מה בפורטל?

סיור באעבלין

בכפר אעבלין תוכלו להכיר לילדים דתות, תרבויות, מנהגים ופיסות הסטוריה מרתקות בדרך חווייתית. טיול במתחם קסום הכולל כנסיות, בית הקדושה מריה בווארדי, יקב בית בד מיוחד מסגד ולסיום חנויות ואפילו חומוסייה נפלאה של נזיר. כדאי לשריין כמה שעות לסיור במקום.

יעל צמח-גרינשפון 27.03.15

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:6-13

 • איזור:צפון

 • טלפון:נעם - 052-3219621.

אעבלין היא פנינה קסומה ונסתרת בלב הגליל, המזמנת חשיפה לתרבות מיוחדת בדרך מקורית בלתי נשכחת.

האירוח המושקע שזכינו לקבל מאסעד דאוד החל כבר בטלפון, כשהדריך אותנו בסבלנות איך להגיע אל ביתו בכפר אעבלין. כבר בנסיעה במעלה ההר אל משכנו, התמוגגנו מהנוף הקסום הצופה ליישובי הגליל מסביב. נכנסנו דרך הקשת העתיקה ונחשפנו לגן עדן – חצר עתיקה מקורה בעצי גפן, עצי פרי מצילים מסביב, ביניהם אפילו עץ זית שענפיו פרושים לרוחב באופן ייחודי.

אסעד, איש אשכולות במלוא מובן המילה, ערך לנו סקירה על הכפר אעבלין ושיתף אותנו בכוונות העתידיות לפיתוח המקום. באעבלין 13,000 תושבים, 55% מוסלמים. לכאורה כפר קטן ורגיל, אבל יש בו מבנים עתיקים ששוחזרו, ביניהם הכנסייה האורתודוקסית, מתחם הבית שבו גדלה הקדושה מריה בווארדי, בית בד, יקב ועוד.

על הקדושה

מתחם המשפחה של אסעד על כל חלקיו שייך למשפחת הקדושה מריהבווארדי. אסעד סיפר באריכות את סיפורה המרתק החל מ-1846. מריה גדלה באעבלין עד גיל שמונה. לאחר שהתייתמה מהוריה, עברה למצרים, שם ניסו לחתן אותה ולא הצליחו. היא עברה לצרפת והפכה לנזירה, ולאחר מכן העתיקה את מקומה להודו. היא גורשה מהודו למנזר הכרמליתים בבית לחם. היא יזמה ובנתה את המנזר בבית לחם, נפצעה ונפטרה בהיותה בת 33 בלבד. לאורך השנים היו לה גילויים וחלומות וניסים רבים מיוחסים לה: היא גרמה להחלמתה של ילדה משותקת למשל.

בשנת 1886 הכיר בה האפיפיור כמבורכת. פוסטר שלה כמבורכת מונח במקומות שונים ברחבי אעבלין. ב-17.5.15 היא תוכרז על ידי האפיפיור כקדושה – הקדושה הראשונה שמוכרזת מישראל בתקופה הצלבנית.

אסעד הראה לנו את החדרים של בית הקדושה, והמחיש באמצעות תמונה של שחזור המקום המציגה את חלוקת המבנה באופן מדויק. בית הקדושה בנוי בסגנונות שונים מהתקופה העות'מנית והרומית.

בית בד ויקב

דלתות התכלת הסגורות סיקרנו אותנו. באחת מהן גילינו בית בד המופעל כולו באמצעות מנגוע דיזל משנת 1949. אסעד הראה לנו את תהליך הפקת השמן בכל האמצעים, החל מהשלב שהזיתים מגיעים אל בית הבד ועד קבלת הנוזל בכבישה קרה. אסעד הפליא בידע שלו עד תהליכי הפקת זמן הזית בארץ ובעולם, ותיבל דבריו באנקדוטות ששווה לשמוע.

אבא של הקדושה נהג להכין אבק שריפה על האבן המונחת בבית הבד. 

יצאנו מהמתחם אל הכנסייה האורתודוקסית המשוחזרת. כמומחה לשחזור פירט אסעד את התהליך המרתק כולל ההתלבטויות שבדרך, הסברים על הציורים משובבי הלב שעל התקרה, ובכל חלק מהמבנים שהציע עליהם ידע לומר מה מקורי ומה שוחזר. במהלך הסיור גילינו את יראת הכבוד שרוכשים תושבי הכפר לאוסתאז אסעד = איש חשוב, בהיותו חלק מהקהילה הנוצרית שיוזם ושותף לקידום התיירות באעבלין.

לאחר שלוש שעות שעברו בלי שנחוש (הזמן עובר מהר כשנהנים) – לא יצאנו לפני שקיבלנו המלצה איפה לאכול. המסאבחה והמשוואשה של נזיר במעלה הכפר (סמוך לכנסייה) חתם חוויית העשרה. בפעם הבאה נגיע עם הילדים.

מיועד לגיל: כל המשפחה

טלפון: נעם - 052-3219621.

 • בילויים מומלצים

 • ביטלס לילדים

 • יעל צמח-גרינשפון01.01.18

 • סיפורה של הלהקה המפורסמת בעולם, מתחילת דרכה כארבעה חברים צעירים בליברפול האפורה, דרך ההופעות, האלבומים, הביטלמניה וסרטי הקולנוע, ועד לצלילה אל פפרלנד הצבעונית בצוללת הצהובה. מה זה ביטלמניה? מי זה הניבתן? והאם זה באמת נכון שכל מה שצריך זה אהבה? שעה וחצי מרתקת מלווה בהעשרה משמחת במיוחד
 • טבע, פארקים ומסלולי טיול

 • אתר החרמון  

 • יעל צמח-גרינשפון14.03.17

 • החרמון זכה להגדרה של "מקום חובה" בכל חורף ובצדק! האתר הצפוני ביותר בישראל מזמן חוויה מגוונת מאוד לטווח גדול של גילאים, גם אם אתר הסקי סגור כשאין מספיק שלג – גלישה במזחלות, עלייה וירידה במושבי רכבל זוגיים באוויר הפתוח, בניית בובות שלג, מגלשות אקסטרים ובקרוב – אבובים!! שריינו יום שלם לבילוי משפחתי מיוחד במינו
 • גילאי 6-10

 • ספר: גלילונה

 • יעל צמח-גרינשפון12.01.18

 • יצורים ושירים מגלילי נייר טואלט עם הסברים מפורטים ליצירה בשלבים של חיות ויצורים שגוזרים ומקפלים מגלילי נייר טואלט בליווי שירים קצרים ומעוררי השראה של רינת הופר המשוררת והיוצרת המוכשרת.ספר לאוהבי המיחזור ולאוהבי הספרים המוצלחים של רינת הופר יהלי בת ה-7 גרה בעולם של גלילי נייר הטואלט כבר כמה שנים. היא אוספת גלילים ליצירות שונות, וכשחסרים לה גלילים, היא פשוט פותחת את ארון הגלילים ומוציאה מתוך חבילה נייר הטואלט את הגלילים ומותירה את הנייר ללא הבסיס...

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים