מה בפורטל?

מתחם הקטר 70414

בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

יעל צמח-גרינשפון 14.10.18

הגענו עם 2 ילדים שגדלו בבאר שבע וגרו עד לפני שנתיים בבתים הסמוכים למתחם הקטר 70414 ועם ילדה תל אביבית אחת. הסיור התחיל במתחם הקרונות המשופצים, ליד מגדל השעון.

מתחם הקטר 70414 ממוקם בדיוק במקום שבו שכנה תחנת הרכבת החיג'אזית לפני 100 שנה.

בתיאור פרשה בפנינו ענבל, המדריכה החייכנית המקסימה סיפורים ואנקדוטות מסיפורה של העיר באר שבע משנת 1917, מלחמת העולם הראשונה, שבה הוחלף שלטון התורכים בשלטון הבריטים ועד ימינו – עידן הרכבות החשמליות.

ענבל הראתה תמונות מוחשיות מה היה בדיוק במקום שבו עמדנו בתקופה הזו, והילדים התפלאו לגלות שאז עדיין לא הוקמו הבניינים שבהם גרו. כך החל המסע ההיסטורי החווייתי שלנו במתחם הקטר 70414.

מכאן הוזמנו למבנה האבן ההיסטורי שמשמש כיום למוזיאון קטן אבל מושקע ומזמין מאוד. בחדרים מפוזרים מיצגים מוחשיים כדוגמת מכונת ההסרטה ו"הטלפון של פעם" כפי שכינו אותו הילדים. הילדים השתגעו על האמצעים הדיגיטליים בחדרים: יומן מסע מוצג כספר עב כרס שמקרין מתוכו קטעי היסטוריה המתוארים ביומן, לחצנים לבחירת שירים על רכבות, משחק מתוקשב להתאמת בעלי תפקידים בתחנת הרכבת (שאפו על מבחר המילים שלומדים הילדים בדרך כיפית כזו), ועוד.

הכל בעברית ובאנגלית.

יצאנו לבקר בקרונות ששופצו שמציגים תמונה היסטורית שכאילו קפאה: על מדפי הקרון מזוודות ישנות של פעם ("אמא, זו מזוודה ללא גלגלים" אמרה בת השבע וחצי), ועל הספסלים בובות בגודל טבעי שמדברות!! בקרון אחד יושבים זוג עולים חדשים, והאישה משכנעת את בעלה שלוימלה האגרונום שכדאי להשתקע בבאר שבע. בקרון אחר ישן חייל (בן החמש חיפש את הרובה שלו מתחת למיטה) ובקרון אחר נוסע קורא בעיתון "דבר" שעל דפיו מוקרנים קטעי היסטוריה להמחשה נוספת מצוינת. הילדים התבוננו בעיון רב ונהנו מכל רגע בקרונות.

ליד הקטר המפורסם שעל שמו המקום שמענו את השיר של אריק לביא. קבוצת מבוגרים שהכירו את השיר שרו ביחד עם הזמר בשמחה, והילדים טיפסו באושר על הקטר. ענבל סיפרה את סיפור הקטר, את זה נשאיר לכם לשמוע בעצמכם....

בקרון סדנאות היצירה בחר כל ילד ערכת יצירה מושקעת – קטר ספוג מעוטר בפאייטים, דגם עץ של קטר שנוסע על בלון, משחק זיכרון להכנה עצמית עם תמונות של קרונות וקטרים, קיפולי נייר להכנת קטר.

מתחם הקטר 70414 בבאר שבע

שעות פעילות: כל ימות השבוע

מיקום: פינת שדרות  טוביהו 65 ורח' עלי דייויס, העיר העתיקה באר שבע

טלפון: 08-6234613

אתר: http://katar70414.org.il

חלק מהפעילויות בתשלום, הנחות לקבוצות.

  • כל הגילאים

  • קרוקטים תפוחי אדמה

  • מערכת "את זה"30.04.20

  • מאז ומתמיד ילדים אהבו קרוקטים – כדורים של תפוחי אדמה בגודל ביס שנימוחים בפה. קל מאוד להכין קרוקטים ביתיים לשדרוג ארוחת הערב. סבתא זמירה מציעה את המתכון שלה לקרוקטים בריאים עם פטרוזיליה – רעיון למיחזור של שאריות הפירה מתאים לקראת מדורות ל"ג בעומר

תגובות הקוראים


תגובה אחת

ענבל אלישבע ארזי
23 מרץ, 2015
יעל שלום,ברצוני להודות לכם על הביקור.היה לי העונג להדריך ולהכיר אתכם :-)מקווה שנפגש עוד בדרכים ובאתרים בארץ.חג פסח שמח וכשרענבל אלישבע ארזי

בניית אתרים - בניית אתרים