חגיגה של ספרי ילדים

כדאי לחבב את הספרים על הילדים בדרכים שונות בגן הילדים: קישוט תיק ספר, עיצוב ספריית הגן בליווי שלטים מתאימים, יצירת סימניות לספרים והכי הכי - עריכת חגיגת ספר לקראת פתיחת הנוהל הקבוע להחליף ספרים מדי שבוע. רעיונות בליווי תמונות והסברים

 

רעיונות להעברת מסרים בנושא ספרים בגן או בכיתה:

 

קישוט תיק ספר

 

כדאי לארגן אחר צהריים של פעילות הורים וילדים בגן שבמסגרתה כל ילד יקבל תיק ספר ויקשט. בקשו מההורים להביא טושים עבים לשם כך.

כדאי לרכוש תיקי ספר מבד ממוחזר ולהסביר לילדים על מיחזור ואיכות הסביבה באותה הזדמנות.

 

 

 

יצירת ספרים לגן

 

הדפיסו ספרים בחינם, כירכו אותם בקלות בתיקייה או באמצעות ספירלה בחנויות המתמחות והעשירו יחד עם הילדים את ספריית הגן. אפשר גם להכין לכל ילד עותק מהספרים, העלות של הכריכה לא משמעותית ביחס לקבלת ספר בעל תוכן איכותי עבור הילדים.

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

 

יצירת סימניות לספרים

 

ארגנו פעילות יצירה עם הילדים ותנו לכל ילד דף בריסטול בצורת סימנייה (צורת בית גבוה עם גג – מלבן שעליו משולש) כדי שיקשט את הסימנייה שלו כראות עיניו. אפשר לחורר חור בקצה המשולש ולקשור סרט כדי להעניק לסימנייה מימד חגיגי יותר.

אפשר להדפיס סימניות לספרים מוכנות.

 

 

קישוט פינת הספרייה

הדפיסו שלטים על ספרים והניחו בפינת הספרייה של הגן או הכיתה וכן על שולחן חגיגת הספר ביום החגיגה:

משפטים על ספרים:

ספר טוב כמו חבר קרוב

חוכמתו של אדם מגעת, עד להיכן שספריו מגיעים

ספרים הם חברים

ספר כמו נר, מפיץ את אורו ואינו חסר

בכל ספר טמון סוד, אקרא בו ואדע עוד

עשה לך מנהג קבוע, קרא ספר כל שבוע

 

 

חגיגת ספר בגן

 

הכריזו על חגיגת הספר בגן לקראת פתיחת הנוהל להחליף ספרים מדי שבוע בגן.

עצבו שולחן ארוך מלא ספרי ילדים עם שלטים על ספרים, הוסיפו ממתקים ועוגה עם כיתוב מתאים להשלמת המסיבה, שהרי כך יומחש לילדים שמדובר על חגיגה אמיתית.  

 

תוכן לחגיגת הספרים

 

במהלך חגיגת הספר הסבירו לילדים פרטים חשובים:

 

תמונת הכריכה - הסבירו לילדים על כריכת הספר: הפנו את תשומת ליבם אל התמונה שבדרך כלל רומזת למה שקורה בתוך הספר. על מנת להמחיש את המידע הרב שמועבר דרך התמונה – הציגו בפני הילדים בכל פעם תמונה של כריכה של ספר שאינם מכירים ותנו להם לנחש מה נושא הספר. למשל, אם מצוירות חיות, יש להניח שהסיפור עוסק בחיות וכו'.

 

כותרת הספר – קיראו בקול את שם הספר ותנו לילדים לומר בקול על מה הספר לפי דעתם. בדרך זו יבינו לעומק על שמות הספרים. תנו דוגמאות "הבית של יעל" עוסק במציאת בית ליעל, "איה פלוטו?" – מחפשים את פלוטו. הצביעו על התמונה של הכלב ותצנו דוגמא לכך שהתמונה על הכריכה מראה את הגיבור הראשי בספר.

 

יוצרי הספר – כדאי להתעכב על המידע של "מי כתב ומי אייר?" בכל ספר, כדי שהילדים יידעו להעניק קרדיט מתאים ליוצרי הספרים וכן יכירו סופרים ומאיירים. בהמשך אפשר לנסות לנחש יחד עם הילדים לזהות איורים טיפוסיים למאיירים מפורסמים, למשל רינת הופר.

 

בחירת הספר – שאלו את הילדים איך הם בוחרים את הספר ומה משפיע עליהם בבחירה: התמונה, הגודל, שם הספר (חשוב להקריא את שם הספר בעת החלפת הספרים). ציינו שיש דרכים רבות למשיכה לספרים.

 

 

הפעלות ויצירות בעקבות ספרים -אפשר לשלב הפעלות לילדים או פעילויות יצירה עם הילדים בנושא ספר מסוים, למשל פעילויות על מפלצות בעקבות הספר "מפלצות מיתולוגיות".

 

 

 

עוד על ספרי ילדים:

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

סימניות לספרים

שלטים על ספרים

ספרים בנושא אבא

ספרים בנושא חברות עזרה והתחשבות

 

 

 

 

 

 

 

תגובות  

 
+2 #2 2011-11-07 18:07
שלום לך, בדקנו את פתיחת הקבצים, אין שום בעיה. את צריכה להתקין אצלך אתתוכנת האדובי להורדת קובצי PDF - בכל עמדו באתר בצד ימין תראי אייקון בורדו להורדת התצוכנה חינם.
נשמח לעזור לך בכל עת - 054-5601019!
Quote
 
 
-1 #1 2011-11-07 04:07
אי אפשר לפתוח את הקבצים.. בבקשה אם אפשר לעדכן.. תודה, גננת שמעוניינת.
Quote
 
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש