מה בפורטל?

הכבש השישה עשר

אחד הדיסקים המוצלחים ביותר בכל הזמנים שמכיל שירי ילדים מקוריים וקטעי קישור לבילוי זמן איכות משותף של הורים וילדים! לכבוד יום העצמאות ה-62 של מדינת ישראל – המלצה חמה מפורטל הפעלות לילדים "את זה". רעיון למתנה לילדים ולהורים

נועה גל 15.04.10

כתיבה: יהונתן גפן
מוזיקה: יוני רכטר, דיויד ברוזה

ביצוע: יהונתן גפן, יוני רכטר, יהודית רביץ, גידי גוב ודיוויד ברוזה

הוצאת  NMC

אלבום שירי ילדים וקטעי קישור קצרצרים מאת יהונתן גפן, בביצועם של יהונתן גפן, יוני רכטר, יהודית רביץ, גידי גוב ודיוויד ברוזה, אשר יצא לאור בשנת 78' והפך מאז לקלאסיקה ישראלית של ממש. האלבום נכתב ופורסם במקור כספר ילדים על ידי גפן, ובהמשך עובד לאלבום על ידי דודו אלהרר, ואף להצגת ילדים מצליחה אשר עלתה במרוצת השנים לא פחות משלוש פעמים בעיבודים שונים. האלבום זכה להצלחה אדירה לא רק בעת צאתו בשנת 78', אלא שמר על מעמדו כאלבום שירי הילדים הטוב ביותר עד היום, שנמכר עד היום בעשרות אלפי עותקים, והפך לאחד מהאלבומים הנמכרים ביותר בתולדות הזמר העברי.

כמה מענקי תרבות ישראליים אמיתיים חברו פה ליצירת שירי ילדים שלטעמי הם היפים שנכתבו (והולחנו) פה. לא רק השירים המוכרים כמו 'גן סגור', 'ברקים ורעמים', 'אני אוהב שוקולד ועוגות גבינה', ו'איך שיר נולד', אלא גם קטעי הקישור הרגישים והחכמים ('הסיפור על האיש הירוק', האיש עם השערות', 'כשנסענו העירה לבקר את דוד אפרים' ועוד), ושאר שירי הילדים המקסימים כמו 'לילה טוב', 'ריח של שוקולד', 'ריבים קטנים' ו'אבא חזר מאילת', שהוא אחד האהובים עליי ביותר אישית, ומתברר שגם על מלחינו, יוני רכטר, על פי ראיון עימו מלפני כמה שנים.

שירי הילדים והטקסטים הרגישים והחכמים של יהונתן גפן פונים לקטנים ומדברים אליהם בגובה העיניים, וניכר כי הם נכתבו עבורם. על גבי עטיפת התקליטור יש גם הקדשה לילדים מאת היוצרים. זאת אולי קלישאה, אבל במקרה זה היא נכונה – מתאים לקטנים וגדולים כאחד! המבוגרים ייהנו לא פחות מהילדים מההאזנה לשירים.

בתי בת שנה בלבד, ונהנית מאוד משירי הילדים אותם למדה להכיר, ואולי לא פחות גם מההנאה הגלויה של אמה, שלעיתים אף מניפה אותה באוויר ורוקדת עימה לצלילי השירים...

על יוצרי התקליט אין צורך להכביר מילים, כולם אמנים ויוצרים מהשורה הראשונה בארץ. אציין רק שיוני רכטר, אשר אחראי לרוב הלחנים באלבום, הוא מהמלחינים המוכשרים בארץ, ושיהונתן גפן, סופר, עיתונאי, מחזאי משורר ועוד ועוד, היה אהוב עליי תמיד בעיקר בשל יצירותיו לילדים, כמו הספר 'יום אחד... כך מתחילים כל הסיפורים שענת אוהבת במיוחד' ו'שירים שענת אוהבת במיוחד', אשר פרסם בתחילת דרכו והוקדשו לאחותו ענת, וזכורים לי מילדותי כשניים מהספרים שאהבתי ביותר שאבי יקריא לי.

מחיר: 75 שקלים.  (ניתן למצוא גם במחיר מוזל של 62 ש"ח דרך האינטרנט).

הערכה כללית: *****, ואם אפשר היה לתת יותר מחמישה כוכבים – זה בדיוק הדיסק שמגיע לו!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים