותו של אברהם אבינו בסיטואציות רבות: 10 הניסיונות שאלוהים ניסה אותו, המסע מאור כשדים לחרן, ההתיישבות בשכם, הירידה למצרים והחזרה לבאר שבע, השבועה עם אבימלך מלך גרר ליד הבאר, נטיעת האשל בבאר שבע ועוד.

בן ה-5 הוקסם מהסיפורים שהועברו באופן קצר וקולע. לי הפריע שבחרו להתחיל דווקא מעקדת יצחק – הניסיון העשירי והאחרון של אלוהים לאברהם, וממנו חזרו אחורה בזמן לניסיונות הראשונים ולשבירת פסלי האלילים על ידי אברהם בהיותו נער. עבור הילדים הסדר הכרונולוגי לא היה מספיק ברור בגלל העריכה בצורה זו, אבל בהחלט הסברתי את זה אחר כך.

בסיום הסרט המרתק נפתח מסך ענק ונחשפה באר אברהם במלוא הדרה, יחד עם קריאות שמחה של אברהם ואשתו שרה – 2 שחקנים שקיבלו את פנינו ביציאה מהאולם עם מים.

אברהם ושרה סיפרו את סיפורם בהתרגשות, כולל הסיפור על ביקור 3 המלאכים, לידת יצחק ועוד. הילדים התמוגגו מהאווירה האותנטית סביב הבאר העמוקה ששופצה והקשיבו לסיפור של השחקנים, ואחר כך רצו להצטלם עם אברהם ושרה למזכרת.

אני זוכרת את באר אברהם שהיתה די מוזנחת בימי ילדותי, מגודרת בגדר שחורה, ללא רמז לחשיבות ההסטורית שלה. מרכז המבקרים החדש החזיר לבאר ובעיקר לדמות האולטימטיבית של אברהם אבינו, אבי שלוש הדתות המונותיאיסטיות את עוצמתה. באמצעים של המחשה חווייתית מועבר לילדים וגם להורים ולכל מי שזוכה להגיע למקום המקסים והמושקע הזה שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם.

באופן ייחודי אני ממליצה להגיע לבאר אברהם בסמוך ללימוד שיעורי התורה התואמים בכיתה ב'. אין כמו המחשה של המילים הכתובות בשטח!

מרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם:

שעות פעילות: א’-ה’: 17:00-8:30 , ימי ו': 13:00-9:00.

כתובת: דרך חברון 2, העיר העתיקה באר שבע

טלפון: 08-6234613

אתר: http://www.abraham.org.il/

הכניסה בתשלום.

לטקסי קבלת ספר תורה מציע המרכז בניית הצעה פרטנית, התואמת לצרכי בית-הספר ולדגשיו.

 • בילויים מומלצים

 • הבית בטבע  

 • יעל צמח-גרינשפון01.03.18

 • בחופשה רגועה ושלווה בצפון, בדרך לחרמון או במסגרת טיולי טבע ואטרקציות בצפון; להורים שרוצים פינוק ושקט מהילדים, בחופשה משפחתית או בחגיגות עם המשפחה המורחבת – הבית בטבע מתאים לכל מי שמחפש טבע ורוגע עם פינוקים אמיתיים שטלי מקפידה עליהם עד הפרטים הקטנים. מומלץ בחום!
 • מוזיאונים ומרכזי מבקרים

 • המוזיאון הפתוח לצילום תל חי

 • יעל צמח-גרינשפון17.02.18

 • ביקור במוזיאון לצילום בגן התעשייה תל חי מזמן לילדים בני 6+ לימוד חווייתי בנושא הצילום לאורך ההיסטוריה בליווי הדגמות, סדנת צילום בחושך, סדנאות פוטוגרמות וגן פסלים. ויש גם אגף אינטראקטיבי חש שמציג את שלבי התפתחות הצילום בליווי אביזרים אותנטיים וכן מתקנים להתנסות חווייתית בעידן שלנו, שבו בכל טלפון נייד פשוט מותקנת מצלמה, וצריך רק ללחוץ על כפתור כדי לתעד את הרגע – חייבים להסביר לילדים איך מתחולל הפלא הזה מהשלב בראשון - איך נוצרת תמונה ואיך התפתח הצילום מראשיתו. מוזיאון הצילום בתל חי עונה על שאלות רבות הקשורות לצילום וממחיש לילדים בדרך של התנסות חווייתית את כל המיסתורין העומד מאחורי העניין המרתק הזה.
 • כל הגילאים

 • פונדו גבינה לילדים

 • מערכת "את זה"01.03.18

 • אפשר בקלות לגוון את ארוחת הערב של הילדים ולפנק אותם במאכל חורפי מענג – פונדו גבינה. פונדו הוא מאכל שאוכלים בחבורה סביב השולחן, ולכן הוא נחשב מאכל משפחתי אולטימטיבי. לפניכם מתכון לפונדו גבינה שמתאים לילדים במיוחד, כדאי לשתף את הילדים בהכנות וליהנות יחד מהארוחה המשפחתית המיוחדת

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים