• VIP
 • מה בפורטל?

  לומדים על המחאות ועל המציאות

  בימים של מחאות והפגנות בישראל, חשוב מאוד לשתף את הילדים בכל הגילאים במה שמתרחש, לנצל את ההזדמנות להסביר מונחים כמו דמוקרטיה, מחאה, יוקר המחיה ובעיקר להעניק לילדים תחושה שכולם חלק ממה שקורה במדינה שלנו. אורית סליקטר, מנחה ויועצת להורים, מעניקה מדריך פרקטי איך לשתף את הילדים במה שמתרחש במדינה כדי לחזק את תחושת הישראליות ולהעביר מסרים של צרכנות נבונה, אזרחות טובה ומידע בנושא חינוך פיננסי לילדים

  מערכת "את זה" 11.08.11

  קשה להתעלם מגלי המחאה שפוקדים את ישראל ואני מוצאת את המצב כהזדמנות מצוינת להתאמן בשיתוף הילדים.

  אחד מדרכי החינוך שאני ממליצה לעשות בהם שימוש בבית הוא שיתוף הילדים, כאשר משתפים ילדים בדברים שקורים לנו בחיים, או קורים במדינה הילד מרגיש חשוב ומשמעותי. הוא מקבל יחס וזה מחזק את תחושה הטובה שלו בבית, ולכן ישתמש פחות בהתנהגויות לא רצויות כדי למשוך את תשומת הלב שלנו. זוהי דרך מצוינת לשפר את היחסים בבית, לחזק את תחושת הישראליות ולהעביר מסרים של צרכנות נבונה, אזרחות טובה ועוד.

  סיטואציות רבות בבית מול הילד קשורות לפעולות החובה שכרוכות בלשון ציווי: "תתרחץ", "תכין שיעורים", "תוריד את הזבל", התנהלות שיכולה לגרור לוויכוחים ולמאבקים. אך כאשר משתפים ילד בתוכן כמו: מה קורה במדינה, התוכן של השיחה הופך להיות ניטרלי, אי אפשר לריב עליו ונוצרת בבית אווירה ואנרגיה אחרת שיכולה לשפר את היחסים בבית.

  מדריך לשיתוף הילדים במתרחש במדינה

  כדאי וחשוב להתייחס למחאה ולראות בה הזדמנות לשיפור היחסים במשפחה, העברת ערכים שחשובים לכם, למידה בהתאם לגיל הילד והיכולת שלו להבין ולהכיל את האירועים, תוך חיבור למציאות המשפחתית שלכם.

  בהתאם לגיל הילד - שיתוף צריך להיות תואם את גיל הילד– שתפו את הילדים במה שמתרחש באופן מדוד, לא מציף מדי בהתאם לגיל שלהם וליכולת ההבנה.

  מינוח ושפה - השפה צריכה להיות פשוטה ובעיקר חשוב להסביר לילד מונחים שלא ברורים כגון: "בעלי הון" "דמוקרטיה" "עלות מחיה"....

  המחשת הדמוקרטיה - גלי המחאה יכולים להיות הזדמנות טובה ללמד את הילדים שיעור באזרחות, שיעור של מה היא דמוקרטיה. אפשר לקחת את הילדים לראות מאהלים במקום הישוב שלכם ולהסביר להם שבמדינה דמוקרטית העם, האנשים יכולים להביע את דעתם על מה שקורה במדינה בכל מיני דרכים: הם יכולים לכתוב על זה באינטרנט בבלוגים או בפייסבוק או לצאת להפגנות. האנשים שיצאו לגור באוהלים או שמגיעים להפגנות מנסים להעביר מסר ולהגיד מה הם חושבים על מה שקורה במדינה וזאת זכותם כל עוד הם שומרים על החוק.

  הסבר המתרחש על פי נקודת ראותכם והמציאות בביתכם - זה השלב שבו תסבירו לילד על מה המאבק לפי נקודת ראותכם, וזאת ההזדמנות שלכם להביע את דעתכם בנושא, ואם אפשר לחבר את המחאה למציאות החיים של המשפחה שלכם. דוגמאות: "בגלל שאבא לא עובד עכשיו אנחנו לא יכולים לקנות לך תיק בית ספר חדש כי המוצרים מאוד יקרים", "עברנו לגור בבית קטן יותר כי מחירי השכירות מאוד גבוהים, ולא רק לנו לא פשוט להסתדר, אלא לאנשים נוספים במדינה".

  מינון נכון - צריך להיות מאוד רגישים ולא להעצים את הקושי גם אם אתם חשים במצוקה כלכלית אמיתית, כדי לא להעמיס על ילדים צעירים פחדים ומועקות שאין להם שליטה עליהם. מצד שני חשוב לתאר את המצב של המשפחה בתוך הקונספט הכללי.

  קיום דיון פתוח - אתם יכולים לנצל את המצב כדי לעורר דיון עם הילד מגיל 6 ומעלה ולשאול מה הוא חושב על  המחאה, האם הוא היה מפגין? שיחה כזאת מאמנת את הילד ומעניקה לו מיומנויות הקשבה, הסקת מסקנות, קיום דיון תרבותי שיש בו שאלות ותשובות.

  דרך להעברת מסרים שונים - דרך המחאה אפשר להעביר בעקיפין לילד מסרים רבים כמו ערבות הדדית או כשמשהו במציאות לא מתאים לך, אתה יכול לשבת ולקטר או להיות אקטיבי ולנסות לקחת אחריות ולשנות את המציאות. אם אתם מסכימים עם המחאה, הדרך הפשוטה ביותר להעביר את המסר היא לקחת אתכם את הילד להפגנה, או לביקור באוהלי המחאה לאות הזדהות. אין לי ספק שזה יהיה שיעור אזרחות חשוב עבור ילדכם.

  אורית סליקטר היא עובדת סוציאלית, מנחה ויועצת לזוגות והורים - מוסמכת מטעם מכון אדלר והמרכז לפיזיקה משפחתית.  

  http://www.orit-seliktar.com

   054-7739909

  רוצים להקנות את ערך הצרכנות הנבונה בצורה מסודרת לילדים ולחסוך אלפי שקלים?

  הירשמו לקורס דיגיטלי בנושא צרכנות נבונה לילדים כולל סרטונים, עצות, מצגות, חידונים ומשחקים. הכל בלי לצאת מהבית!

  הרשמה לקורס לגולשי "את זה" - 50 שקלים בלבד!!!

  • כל הגילאים

  • מתחם הקטר 70414

  • יעל צמח-גרינשפון14.12.23

  • בילוי במתחם הקטר 70414 בבאר שבע מעניק טעימה חווייתית ומהנה לילדים וחושף בפניהם פיסות היסטוריה של באר שבע וישראל בכלל מהתקופות שבהן שלטו העות'מנים והבריטים בארץ, השתלשלות הרכבות בישראל והכל באמצעים חדשניים ובאמצעי המחשה בגודל טבעי!

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים