מחנך במלוא מובן המילה

כל מורה וכל מחנך הוא דמות שיכולה לשנות את החיים של כל אחד מהתלמידים. זו הסיבה לכך שהשנה החליטה יעל צמח-גרינשפון לכתוב מכתב תודה למחנך של בתה הקטנה. 

בפעם הראשונה ששאלתי את יהלי שלי על המחנך החדש שלה, היא השיבה ללא היסוס: "הוא מתייחס אליי כאל בן אדם". משפט כל כך פשוט וכל כך טעון, משפט שאומר מה הצורך הבסיסי של התלמיד מהמורה המחנך שלו – יחס! לא שיטות דידקטיות כאלו או אחרות, לא נקודות וציונים טובים, אפילו לא שיעורים מרתקים. רק יחס אמיתי שמעניק תחושה שניצב מולך אדם ורוצה לעזור לך ללמוד ולהתפתח ולדאוג שיהיה לך טוב במסגרת החינוכית והחברתית שאתה מבלה בה לפחות חצי מהיום.

מכאן הדרך אל האושר קצרה, כך קרה אצל יהלי שלי.  

הדרך המיוחדת של המחנך מתבטאת לאורך כל הדרך – הוא לא מורה שמגיע ללמד ולתת ציונים בלבד, הוא מגיע במטרה לגרום לילדים לחיות במסגרת וללמוד יחד בהנאה. אחת המטרות העיקריות שהציב לעצמו להשגת המטרה הנעלה הזו היא טיפול בעניינים חברתיים, יצירת אקלים כיתתי נינוח של כבוד הדדי, תחושת שייכות של כל אחד ואחד מהילדים וניתוב לחברויות חדשות.

הוא משריין זמן להקשיב לרחשי ליבם של הילדים במסגרת שיעורי שפה, לתת להם לפרוק רגשות מתוך הבנה עמוקה שילד שאינו טרוד בעניינים חברתיים פנוי ללימודים וימצה את מלוא הפוטנציאל הלימודי שלו.

שיחה פתוחה ושיתוף ברגשות הן גם  הדרך הטובה ביותר לשפר את היכולת הוורבלית – מיומנות מבורכת להמשך החיים.

באסיפת ההורים סיפר המחנך שאם ישפיע על ילד או שנייים –זה יעניק לו סיפוק גדול. על יהלי שלי הוא השפיע תוך כמה שבועות – הילדה שוקדת על לימודיה, מרותקת לספר התנ"ך, המקצוע שהוא מלמד, מתאמצת למלא באחריות רבה את התפקיד שנתן לה - עדכון שיעורי הבית עבור התלמידים האחרים, משתפת בפרגון וההערכה שהיא מקבלת ממנו ומרגישה שמישהו בבית הספר מאמין בה ורואה את הייחוד שלה.  

התברכנו במורה שהגיע עם מוטיבציה להשקיע ולהשפיע, לחנך ילדים לחיים.

אדם שעושה שינוי מקצועי בגיל 40, מגיע עם מטרות ברורות ועם אג'נדה, מורים כאלו צריכים להיות במערכת החינוך.

אדם שמתייחס לבני אדם אחרים כאל בני אדם הוא קודם כל אדם במלוא מובן המילה, וזה הבסיס להיות מחנך במלוא מובן המילה.

כן ירבו כמותו מחנכים בישראל.

 
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש