רוקחים כתב סתרים עם הילדים

רוצים להכין עם הילדים הגדולים כתב סתרים, לכתוב הודעות סודיות ולדעת שרק אתם והם תקראו אותן? עשו את זה בקלות בבית – צריך חומץ או לימון, דפים עבים (רצוי בריסטול) ופנס או נורת לילה. הופכים להיות בלשים כמו בסרטים  

ילדים אוהבים מיסתורין, ורבים מהם רוצים להרגיש בתוך סרט מתח שמציג עלילת הרפתקאות שבה הם בעצמם נחטפים ומצילים את עצמם למשל על ידי כתב סתרים. מספיק כדי לצפות בכמה משוברי הקופות לילדי ובני נוער כדי להבין מה ילדים אוהבים. לפי זה, החלטנו ללמד את הילדים איך מכינים בקלות בבית כתב סתרים שרק הם וכל מי שיודע את הקוד (חימום הפתק!), יוכל לקרוא ויגלה את הסוד.

 

אין כמו ניסוי בשטח כדי לראות שנוזלים חומציים כמו מיץ לימון או תפוז או חומצות מסוימות כמו חומץ תפוחים שמתייבשים על הנייר מכתימים אותו, ואם מחממים אותו ניתן לראות מה מסתתר שם. המרגלים הקדמונים ניצלו את התופעה הזו לשליחת הודעות סודיות ולשילוב מידע חסוי במכתבים באמצעות נוזלים מעין אלו. אומנם המרגלים של היום כבר לא משתמשים בנוזלי סתרים שנראים כשמחממים אותם, אבל עבור ילדים זו חוויה מצוינת ומעשירה.

 

תוך כדי הניסוי המדעי, שתפו את הילדים במידע נוסף על מרגלים וכן בכתבי חידה ובכתבי סתרים אחרים שנכתבים באמצעות קודים וצופנים שמוסכמים מראש.

 

אם אתם מארגנים הפעלה מדעית – כדאי לכם לכלול הפעלה פשוטה זו, מחומרים שיש בכל בית.

 

נוזל לכתב סתרים

של מערכת "את זה"

 

 

צריכים את זה

 

לימון

חומץ מדולל במים

דפים עבים (בריסטול)

מכחולים דקים

פנס או נורת שולחן

 

עושים את זה

 

סוחטים יחד עם הילדים את הלימון לתוך כלי מתאים. אפשר גם לדלל חומץ במים ולהניח בכלי שישמש לנוזל הסודי.

 

מסבירים לילדים שמיצי פירות מסוימים כמו לימון וחומצות מסוימות, כמו חומץ תפוחים, יוצרים על הנייר כתמים שלא נראים לעין, אבל כאשר הם מתחממים – בהחלט אפשר לראות אותם בבהירות.

 

כל ילד מצייר או כותב בעזרת הנוזל החומצי ומכחול ציור או הודעה סודית.

 

מניחים לייבוש, רצוי בשמש.

 

לאחר הייבוש מניחים מול פנס או מנורת שולחן וחושפים את הציורים הסודיים ואת כתבי הסתרים.

 

לשם העניין – מחליפים את הפתקים בין הילדים וכל ילד מזמן לפענח מה צייר או כתב חברו לניסוי המדעי.

 

מגוונים את זה

 

עורכים את הניסוי הזה עם מיצי פירות אחרים כמו תפוז,  צנון או צנונית – מתקבל נוזל בצבע אחר לאחר החימום.

 

לילדים קטנים יותר אפשר לצייר איברי פנים או ציור חלקי ולבקש מהם להשלים בעזרת נוזל הקסם. הם יופתעו לגלות שרק לאחר הייבוש הם רואים מה ציירו ואיך יצא הציור שהשלימו.

 

לומדים את זה

מדע ותופעות טבע

 

מרוויחים את זה

העלאת יצר הסקרנות

 

שעשועי מדע וניסויים נוספים שכדאי לערוך עם הילדים בקלות בבית:

צופי צופי ביצתי

משולשים שווי משקל  

 

 

 

 

תגובות  

 
0 #4 טוהר אלמוג 2017-02-02 18:52
תודה רבה!!
אתם ממש עוזרים לי!!
Quote
 
 
0 #3 טוהראלמוג 2017-01-26 19:47
אתם מצויינים
Quote
 
 
+1 #2 אנונימי 2016-12-01 20:03
אחלה רעיון!!
Quote
 
 
+2 #1 2013-11-25 20:32
כל הכבוד!!!
Quote
 
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש