• VIP
 • מה בפורטל?

  משחק שרשרת מילים

  באמצעות משחק שרשרת מילים תוכלו להכיר לילדים את מנגנון המצלול, הכתיבה והקריאה של צירופי האותיות למילים, היסוד של הקריאה והכתיבה ללא שגיאות כתיב. יפעת רוט מציעה משחק קלפים עם תמונות שקשורות ביניהן – האות שבה מסתיימת מילה אחת היא האות שפותחת את המילה הבאה אחריה. המשחק מתאים להכנה לכיתה א' ולילדים שמתחילים לקרוא, וכן לגיל הרך להעשרת אוצר המילים

  יפעת רוט 25.06.12

  כשבתי הבכורה היתה בגן חובה, לימדתי אותה איך לכתוב. הרעיון שלי היה ללמד אותה לחשוב איזו אות מזכירה לה ההברה שהיא אומרת. יום אחד היא ציירה ברכה ליום הולדת של חברה שלה, וכשהיא באה להראות לי, לצד הציור היה כתוב "מזל טוב". "איך כתבת את זה?", שאלתי, כולי נדהמת ונרגשת. והיא ענתה לי "אמרתי "מַ- ממממ – מם , זׇ -זזזזז- זין, לללל-למד". הרעיון עבד.

  מכאן עלה הרעיון למשחק של שרשרת מילים. הילד ילמד ויתרגל את השיטה, ובמהלך המשחק גם יכיר תופעות כמו אותיות שנשמעות אותו דבר - ת"ו—טי"ת וכ"ף-קו"ף, או אותיות אהו"י שלא נשמעות בסוף מילה.

  המשחק פשוט – צריך להרכיב מהקלפים רכבת של תמונות/מילים כך שהאות שבה מסתיימת מילה אחת היא האות שפותחת את המילה הבאה אחריה. למשל: דג-גזר-רכבת.

  שימו לב – הקלפים הם תמונות בלבד, ללא האותיות, כך שהילד צריך להתמודד עם זיהוי לפי שמיעה בלבד, ללא האותיות הכתובות. אולם, במילים מסוימות ידיעת הדרך שבה כותבים את המילה חשובה להמשך. למשל באמצעות המשחק, הילד יכיר את המילה "סבתא" שמסתיימת בא' לטובת המילה הבאה שמתחילה בא'.

  בעצם המשחק הזה מהווה בסיס להכרת עולם תשחצי הציורים, תשחצים ותשבצים בכלל, שבהם נדרשת יכולת להתאים בין מילים עלפי אות משותפת. באמצעות משחק זה נרכשת מיומנות של הכרת התחיליות והסופיות של המילים השונות, השלב הבא לאחר הכרת המצלול והאותיות במהלך הגן.

  המשחק מתאים לטווח רחב של גילאים – לילדים שמתרגלים את זיהוי המצלול של האותיות בראשית המילה ובסופה כהכנה לכיתה א' ובמהלך כיתה א' כשמעשירים את אוצר המילים ומכירים את אופן כתיבתן, וכן לגיל הרך – לילדים שמזהים תמונות ממש כמו בספר "תמונות ראשונות".

  המשחק יכול לשמש כתרגול אישי של אחד על אחד או לתרגול קבוצתי על פי תור – כל ילד בתורו מנחש אומר מה המילה בתמונה על פי האות שבה הסתיימה המילה הקודמת.

  משחק שרשרת מילים

  של יפעת רוט

  צריכים את זה

  sharsheret_milim2קובץ בסיסי:

  ליחצו כאן להורדת משחק שרשרת מילים

  מספריים

  בריסטול

  דבק

  יוצרים את זה

  sharsheret_milim3מדפיסים את הקובץ

  מדביקים על בריסטול בגודל מתאים

  גוזרים כל כרטיס לפי הסימון מסביב

  משחקים את זה

  מטרת המשחק: ליצור שרשרת של מילים ארוכה ככל האפשר. האות האחרונה של כל מילה, צריכה להיות האות הראשונה של המילה הבאה.

  אפשרות א':

  פורסים את כל הקלפים על השולחן. בוחרים קלף להתחיל איתו. מחפשים ביחד עם הילד קלף עם מילה שמתחילה באות שמסתיימת המילה המופיעה בקלף הראשון מניחים אותה צמוד אליו.

  כעת מחפשים מילה שמתחילה באות שמסתיימת המילה של הקלף השני.

  אפשר להשתמש בכל הקלפים, כי בסופו של דבר הן יסגרו למעגל רצוף.

  אפשרות ב':

  מחלקים לכל אחד 4 קלפים.

  שאר הקלפים מהווים קופה.

  פותחים קלף אחד מהקופה שיהווה את המילה הראשונה.

  כל אחד בתורו צריך לשים קלף שהאות הראשונה שלו היא האות האחרונה בקלף על השולחן.

  אם אין- קונים מהקופה.

  המנצח: מי שהצליח להישאר ראשון ללא קלפים.

  לומדים את זה

  אותיות ומילים

  תנועות

  מרוויחים את זה

  סקרנות

  חשיבה לוגית

  תרגול ביטוי והגייה נכונה

  העשרת אוצר המילים

  עוד להכרת אותיות ומילים:

  משחק שלישיות א"ב

  דפי התאמת תמונות לאותיות א-כ

  דפי התאמת תמונות לאותיות ל-ת

  משחק מילים ואותיות

  עוד הכנה לכיתה א'

  עוד משחקים להדפסה חינם

  נסו ליצור גם אתם רצף של מילים עם הילדים. אם אתם מצליחים ליצור רצף של כל אותיות הא"ב, תוך שימוש במילים שניתן להציגן בתמונה בלבד, נשמח לשמוע!

  • משחקים להדפסה

  • בינגו מדינת ישראל

  • יעל צמח-גרינשפון01.05.24

  • פורטל "את זה" מעניק לכם רעיון להפעלה מלמדת לכבוד יום העצמאות – לוחות בינגו עם סמלים המאפיינים את מדינת ישראל – סמל המדינה, פלאפל, הרצל, הכותל המערבי, כובע טמבל, חותם המדינה, דגל ישראל, ועוד. הדפיסו חינם לילדים מגיל 3 ושחקו, לא צריך לדעת לקרוא במשחק הזה – המשחק מתאים לכל המשפחה!

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים