מה בפורטל?

על טעם ועל רע

חגיגה צבעונית כל כך במטבח של סבתא דליה. טעמים, ריחות, צבעים והמון חברים. התבלינים רועשים וגועשים, אם לא יצליחו לשתף פעולה, התבשיל של סבתא דליה לא ייצא טעים. מי יצליח לנצח על המקהלה? והאם יצליחו להגיע לעבודת צוות טובה? ענבר וולף וקבוצת ילדי כיתה א' נשארו במתח עד לסוף הסיפור ובהמשך העבירו פעילות העשרה הקשורה לסיפור              

מערכת "את זה" 24.05.15

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-10

 • כתיבה:נעמה טולדנו-פורמן

 • איורים:מיכל גל-מרקו

 • הוצאה:אות ועוד

 • תיאור:במטבח של סבתא דליה התבלינים רועשים וגועשים: אם לא יצליחו לשתף פעולה, התבשיל של סבתא דליה לא ייצא טעים. מי יצליח לנצח על המקהלה? והאם יצליחו להגיע לעבודת צוות טובה? ענבר וולף וקבוצת ילדי כיתה א' נשארו במתח עד לסוף הסיפור ובהמשך העבירו פעילות העשרה הקשורה לסיפור.

 • מחיר:56 שקלים

במטבחה של סבתא דליה מתבשל לו תבשיל עגבניות. הצלחת התבשיל תלויה בחברים התבלינים, במידת שיתוף הפעולה שלהם ובעבודת הצוות שלהם.

נעמה טולדנו-פורמן, העושה דוקטורט בפקולטה לביוטכנולוגיה והנדסת מזון בטכניון, כתבה סיפור הומוריסטי ושובה לב, על "ממלכת התבלינים".

בסיפור הילדים נחשפים לתבלינים השונים כגון: הפפריקה היפיפייה, מר בזיליקום המשגע, אדון שום הרגזן, אורגנו השאנן, המנהיג אדון פלפל  ועוד.

כל תבלין מתואר על תכונותיו, מרקמו, צבעיו ואופיו השונים זה מזה.

המשימה: להשביח את תבשיל העגבניות של סבתא דליה, ולשם כך הם נדרשים לקבל את השונה, לשתף פעולה, להפסיק לריב ולהישמע לאדון פלפל המנהיג. אם אחד מהם יהיה חסר, יורגש חסרונו בתבשיל של סבתא דליה.

הספר "על טעם ועל רע" כתוב בשפה גבוהה ורהוטה ומלא בחריזה נפלאה, ולכן פחות מתאים לילדים קטנים (גילאי גן).

הספר ידבר לילדים שאוהבים לבשל ולאפות עם אמא ואבא במטבח.    

מיכל גל-מרקו המאיירת, השתמשה בטכניקת האנשה של התבלינים על מנת לדבר אל לב הילדים ולחבר אותם לסיפור המתרחש במטבח, ולהעברת המסר החשוב של חברות ושיתוף פעולה.

כשסיפרתי את הסיפור לילדי כיתה א' הם צחקו מהפרצופים שניתנו על ידי המאיירת לתבלינים השונים.

הילדים התקשו להבין את המסר ללא תיווך והסברים במהלך קריאת הסיפור, והצגת התבלינים המעט ארוכה, גרמה להם לצאת מריכוז ולשאול שאלות רבות תוך כדי על מנת להבין את מטרת הסיפור.

הילדים הציעו שמות שונים לסיפור כגון: חגיגה במטבח של סבתא דליה, חברים במטבח ושיתוף פעולה במטבח של סבתא. לפי השמות היה ברור שהמסר העיקרי הועבר.

פעילות בעקבות הסיפור 

בעקבות קריאת הסיפור: הבאתי לכיתה סיר ענקי שכתוב עליו התבשיל של סבתא דליה. כל ילד התבקש לבחור את הדמות האהובה עליו מתוך הסיפור או הדמות שהוא הכי מזדהה עם התכונות שלה שהוצגו בסיפור, לצייר אותה ולהסביר בפני כל הכיתה מדוע בחר בדמות הזאת. ואז הכניס אותה לתוך הסיר הגדול.

רעיונות להפעלות נוספות שניתן לעשות בעקבות הסיפור: :

לחלק לילדים דפים עם צורות של התבלינים ולבקש מהם לבחור תבשיל שהכי אהוב עליהם. כל ילד ירשום את המתכון שלו על גבי הדף ואילו מרכיבים נדרשים לתבשיל. אחר כך כל ילד יתבקש לציין איזה מרכיב ישנה את  כל הטעם של התבשיל אם נוציא אותו (שלב זה יכול להיעשות כדיון משותף). ההפעלה במטרה להדגיש את המסר של הסיפור בנושא חברות ושיתוף פעולה, שהשלם שונה אם אין בו את כל המרכיבים.

מיועד לגיל: 5-9.כתיבה: נעמה טולדנו-פורמן  איורים: מיכל גל-מרקו הוצאה: אות ועוד  

נושאי לימוד: חברות, שיתוף פעולה, עבודת צוות, קבלת השונה, תבליני המטבח השונים.

מחיר: 56 שקלים

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד ספרי ילדים לגילאי 6-10

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

סימניות לספרים

 

עוד ספרי ילדים על פי נושאים:

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

ספרי ילדים בעלי צורות מיוחדות

 

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

 • ספרי ילדים

 • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה
 • גילאי 3-6

 • הרבה יותר מאבטיח

 • מערכת "את זה"26.06.20

 • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים