• VIP
 • מה בפורטל?

  שלישיות א"ב – ללמוד בהנאה

  לא תמיד הילדים אוהבים לשבת עם חוברות הלימוד ודפי העבודה של הכנה לכיתה א', ולכן כנראה המציאו את המשחקים שמלמדים אותם תוך כדי משחק. הנה משחק מסוג זה שאפשר להכין בקלות לבד בבית, עם ועבור ילדים בגילאי 2-6 - הגדולים ילמדו אותיות ומילים ראשונות והקטנים ילמדו צבעים! צריך רק להדפיס ולגזור (ואפשר להדביק על בריסטול)

  יפעת רוט 22.07.21

   כשאני מחפשת לבתי הבכורה משחקים בנושאים לימודיים, אני יודעת בדיוק מה אני מחפשת, אבל לצערי פעמים רבות אני לא מוצאת, או מוצאת משהו קרוב אבל לא בדיוק. מאז שהתחלתי ליצור בעצמי את המשחקים, הבית החל להתמלא בפעילויות יצירה והפעלה ייחודיות עם תוצאות מצוינות – משחק אמיתי, בדיוק כמו כזה שקונים בחנות.

  משחק שלישיות א"ב מבוסס על רעיון משחק הרביעיות, אבל הפעם לשם גיוון, וגם לשם הקלה על הילד, יצרתי שלישיות. הילד רואה תמונה של המילה ולצידה את המילה כתובה. בכל אות בחרתי, במחשבה תחילה, מילים שמתחילות בתנועות שונות, כדי שהילד ילמד שאותה אות יכולה להישמע באופנים שונים. כך למשל, באות מ' בחרתי את המילים: מיטה (המ' בתנועת i), מלון (האות מ' בתנועת e) ומראה (המ' בתנועת a).

  אני מרגישה שהרווחתי זמן איכות משותף עם בתי ודניאל מקבלת בכל משחק שיעור בזיהוי והכרת אותיות הא"ב.

  המשחק ממויין גם לפי צבעים - 3 הקלפים של כל אות באותו צבע, כך שהאחים הקטנים יכולים ללמוד צבעים על ידי מיון הקלפים לפי הצבעים.

  שלישיות א"ב

  של יפעת רוט

  צריכים את זה

  שלישיות א"בקובץ בסיסי:

  ליחצו כאן להורדת שלישיות א"ב – צבעוני

  ליחצו כאן להורדת שלישיות א"ב – רקע שחור לבן

  הקובץ מכיל 22 סדרות של כרטיסים, שלושה בכל אות. בראש כל כרטיס מופיעה המילה, כשהאות הראשונה מודגשת, ומתחתיה ציור של אותה מילה. בתחתית הקלף מופיעות בקטן שתי המילים הנוספות מהסדרה, גם הן כתובות ומאוירות.

  בריסטול

  דבק פלסטי

  מספריים

  יוצרים את זה

  מדפיסים את הקובץ (11 דפים בגודל A4) מדביקים כל דף על גבי בריסטול בגודל המתאים. גוזרים.

  משחקים את זה

  מספר משתתפים: 2-4.

  המשחק מורכב מסדרות של שלושה קלפים בכל אות. מטרת השחקנים להרכיב כמה שיותר שלישיות של אותיות עד שלא נותרים קלפים ב"קופה". 1. מערבבים את הקלפים ומחלקים ארבעה קלפים לכל משתתף. שאר הקלפים נשארים ב"קופה" מרכזית. 2. השחקן הראשון פונה אל שחקן אחר לפי בחירתו ושואל לגבי הסדרה. לדוגמא: "האם יש לך מילה שמתחילה באות 'ג' ?". 4. אם נענה בחיוב, הוא ממשיך לשאול לגבי הקלף שחסר לו: "האם יש לך 'גזר'? 5. אם כן - הוא מקבל את הקלף ויכול להמשיך לשאול. 6. אם לא - לוקח קלף מה"קופה" והתור עובר לשחקן הבא. * ניתן לשאול כל שחקן ולעבור מאחד לשני אם מקבלים את הקלף שמבקשים. * כשרוצים לבקש מאותו השחקן קלף נוסף באותה השלישייה, שואלים: "האם יש לך עוד?". * כל שחקן שמשלים שלישייה מניח אותה על השולחן. *המשחק מסתיים כאשר כל הסדרות הושלמו. *המנצח הוא השחקן שהצליח לאסוף את מספר השלישיות הרב ביותר.

  לומדים את זה

  שלישיות א"בזיהוי והכרת אותיות הא"ב

  מילים

  הכרת הצלילים (צליל פותח)

  מרוויחים את זה

  בחירות וקבלת החלטות

  שיפור המוטוריקה העדינה

  שיפור ופיתוח הזיכרון

  פיתוח עצמאות

  חיזוק ביטחון העצמי

  העשרת הידע

  העלאת יצר הסקרנות

  הבחנה בין פרטים

  לימוד אסטרטגיה וחיזוי מהלכים

  תרגול ביטוי והגייה

  זמן איכות עם ילדים

  יחסים טובים בין הורים וילדים

  יצירה ומיחזור עם ילדים

  טיפים

  במשחקי א"ב כדאי להסב את תשומת ליבו של הילד לפרטים לימודיים, כמו התנועות  השונות, הנוכחות של אותיות התנועה, למשל האות "ו" מופיעה כשההבהרה היא "o" או "u", קיומן של 22 אותיות בעברית וכל פרט לימודי אחר שאתם רואים לנכון.

  עוד ללימוד אותיות הא"ב:

  שיעור אותיות עם עוגיות טעימות

  תפזורת אותיות

  פאזל א"ב

  תפזורת אותיות

  דפי התאמת תמונות לאותיות א-כ

  דפי התאמת תמונות לאותיות ל-ת

  דפי תרגול אותיות דפוס

  משחק מילים ואותיות

  צביעת אותיות א-כ צביעת אותיות ל-ת חוברת עבודה אותיות א"ב

  תגובות הקוראים


  4 תגובות

  מיכל
  24 דצמבר, 2014
  משחק מקסים!!! תודה רבה!!!

  שני
  03 דצמבר, 2014
  מקסים!

  נוגה צפתי
  07 אוקטובר, 2013
  המעט שאני יכולה לתת בתמורה: תודה !בקהילה שלנו בגדרה: נשים מלמדות בהתנדבות קריאה וכתיבה לנשים מהכת האתיופית, דפים אלה יהיו לי לעזר רב.בברכה, נוגה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  13 ינואר, 2011
  רעיון מדהים, הדפסתי, אנסה עוד היום עם בני,מצויין שיש אתרים מסוג זה.

  בניית אתרים - בניית אתרים