מה בפורטל?

מוזיאון לוחמי הגטאות

אם אהבתם את הסרט "החיים יפים" לא תחמיצו את הדרך המרתקת שבחרו במוזיאון לוחמי הגטאות לספר לילדים את מאורעות השואה. תומר קרן ביקר במוזיאון והכריז: "המוזיאון הכי מדהים שראיתי בארץ". החיים שאחרי השואה

תומר קרן 27.04.19

תעודת זהות

לספר לילדים על השואה זה אתגר לא פשוט. מצד אחד, אתה לא רוצה לזעזע את הילדים שעלולים לסבול מחלומות בלהות. מצד שני, אתה לא יכול לחטוא לאמת ההיסטורית ולצדק המוסרי שבהנחלת מאורעות השואה לדור הבא. עד כמה האתגר הזה מורכב ניתן היה ללמוד מהסרט "החיים מופלאים". אמנם הבמאי האיטלקי המחונן רוברטו בניני זכה באוסקר על הסרט וגרף שבחים ומחמאות, אבל גם לא מעט ביקורת. היו שאמרו שהוא מחלל את זכר השואה ופוגע בנספים ובבני משפחותיהם כשהוא מציג שואה בלי להראות את זוועותיה.

הדילמה של בניני מזכירה מאוד את הניסיון האמיץ והמקורי של מוזיאון בית לוחמי הגטאות על שם יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד. מייסדי המוזיאון, הסמוך לנהריה, ניסו (והצליחו) ליצור חוויה אסתטית ומוקפדת, בלי לפגוע בזכר השואה ובלי לאבד אף פרט מידע חשוב לדורות הבאים.

הבית הזה מספר, בטכניקות חדשניות ומרהיבות, סיפור שלא מתמקד בטרגדיה, אלא דווקא בגבורה וביכולת המופלאה של ניצולי השואה לבנות את חייהם מחדש בארץ שעליה חלמו.

מכיוון שהגענו עם ילדים התמקדנו באתר "יד לילד" שהוקם במקום ב-1995 במטרה להנציח את הילדים היהודים שנספו בשואה. המוזיאון נבנה מחוץ למבנה המרכזי מתוך כוונת מכוון לתת לילדם חוויה נפרדת שמדברת אליהם בגובה העיניים.

"יד לילד" מציג למבקריו הצעירים שלוש תערוכות: "סיפור הילד היהודי בשואה", "קורצ'אק של הילדים", תערוכת "בעקבות תמונה אחת" ותערוכה זמנית "תווי- חיים".  התערוכות מזמנות אתגר פדגוגי חדש ויצירתי ומאפשרת הרפתקה של חקר וגילוי בסביבה מוזיאונית. התלמידים נפגשים עם חומרים ראשוניים - חפצים, צילומים, מסמכים ועדויות -  ובאמצעותם מפענחים את פרקי הסיפור של הניצולים, מילדותם שנגזלה באירופה הכבושה ועד להקמת ביתם ומשפחתם בארץ ישראל.

לאורך המוזיאון, שבנוי בצורת ספיראלה לעומק האדמה, משולבים עדויות של הילדים הניצולים וסיפורם האישי כפי שהוא מסופר מנקודת מבט ילדותית.

הסיפורים והעדויות הנחשפים בתערוכה מעצימים את גדולת המעשה האנושי ומחזקים את האמונה בעתיד טוב יותר - מסר שלא מובן מאליו כשעוסקים בנושא היסטורי כל כך טעון.

מיועד לגיל: 5+ תיאור המקום: אתר הנצחה חינוכי לזכר מליון וחצי ילדים שנספו בשואה מיקום: קיבוץ לוחמי הגטאות שעות פתיחה: א-ה: 9:00-16:00,  ו' 9:00-13:00. טלפון: 04-9958080.

אתר: http://www.gfh.org.il/

  • בילויים מומלצים

  • ספארק 2000

  • תומר קרן05.08.19

  • ימית 2000 בחולון היא החוויה הכי מרעננת מתל אביב דרומה. נכון, לא חסרים פארקים ומגלשות מים בישראל, אבל משהו בשילוב המרענן של מים, שמיים והרבה אטרקציות נקיות ומגוונות – נותן אדרנלין לילדים ושקט להורים
  • מוזיאונים ומרכזי מבקרים

  • דיאלוג עם הזמן

  • מערכת "את זה"11.07.19

  • מוזיאון חולון מציע סיור מרתק המפגיש את המשתתפים בדרך חווייתית, אמיצה ומרתקת עם מסתרי הגיל השלישי.רוית לירון, נציגת דור ההורים הגיעה עם נציג מדור הנוער ונציגה מדור הגיל השלישי, והיא מתארת את החוויה המרגשת של כל אחד ומסכמת: "מסע חובה לבני- אדם באשר הם. כולנו נזדקן. לכולנו אבות ואמהות, סבים וסבתות. הזיקנה היא חלק מהחיים שלנו והדיאלוג מעניק לה מקום של כבוד". רוצו לחוות

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים