מה בפורטל?

חוש המישוש – בעזרת ניחוש

חוש המישוש הוא כלי חשוב ביותר לילדים קטנים, כי דרכו הם חוקרים את העולם. יהודית מורים, מדריכת חוגים לפעוטות, מציעה הפעלות להכרת היכולת הנפלאה לגעת, לחבק ולאהוב. רעיונות לפעילות עם פעוטות מגיל שנתיים ולילדי הגן. לא צריך יותר מדי היערכות, הכל מחומרים פשוטים. הטיפ הכי חשוב – לדעת איך לגעת, אל תשכחו ללכת יד ביד!

מערכת "את זה" 31.07.10

מי מאיתנו לא משתמש בחוש המישוש מספר פעמים רב במשך היום? אנו מחבקים את הילד ומלטפים את הילדה, אנו חשים את מרקמו של בגד או את רכותה של המגבת והדוגמאות הן אינסופיות. כולם ממששים בכל גיל, וצריך רק להמחיש ולהדגיש את התחושה בעזרת פעילויות ביתיות קלות לביצוע ומעניינות כדי ליהנות יחד עם הילדים.

באמצעות הפעילויות המוצעות כאן, מכירים לילדים את חמשת החושים ובייחוד את חוש המישוש ומעניקים שם למגע ולתחושות שאנו מרגישים בעקבותיו. כך משתפרת המוטוריקה העדינה, מתפתח הזיכרון וכל זאת תוך הנאה ושיתוף פעולה בין ההורים לילדם.

הפעילויות מתאימות לכל ימות השנה, למשחק ביתי או בגינה, לשעת נסיעה ברכב או ישיבה משותפת ליד שולחן האוכל, לשעת ההתלבשות בבוקר ולקראת הכניסה לאמבטיה. בקיצור - לכל עת ולכל מצב החל מגיל שנתיים.

חשוב לדעת על חוש המישוש

כולנו מבינים בחושינו כי מערכת החושים מהווה קשר בין האדם והעולם החיצוני. הגירוי החושי מגיע אל המוח באמצעות קולטנים (רצפטורים), שהם תאי חישה. לכל חוש יש קולטנים ייחודיים. תפקידו העיקרי של חוש המישוש לקלוט גירויים המגיעים אל המוח מהסביבה ולפענח את משמעותם: במה נגעתי או מה נגע בי. המוח נותן הוראות לפעולת המשכיות בהתאם למידע שנקלט. המגע מאפשר קליטת מידע על מגע שטחי, זיהוי סוג הגירוי: חום, קור, מישוש, כאב ומיקומו על פני הגוף. העור מצפה את כל הגוף ודרכו מגיעה כמות רבה ביותר של מידע אל המוח, כמו: מחוספס, רך, חלק, קר, חם, רטוב, יבש וכמובן העור חש גם בכאב.

לכל חלק בעורנו תאי עצב, החשים כל אחד בתחושות שונות. למשל, בעזרת קצות האצבעות שלנו המצוידות במספר רב של תאי חישה, נוכל לזהות פריטים שלא נוכל לזהותם בעזרת גב כף היד, המצויד בפחות תאי חישה.

צפיפותם של תאי החישה בעור שונה ממקום למקום בגוף. תאי חוש המישוש אינם מפוזרים במידה שווה בכל שטח העור. במקומות מסוימים הם מופיעים בדלילות ובמקומות אחרים בריכוז גבוה, כמו בקצות אצבעות הידיים.

בעור מפוזרים חיישנים שמתמחים בקליטה של גירויים שונים: חיישנים הקולטים חום וקור, חיישנים הקולטים יובש ולחות וחיישנים הקולטים תחושות לחץ עדין (חספוס) או לחץ גס (לחץ על הישבן בזמן השיבה).

הפעלות להכרת חוש המישוש

ממששים ומנחשים

יושבים עם הילדים במעגל וקושרים את העיניים במטפחת. מניחים מולם חפצים שונים, כגון: אצטרובל, כוס, צדף, נוצה, מקל, גליל נייר טואלט וכו'.

כל ילד בתורו מוזמן למשש ולנחש.

מישוש ברגליים

בעיניים קשורות מנסים למשש ברגליים היחפות חפצים שונים ולומר מה הם ולציין את תכונתם הבולטת: קר, קשה, רך, דוקר, מחוספס, חלק, ועוד.

מישוש קופסת המישוש

לקופסת נעליים עם שני חורים בצדדים נכניס שני עצמים זהים מכל פריט: שני אצטרובלים, שני צדפים, שתי נוצות, שתי אבנים ועוד.

כל ילד בתורו מכניס יד לתוך הקופסה, מוציא פריט ומנסה לתארו (קר, חם, רך, קשה, מחוספס, חלק, ריחני, ועוד). אנחנו ההורים מוזמנים לעזור בשלב זה בכך שנציע את התיאור. מכניסים שוב את הידיים לקופסה ומנסים לאתר את הפריט התאום בעזרת חוש המישוש.

לקטנטנים - משחקים את המשחק קצת אחרת: לא כדאי לכסות את העיניים אלא להראות את הפריט, למששו ואז לבקשם להוציא מהקופסה את הפריט התואם.

קופסת ההפתעות

כדאי לנצל את ההזדמנות להציג בפני הילדים את החושים האחרים שמשמשים אותנו בחיים: חוש הראייה, חוש השמיעה, חוש הטעם וחוש הריח.

על מנת לחוש את החשיבות של כל החושים יחד, מכניסים לקופסה שלל עצמים שונים: ריחניים (לימון, סבון), מרשרשים (שקית ניילון, רעשן), אכילים (בייגלה, מלפפון),  בעלי איכויות מישושיות בלבד (בד, נייר כסף, כפית) ועוד כיד הדמיון הטובה עליכם.

אפשר לכסות את העיניים ב"מטפחת הקסמים" שהוצאנו מ"תיק ההפתעות" שלנו ולמשש בעיניים עצומות. נותנים לכל ילד בתורו להכניס יד לקופסה, להוציא עצם ולנסות לזהות מהו באמצעות החושים - ריח, שמיעה, טעם.

אפשר להכין את קופסת הקסמים מקופסת מגבונים ריקה שנשלפים ממנה מטפחות רכות. לפני ההפעלה, יוצרים את קופסת הקסמים ונותנים לילד בעיניים עצומות להוציא ולנחש מה יש בקופסא.

השחלת חרוזים גדולים

משחילים חרוזים על שרוך צבעוני בעיניים עצומות. זה לא קל, אבל מאתגר. מומלץ לסיים את ההשחלה בעיניים פקוחות תוך מישוש החרוזים והחוט.

לומדים את זה

חמשת החושים

מרוויחים את זה

שיפור המוטוריקה העדינה

העשרה והתפתחות במטבח

שיפור ופיתוח הזיכרון

פיתוח הדמיון, כושר המצאה ומקוריות

טיפים

תנו להם לגעת

פזרו על השולחן פריטים מחומרים שונים: אבנים, דיסקיות ברזל, פקקי שעם, נוצות רכות ותנו לילדים למשש ולהבחין בין החומרים השונים. על מנת לפתח את חוש המישוש, כדאי להכיר לפעוטות כמה שיותר מרקמים. הניחו בכל פעם על השולחן משהו אחר ואפשרו להם למשש מכל הכיוונים.

הוראות בטיחות: עשו את זה בהשגחה, בייחוד אם אתם מפזרים חלקים קטנים.

יהודית מורים היא מפעילת חוגים והפעלות לילדים ולעובדי חינוך. 052-3393555.

  • הפעלות

  • מי אני? הפעלה כיתתית להכרת האחר

  • מערכת "את זה"19.09.20

  • השנה התחילה ואתם רוצים שילדי הכיתה יכירו יותר טוב אחד את השני? מחפשים פעילות שתגבש את התלמידים? קבלו רעיון לפעילות מגבשת ומשעשעת שתגרום לילדים לראות את החברים שלהם לכיתה באור קצת שונה. מתאים גם ללמידה מרחוק! 
  • גילאי 3-6

  • שבוע הטיול-כיף שלי עם המשפחה

  • יעל צמח-גרינשפון26.10.20

  • רוצים לטייל בארץ ישראל מהבית ולקבל חשק אמיתי לצאת לחופשה משפחתית? מתכננים להכיר לילדים כמה אתרים ידועים מדרום ועד צפון? הצטרפו למסע הפשוט והמקסים של משפחת לוי בירושלים, בכינרת ובים המלח, בחרמון ובתל אביב. הספר מעניק ידע על ישראל, מטמיע את ערך הישראליות והאהבה לארץ ופתוח פתח לזמן איכות של ההורים והילדים המתחיל בבית ומסתיים בחופשה מיוחדת. ספר שלישי בסדרת שבוע הכיף עם הילדים

תגובות הקוראים


תגובה אחת

נועה
27 מאי, 2015
רציתי להביע את הערכתי ותודתי,על האתר המקסים הזה,מאוד נהנתי מספר האותיות וכמו כן מספר המספרים,ומאוד המון דברים הערוכים בצורה קליטה ונוחה לילדים!המשיכו בדרככם הניפלאה,מעירכה המון,נועהל'ה(גננת תואר 2)

בניית אתרים - בניית אתרים