• VIP
 • מה בפורטל?

  אמא לתאומים פעמיים

  רוית לירון, אמא לשני זוגות תאומים משתפת אותנו בעולמה הכפול - כולל ההחתלה וההאכלה, הטיפול, העומס והדאגה אבל גם האושר, ההתרגשות והגאווה. הפעם היא יוצאת יחד איתנו למסע במטרה לעשות סדר ברגשות, בייחוד בתחושות האשמה, שווה להצטרף!

  מערכת "את זה" 03.02.14

  לקראת הלידה מכינים אותנו לרגע הגדול. שום דבר כבר לא יהיה אותו הדבר, מבטיחים לנו. תשנו הרבה ותבלו עכשיו, חייכם עומדים להשתנות. המייעצים לא יודעים שבהריון לתאומים מפסיקים לישון בלילות כבר בשבוע ה-20, והבילוי הזוגי העיקרי הוא שכיבה מול הטלוויזיה, במקרה הטוב בבית על הספה ובמקרה הפחות טוב בבית החולים.

  אותם מייעצים גם לא מכינים אותנו לעוצמת הרגשות שנולדים ביחד עם צמד התינוקות, ומציפים אותנו בחוסר איזון הורמונלי מוחלט. שני תינוקות שזקוקים לטיפול אינטנסיבי סביב השעון הם מתכון מבטיח להיווצרות רגשות אשמה. כשנולדים לך שני תינוקות ביחד, את רוב הזמן מרגישה שאת לא מספיקה, שאת לא בסדר, שאת לא זוכרת. כשהאחד על הידיים, משמעותו של דבר שהשני לא על הידיים, וכשאת נמצאת עם האחד, את לא נמצאת עם השני. הסיפורים מתערבבים לזיכרון אחד קולקטיבי. אני זוכרת סיפור מצחיק אבל לא זוכרת מי מכולם היה גיבור הסיפור, את מי האכלתי בטעות פעמיים ומי חייך אליי ראשון והמיס את ליבי.

  כשהילדים גדלים רגשות האשמה גדלים איתם. האם הם אכלו בריא? כמה שעות ראו טלוויזיה ביום? האם עזרתי להם בכל השיעורים והספקתי לחבק כשנפגעו מחבר? התחושה המיידית שמלווה אותי היא שלא הספקתי, שלא עשיתי די, לא הייתי זמינה מספיק, רגישה מספיק, מחבקת מספיק. עומס המטלות הגדול מעסיק ללא הרף ומעייף עד כלות.

  רגש האשמה אינו רגש הגיוני ואינו מותאם בהכרח למציאות. רגש האשמה הוא רגש חזק, נושם ובועט. רגש של אשמה אינו מניע לעשייה יעילה ומקדמת. זהו רגש משתק שעשוי להשפיע על שיקול הדעת וההחלטות שתקבלו כהורים, תוך חיפוש אחר פיצוי ונחמה. לכן החלטתי באופן אישי, שאם לא ניתן לנצח את רגש האשמה - אלמד לחיות איתו בשלום, כלומר, שלא יתערבב בי ובהורות שלי.

  אני ורגשות האשמה שלי

  קוראים לי רוית, אני אמא לארבעה ילדים, תאומים, פעמיים. מעולם לא ישבתי ברוגע בבית קפה עם חברה ועל הידיים תינוק שליו, מעולם לא התעמלתי בצעידה עם עגלה ספורטיבית בפארק, ומעולם לא ישנתי עם תינוק במיטה. אני אמא לתאומים, פעמיים, והאושר הוא תמיד כפול, מכופל ומציף, ההתרגשות והגאווה כפולים, וכך גם הדאגה והעצב.

  כל דבר שקשור בתאומים בא בגדול והרבה וביחד. בר המצווה והבת מצווה, המעבר לכיתה א' ולחטיבה, החזרה לעבודה אחרי חופשת לידה והלילה הראשון בטיול צופים.

  גידול של תאומים דורש התארגנות שונה, חשיבה אחרת, יצירתית. חלוקת הקשב בין התינוקות מחייבת לעשות סדר ברגשות שלך כהורה. חשוב לנהל את הרגשות שמציפים אותנו ולא ההפך. כלומר, שהרגשות לא יציפו וינהלו אותנו. פעולה או החלטה שבאה מתחושת אשמה אינה בהכרח הנכונה והמתאימה. כדי שההחלטות והבחירות יהיו נכונות, חשוב לעשות סדר ברגשות שעולים, להבין אותם ומשם להתמודד עימם.

  במהלך שנות הגידול של ארבעת ילדיי, הקפדתי לערוך רשימות של זיכרונות, סיפורים ומחשבות על ארבעתם. ניהלתי לכל אחד אלבום תמונות נפרד והקפדתי לבחון את החוויה ההורית שלי מול כל אחד מהם בנפרד. הכתיבה אפשרה לי לעשות סדר, לבחון את ההורות שלי באובייקטיביות ובמרחק הזמן להגיע לממוצע מדויק של החוויות הטובות והנעימות שלי עם כל אחד מילדיי.

  דף תיעוד חוויות

  הכנו עבורכם דף יומן לכתיבה יומית או תקופתית, דף שיאפשר לכם לבחון ולראות את ממוצע החוויות שלכם עם כל ילד. מילוי הדפים יאפשר לכם לראות בעיניים את סך כל החוויות שצברתם ולהרגיש סיפוק והישג. במרחק הזמן, דפים אלו ישמשו כזיכרון מתוק מימים עמוסים וקשים.

  קחו לכם 5 דקות ועשו סדר ברגשות ובחוויות ההוריות של גידול תאומים. אם ההתבוננות מעוררת בכם אי נוחות אל תהססו להתייעץ ולבקש עזרה. גידול ילדים תאומים הוא משימה מורכבת, ומגיע לכם ליהנות ולחוש סיפוק ממשימה זו.

  להדפסת דף רגשות וחוויות לאמהות

  עיצוב גרפי: מרב זימלר.

  רוית לירון, אמא לשני זוגות תאומים בני 13 וחצי ובני עשר. רוית היא מטפלת באומנות במקצועה.

  ליצירת קשר: [email protected]

  לאתר: www.tikitime.co.il

  • להורים בלבד

  • מסדרים תכשיטים

  • יעל צמח-גרינשפון12.12.23

  • רוצים לסדר את התכשיטים בצורה יעילה שתציג אותם במבט אחד בלי צורך לפתוח קופסאות כדי לאתר שררת מסוימת – הישארו איתנו. הסידור קשור לצרכנות נבונה וחוסך כסף! יעל צמח-גרינשפון עם טיפ גדול לסידור התכשיטים במגירה אחת קטנה

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים