מה בפורטל?

בילוי שישי בגליל

כמה אנשים מקיפים את גזע עץ הזית הרחב ביותר בישראל? איפה עובר הגבול בין המים הנשפכים לכינרת לבין המים הנשפכים לים התיכון? מהו הסיפור האמיתי של דאהר אל עומר, שהביא לפריחה כלכלית בגליל, בייחוד בעכו ובטבריה במאה ה-18? תשובות לשאלות אלו ואחרות בליווי הדגמות וטעימות בסיור הקסום לכל המשפחה בדיר חנא

יעל צמח-גרינשפון 26.04.15

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:6-13

  • איזור:צפון

  • טלפון:נעם - 052-3219621.

הגליל מזמן בילוי שישי-שבת מעשיר ומהנה לכל המשפחה – חוויה אנתרופולוגית וחברתית, להכרת ההיסטוריה, המנהגים, התרבויות והמטעמים בדרך מקורית – על ידי שילוב של מדריכים יהודים וערבים מעמותת "סיכוי" - פרויקט "תיירות אזורית משותפת לב הגליל".

אנחנו זכינו להשתתף בסיור "דיר חנא- נקודת חן גלילית". כבר בהתחלה הציעו המדריכים להצטמצם במכוניות הפרטיות, כך שהחוויה של ההיכרות עם אנשים נוספים בסיור התחילה. החיבור האנושי החל מייד, התחברנו במשך הסיור (9:30-14:00), ולא פלא שבסוף בחרנו לסיים יחד במסעדה לפני הפרידה.

עץ הזית הרחב בישראל

נסענו למטע עצים המשקיף על הגליל במלוא הדרו. עדי זרחי, מדריכת דרך מנוסה ומוכשרת במיוחד סקרה את המקומות שנגלו לעינינו ותיבלה בסיפורים מעניינים. אהבתי את השילוב של הסיפור האישי שלה כשהצביעה היכן גדלה ואיפה היא גרה כעת. ניכר שהיא מאוהבת באזור שבו היא מטיילת מדי יום מכל מילה שלה. בדיבור ברור וענייני ריתקה אותנו עדי בפרטי היסטוריה, מנהגים הקשורים למסיק הזיתים אז והיום, תהליכי ייצור זמן הזית, תכונות הזית ועוד.

ד"ר מאזן עלי, השלים את דבריה בסיפור על נקודת הפיצול בין המים הנשפכים לכינרת לבין המים הנשפכים לים התיכון, ובידע רב שרכש מהתמחותו בתחום הזית. עלא מעמותת "סיכוי" ניתב לזוויות האישיות מניסיונו, וכך יצאנו מוקסמים מהזוויות השונות שהוצגו בפנינו לאורך כל הסיור, כולל מנהגים, אמונות טפלות (כדאי לדעת מדוע שמים אבנים בגזעי העצים למשל), איך יודעים את גיל העץ, מקור מילים בשפות שונות.

המסרים הועברו בצורה מוחשית. כך למשל – התבקשנו להקיף את גזע עץ הזית הרחב ביותר בישראל על מנת לגלות כמה אנשים מקיפים אותו (תגלו בעצמכם).

דיר חנא- מקום קטן בעל חשיבות גדולה

הכפר דיר חנא מונה 10,000 תושבים, והייחוד האמיתי שהתבטא בסיור הוא החיבור בין הנצרות לאסלאם. במקומות ההיסטוריים שבהם ביקרנו, ניכר השילוב בין אלמנטים משתי הדתות, הכנסייה שוכנת לצד המסגד, ויפה לגלות את הקשר הזה.

בדיר חנא פנינים קטנות שמרטיטות את הלב, בייחוד כשעדי המדריכה חושפת את פיסות המידע ההיסטוריות שקרו כאן.

במתחם השרידים של המצודה העתיקה שבנה דאהר אל עומר, הילד הבדואי שנולד בדיר חנא והפך להיות שליט הגליל , החלה עדי לספר את סיפורו המרתק מאז שנולד, גדל לנער, הפך לגובה המיסים מבוקש, וגרם לפריחה כלכלית באזור מעכו עד טבריה.

ביקרנו במסגד העתיק ליד המצודה ושמענו על מנהגי התפילה באיסלאם וחשנו את האווירה של יום שישי (כולל חסימת המכוניות בעת התפילה). ביקרנו בבית האבן העתיק של חורי, ישבנו בסלון הגדול, שתינו קפה ואכלנו פיתות נהדרות עם זעתר ופיתות עם דבש חרובים מדהים והאזנו לנגינת הכינור מלווה בדרבוקה. היה שמח ומעניין, ועל רקע זה המשכנו לשמוע את סיפורו של דאהר עד הבריחה שלו מהתורכים והחלטתו לחזור אליה.

בונה חלילים הבדואי

חלצנו נעליים לפני הכניסה לאוהל הבדואי של אבו פרג' והתענגנו על נגינת החלילים המיוחדים שבנה במו ידיו מבמבוק ומעצמות נשר! הסיפור המלא איך השיג עצמות נשר, איך למד את רזי הנגינה בחלילים תשמעו באוהל עצמו. אבו פרג' שיתף אותנו במנהגים השונים של הבדואים הגרים באזור, כולל עניינים מרתקים שבינו לבינה בערב החתונה. הוא הדגים מנהגים שונים, ביניהם טחינת פולי הקפה לקצב התיפוף בעלי ומכתש. נהנינו מאוד מהביקור באוהלו.

מחיר הסיור:  35 שקלים.

לפרטים והרשמה: [email protected]

נעם - 052-3219621.

מורן – לינה כפרית משפחתית

בקיבוץ מורן חדרי אירוח המתאימים לכל המשפחה. במתחם שקט ומטופח מוצעים חדרים מרווחים מאובזרים היטב. בחדר: מיטה זוגית וספה נפתחת, חדר רחצה, מטבחון קטן שיש בו את כל מה שצריך להתקין ארוחה למשפחה, טלוויזיה עם ערוצים שונים, מזגן.

במורן רפת גדולה ולול תרנגולים, גלריות ובית קפה "קפה ועוגה". כדאי לטייל עם הילדים ברחבי הקיבוץ ולחוש את האווירה הרגועה והשקטה. בעונה – בריכת שחייה. בקבלה תוכלו לקבל הנחיות והצעות לטיולים באזור (נחל צלמון מתאים משפחות!). במתחם הקיבוץ מבשלת בירה, כך שאפשר לצאת לבלות גם כאן!

ארוחת הבוקר מושקעת – מזנון חופשי עם מבחר גבינות ודגים מלוחים, חמוצים, סלטים, מיני מאפה מלוחים ומתוקים, פינת שתייה חמה כולל מכונת קפה, קורנפלקס ופירות.

מורן ממוקמת במקום מצוין קרוב לאטרקציות רבות לילדים, ביניהם יער הקופים בידפת, למסעדות בסגנונות שונים ובמחירים שונים ולאתרי תיירות נוספים. שווה לתכנן סוף שבוע משפחתי ולתאם סיורים באזור.

  • גילאי 6-10

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים