מה בפורטל?

מוזיאון לוחמי הגטאות

אם אהבתם את הסרט "החיים יפים" לא תחמיצו את הדרך המרתקת שבחרו במוזיאון לוחמי הגטאות לספר לילדים את מאורעות השואה. תומר קרן ביקר במוזיאון והכריז: "המוזיאון הכי מדהים שראיתי בארץ". החיים שאחרי השואה

תומר קרן 27.04.19

תעודת זהות

לספר לילדים על השואה זה אתגר לא פשוט. מצד אחד, אתה לא רוצה לזעזע את הילדים שעלולים לסבול מחלומות בלהות. מצד שני, אתה לא יכול לחטוא לאמת ההיסטורית ולצדק המוסרי שבהנחלת מאורעות השואה לדור הבא. עד כמה האתגר הזה מורכב ניתן היה ללמוד מהסרט "החיים מופלאים". אמנם הבמאי האיטלקי המחונן רוברטו בניני זכה באוסקר על הסרט וגרף שבחים ומחמאות, אבל גם לא מעט ביקורת. היו שאמרו שהוא מחלל את זכר השואה ופוגע בנספים ובבני משפחותיהם כשהוא מציג שואה בלי להראות את זוועותיה.

הדילמה של בניני מזכירה מאוד את הניסיון האמיץ והמקורי של מוזיאון בית לוחמי הגטאות על שם יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד. מייסדי המוזיאון, הסמוך לנהריה, ניסו (והצליחו) ליצור חוויה אסתטית ומוקפדת, בלי לפגוע בזכר השואה ובלי לאבד אף פרט מידע חשוב לדורות הבאים.

הבית הזה מספר, בטכניקות חדשניות ומרהיבות, סיפור שלא מתמקד בטרגדיה, אלא דווקא בגבורה וביכולת המופלאה של ניצולי השואה לבנות את חייהם מחדש בארץ שעליה חלמו.

מכיוון שהגענו עם ילדים התמקדנו באתר "יד לילד" שהוקם במקום ב-1995 במטרה להנציח את הילדים היהודים שנספו בשואה. המוזיאון נבנה מחוץ למבנה המרכזי מתוך כוונת מכוון לתת לילדם חוויה נפרדת שמדברת אליהם בגובה העיניים.

"יד לילד" מציג למבקריו הצעירים שלוש תערוכות: "סיפור הילד היהודי בשואה", "קורצ'אק של הילדים", תערוכת "בעקבות תמונה אחת" ותערוכה זמנית "תווי- חיים".  התערוכות מזמנות אתגר פדגוגי חדש ויצירתי ומאפשרת הרפתקה של חקר וגילוי בסביבה מוזיאונית. התלמידים נפגשים עם חומרים ראשוניים - חפצים, צילומים, מסמכים ועדויות -  ובאמצעותם מפענחים את פרקי הסיפור של הניצולים, מילדותם שנגזלה באירופה הכבושה ועד להקמת ביתם ומשפחתם בארץ ישראל.

לאורך המוזיאון, שבנוי בצורת ספיראלה לעומק האדמה, משולבים עדויות של הילדים הניצולים וסיפורם האישי כפי שהוא מסופר מנקודת מבט ילדותית.

הסיפורים והעדויות הנחשפים בתערוכה מעצימים את גדולת המעשה האנושי ומחזקים את האמונה בעתיד טוב יותר - מסר שלא מובן מאליו כשעוסקים בנושא היסטורי כל כך טעון.

מיועד לגיל: 5+ תיאור המקום: אתר הנצחה חינוכי לזכר מליון וחצי ילדים שנספו בשואה מיקום: קיבוץ לוחמי הגטאות שעות פתיחה: א-ה: 9:00-16:00,  ו' 9:00-13:00. טלפון: 04-9958080.

אתר: http://www.gfh.org.il/

  • בילויים מומלצים

  • הווילה הירוקה

  • יעל צמח-גרינשפון17.10.19

  • אם אתם מחפשים וילה מסודרת ומפנקת למשפחה המורחבת (עד 16 איש) – סעו לווילה הירוקה של סמיר בעין אל אסד. הווילה מרווחת, כוללת מטבח וסלון משותף וחמישה חדרים מאובזרים (כולל חדר מקלחת ושירותים צמודים, ארון, מזגן ומקרר קטן בכל אחד). ברחבה בריכה גדולה ונקייה, פינה למנגל, פינג-פונג שולחן וחצר גדולה לאירועים כולל תאורה צבעונית! מתאים לחגיגת אירוע משפחתי או לחופשה של ביחד
  • גילאי 6-10

  • ריבועי תמרים

  • מערכת "את זה"13.10.19

  • הכינו קינוחים מתמרים, אחד משבעת המינים! הכינו עם הילדים בקלות בחמש דקות (!) ריבועי תמרים בריאים ומתוקים – זה מהווה תחליף וגיוון לכדורי השוקולד הן מבחינת הצורה, הן מבחינת הטעם וכמובן – מבחינת העדיפות הבריאותית עבור הילדים בכל הגילאים. מתאים גם למסיבת יום הולדת

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים