מה בפורטל?

מלמדים תוך כדי החיים

"נושאים ומסרים רבים תוך כדי החיים", אומרת יעל צמח-גרינשפון ומדגימה איך לימדה את הילדים צבעים, צורות, חשבון, מדעים, קרוא וכתוב בלי מחברת וכלי כתיבה

יעל צמח-גרינשפון 06.05.15

אני זוכרת היטב את היום הכתום – היום שבו הכירה יהלי הקטנה את הצבע הכתום. הושבתי אותה על השיש כשחתכתי קוביות ירקות כתומים למרק – בטטה, גזר ודלעת. תוך כדי הסבר כאילו הפעוטה משתתפת בסדנת בישול, הצגתי קובייה קובייה. שאלתי: "איזה צבע זה?", ועניתי: "כתום". חזרתי על כך כמה פעמים. כעבור כמה דקות היא חזרה אחריי: "אתום אתום"...

האחים הגדולים שלה למדו צבעים בעזרת המכוניות שחלפנו על פניהן בדרך הארוכה מהגן: כחול, אדום, צהוב, ירוק, ובעיקר לבן וכסוף. כך הם והפניו גם קלטו את סטטיסטיקות צבעי המכוניות בישראל.

גם פעולות החשבון נלמדו בדרך דומה: "תביא 2 גזרים, ועוד 3 גזרים. כמה גזרים הבאת?". "יש לנו 10 בצלים, אם נשתמש בחמישה כמה יישארו?", "בחבילה יש 8 אצבעות שוקולד לארבעתכם. כמה כל אחד יקבל?", "חבילת מדבקות עולה 5 שקלים, כמה יעלו שתי חבילות?".

מדעים זה הכי מרתק ללמוד בדרך חווייתית, רק אזכיר את הכנת עוגת הגלידה משמנת נוזלית שקופאת, התכת גבינות לפונדו, הכנת כתב סתרים, ניסויים מדעיים בנוזלים, הדמיית הר געש מתפרץ ועוד.

ילדים סופגים המון בכל דבר שעושים איתם, צריך רק להיות ערניים לזה ולחדד את מה שרואים, שומעים, מכינים ועושים. ילדים לומדים נושאים רבים תוך כדי החיים ולא רק במסגרות סדורות ובשיעורים מוגדרים.

נצלו את החופש הגדול ללימוד חווייתי עם הילדים בכל פעילות ובכל מקום שתהיו.

עוד בלוגים של יעל צמח-גרינשפון:

לדברים טובים שווה לחכות

מגלים את זה

טקס ראש השנה משפחתי

משאלה לשנה החדשה

יום המשפחה כמו פעם

ליל הסדר המושלם!

לזכור ולא לשכוח את השואה

מדברים על המת בדרך האמת  

עצמאות מול הצבת גבולות

נאום בר המצווה של ערן

שבועות – פתיחת עונת הטיולים והבילויים

שבועות – ארוחות חלביות?

הילדים הם שגרירי הפרסום שלנו  

איפה הן העוגות ההן,עם קרם השוקולד והמרציפן?

כל החיים הם הכנה

להעניק לילדים אבל במידה!

עניין של זמן

מותק של ילד

האחר זה אני

איך בוחרים ציוד לבית הספר

מדריך פרקטי לוועדי הורים

גם להורים קשה במעברים

הזמנת חופשה מראש

על הניסים ועל המתנות

הכנה לכיתה א' היא הכנה להתחלות בחיים

ספרי ילדים הם חברים טובים

  • בלוגים

  • שילוב חשוב – הבית ובית הספר

  • יעל צמח-גרינשפון07.12.19

  • שאלתי את 3 ילדיי מה קיבלו ממערכת החינוך? האם בית הספר הוסיף לכם כישורי חיים? מנין החשיבה הלוגית, היצירתית, המדעית? אם תשאלו את יונתן (17) – הכל מתחיל מהגן! אם תשאלו את ערן (21) – מערכת החינוך מעניקה הזדמנויות רבות לפיתוח המיומנויות לחיים לצד לימוד המקצועות, ואם תשאלו אותי – אני בעד שילוב גם של הבית וגם של בית הספר, גם של ההורים וגם של המורים ובעיקר שילוב והידוק הקשר
  • כל הגילאים

  • טעויות מקדמות מיומנויות

  • יעל צמח-גרינשפון07.12.19

  • בעקבות פרסום תוצאות מבחני פיזה, ניתחה יהלי בת ה-12 איך לדעתה נרכשים כישורי החיים האמיתיים (הפעלת שיקול דעת, מתן פתרונות יצירתיים, ניהול זמן, התמצאות במרחב, התנהגות בחברה) ומי האחראים לכך. מה מקומם של ההורים בהכשרה לחיים? למה יהלי מאמינה ש"טעויות שלי, של ההורים, של מורים ושל אחרים מקדמות מיומנויות"? ואיך כל זה קשור לתהליך הכביסה בבית?

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים