שמורת גמלא

שמורת גמלא בדרום רמת הגולן מציעה לכל המשפחה מסלול סיבובי קל וקצר בעתיקות העיר גמלא, לצפייה וללמידה על הנשרים. מהמקום יוצא מסלול קל-בינוני של שעתיים לצפייה בנחל הגבוה בישראל, תוך כדי הליכה בשדה דולמנים

ברגע שתגיעו לשמורת גמלא, הסבירו לילדים את מקור השם – גמל, ואתגרו אותם בחיפוש אחר הגבעה שצורתה כצורת גמל. אחרי ששכרנו משקפות לצפייה בנשרים ורכשנו את חוברת הפקחים הצעירים (לגילאי 6+) יצאנו לדרך. חשוב לברר את שעות הסיורים המודרכים למסלול הקצר של שביל הנשרים ולתכנן את הטיול לשביל הדולמנים ולמפל הארוך יותר בהתאם, כך שתספיקו להגיע. מניסיוננו, כדאי לחשב שעתיים הלוך וחזור משביל הדולמנים כולל מנוחה קצרה.

 

שביל הדולמנים למפל גמלא – מסלול קל-בינוני

 

שני בני השלוש הלכו מצוין בשביל הדולמנים, למרות האבנים, החום הכבד והירידה שהיתה מעט תלולה במבט מלמעלה. לתינוקות ולפעוטות יש להביא מנשאים, כי השטח לא מיועד לעגלות תינוקות. ההליכה בשטח פתוח לא מוצל, כך שכמובן שאין לשכוח כובע, מים וקרם הגנה. בדרך חלפנו על פני חורבות העיר גמלא העתיקה, והסברנו לילדים מהם דולמנים – מבנים שבנויים מאבנים ענקיות מלפני כ-4,000 שנה. דולמן הוא שולחן אבן הבנוי מלוח אבן גדול המונח על שני לוחות אבן זקופים. חוקרים סבורים שהדולמנים שימשו כמבני קבורה לשבטי נוודים ששהו בגולן בתקופת הברונזה.

 

 

השביל מוביל לירידה ועלייה בדרגת קושי בינונית לילדים, שבסופה גשר המוביל אל החלק השני של המסלול. כעבור כמה דקות נחשף המפל הגדול, אם כי ניתן לראותו מרחוק יחסית. כדאי לנוח באחד העצים המועטים במקום לפני החזרה באותה דרך.

 

שביל הנשרים – מסלול קל וקצר

זהו מסלול סלול סיבובי קצר באורך 700 מטרים שמתאים לעגלות תינוקות.

חלפנו על פני חורבות העיר גמלא המוזכרת בתלמוד. במקום שרידים של בית הבד הגדול בעל שני מתקני הסחיטה, מקווה טהרה אזור תעשייה ורובע מגורים גדול. אל מול הגבעה בצורת גמל שעל שמה נקרא המקום מוצבת קטפולטה – מכונה קדומה ליריית חיצים, והילדים מתלהבים מהרעיון מאוד. הם שמחו לגלות גם את הבליסטרה – מכונה לירי בליסטראות.

 

בהמשך מצפור גדול שממנו צפינו במעוף הנשרים שהגיעו כאילו לכבודנו. בן השמונה מילא עם אחיו הגדול את החידות ומשחקי המילים הקשורים בשמורה בחוברת בהנאה מרובה.

 

בשמורת גמלא נמצא ריכוז הקינון החשוב והגדול ביותר בישראל. למדנו המון על הנשרים: הנשר אינו בונה לו מקום קבע, אלא משנה את מקומו מדי שנה, שלא כמו העיט. הנשר נפרד מבת זוגו לארבעה חודשים – מאוגוסט עד ינואר. בינואר חוזרים בני הזוג לקנן יחד ומספרים שיפה לראות אותם עפים צמודים אחרי שלא התראו זמן רב. מומלץ לשכור משקפת בכניסה לשמורה כדי לצפות בפלא הזה או להביא מהבית למי שיש.

 

שמורת גמלא מהווה מקום בילוי וחוויה מעשירה לכל המשפחה, אך כדאי להגיע בעונות הפחות חמות, משום שהוא אינו מוצל.

 

שמורת גמלא  

מיועד לגיל: כל המשפחה 

תיאור המקום: מושבת הקינון הגדולה של נשרים בישראל, מצפור, שדה דלמנים, מסלול טיול לצפייה במפל האיתן הגבוה בישראל, עתיקות העיר הקדומה גמלא.

מיקום: מרכז הגולן, 20 ק"מ דרומית לקצרין, סמוך לכביש 808, כ-2 ק"מ צפונית לנחל דליות.

טלפון:  04-6822282

מחירים: מבוגר מגיל 12 - 25  שקלים, ילד מגיל שלוש 13 שקלים. אזרח ותיק הנחה של 50%.

קבוצה: מבוגר 21 שקלים, ילד 12 שקלים.

 

 
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש