• VIP
 • מה בפורטל?

  הפעלה בנושא בזוקה

  לכבוד 4 ביולי, יום העצמאות של ארצות הברית, הכירו לילדים את ההסטוריה של מסטיק בזוקה שהחל שם ונושא את צבעי הדגל האמריקאי. אורנה ורסנו, גננת מוסמכת ותיקה, מציעה מגוון הפעלות זולות שכל אחד יכול להפיק בקלות על רקע בזוקה. דף צביעה, בדיחות בסגנון בזוקה, רקע היסטורי חינוכי ואי אפשר בלי חלוקת מסטיקים. רעיון להפעלה קלה לימי הולדת לילדים בגילאי חמש ומעלה

  אורנה ורסנו 03.07.11

  אחת מן ההפעלות הקלות והמקוריות שזכיתי לערוך קשורה לבזוקה המסטיק. הרעיון עלה לי בעקבות האהבה של בני איתמר להופיע בפני קהל, ומתוך כוונה לפתח אצלו את התכונה הזו וחיפוש אחר חומר זורם שיהיה לו קל להעביר לחבריו, הגיתי את הרעיון הזה.

  אספתי בדיחות בסגנון בזוקה, הדפסתי דפי צביעה על פי הפורמט של רצועת הבדיחות שמצורפת לאריזת המסטיקים של בזוקה, קיבצתי חומר רקע על ההיסטוריה של בזוקה (ואפשר להביא את דגל ארצות הברית להמחשת הצבעים) וכמובן הצטיידתי במסטיקים של בזוקה....

  פתחתי ברקע ההיסטורי על בזוקה בליווי הצגת דוגמאות של רצועות הבדיחות ודף ריק שעל פיו נכתבת כל בדיחה. איתמר היה מאושר עד הגג לספר בדיחות לקול צחוקם של החברים שלו. לאחר מכן כל אחד מהילדים קיבל דף צביעה ועליו חיבר בדיחה שהמציא על פי הפורמט. חלוקת המסטיקים חתמה הפעלה מוצלחת במיוחד. ההנאה בהפעלה היא הצגת הבדיחות, הציורים, ההקבלה לציורי הקומיקס של בזוקה.

  צריכים את זה

  ליחצו כאן להורדת דף צביעה על פי פורמט הבדיחות של בזוקה

  בדיחות בסגנון בזוקה (מצורפות)

  מסטיקים של בזוקה

  מפעילים את זה

  ניתן לבחור הפעלות שונות סביב הבזוקה:

  רקע היסטורי על בזוקה

  מסטיק בזוקה יוצר לראשונה בארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה על ידי חברת "טופס" האמריקאית. צבעי המסטיק – אדום, כחול ולבן לקוחים מדגל ארצות הברית (כדאי להביא דגל ארצות הברית ולהראות לילדים). מקור השם בכלי הנגינה "בזוקה" ולא בכלי הנשק בזוקה.

  בשנת 1953 נוספה לאריזת המסטיק רצועת קומיקס שבה מככב הגיבור ג'ו בזוקה וחבריו. בכל אריזה רצועת הקומיקס שמכילה בדיחה קצרה בסגנון המיוחד לבזוקה. ג'ו (או אחד מחבריו) עוברים לרוב סיטואציות הומוריסטיות.

  בדיחת בזוקה בנויה משלוש סיטואציות:

  א. שאלה ששואל הראשון או שיחה של שניהם. 

  ב. תשובה של השני או המשך השיחה על ידי השני.

  ג. פאנץ' (שורת מחץ).

  דוגמא לבדיחת בזוקה: איש: אמור לי ילד, האם יש לי תקר (=פנצ'ר) בגלגל?

  ילד: "רק בחלק התחתון!".

  מייד לאחר רצועת הקומיקס, וללא קשר אליה, מופיע "הידעת" אשר מכיל בתוכו פיסות טריוויה - האמינות של חלקן מוטלת בספק. עם השנים הוחלף "הידעת?" לעתידות בסגנון: "בגיל 21 תגיע לירח".

  עיצוב רצועת הקומיקס של בזוקה לא שונה מאז 1953. מסטיק בזוקה משווק גם בישראל מאז שנת 1958. עם השנים הפך הקומיקס פופולרי בקרב אספנים, שמנסים לאסוף את כל הבדיחות

  מופע סטנד-אפ בזוקה

  כל ילד מוזמן לספר בדיחה. אם חוגגים יום הולדת, הילד החוגג מוזמן לספר בדיחות בסגנון בזוקה ובעצם להתנסות במופע הסטנד-אפ הראשון שלו:

  * "אתה כל כך מכוער, שאתה גורם לבצל לבכות".

  * "יש לך יופי מדברי, כי אתה דומה לגמל".

  * "אתה מזכיר לי את הכפר, כי אתה דומה לעז".

  * "אתה כל כך מכוער, כשאתה הולך לגן חיות, החיות זורקות לך אוכל".

  * "אתה דומה לפרה, כשאתה עובר ברפת הפרות שרות לך: בוא הביתה..".

  * "צב וארנב עושים תחרות מי יגיע ראשון לתיבת הדואר ממול. מי ניצח? הצב: הייתה לו מכונית מרצדס".

  * "פיל, פרה ופרפר הסתובבו פעם ביער יחד. אומר הפרפר:" שמתם לב שכולנו מתחילים באות פ'". הפיל אומר: לא נכון, אני בכלל קוראים לי ניסים".

  * "שלושה דובים נכנסים הביתה: אבא דב אמר: מישהו אכל מהדייסה שלי, אמא דובה אמרה מישהו אכל מהדייסה שלי, והבן : עזבו את הדייסה מישהו גנב לי ה-DVD".

  * "צייד רואה ענף עליו יושבות 3 ציפורים, הצייד יורה באחת. כמה ציפורים נותרו: אפס.  הוא ירה באחת והשאר עפו מבהלה".

  המצאת בדיחה של בזוקה

  נותנים לילדים את דפי הבזוקה עם הבועות הריקות ומבקשים מהם למלא אותן בציורים מצחיקים. נותנים לילדים טושים וצבעים בצבעי בזוקה – אדום וכחול. ילדים גדולים יותר יכולים לכתוב משפטים מצחיקים.

  אפשר גם לחבר "עתידות" בסגנון בזוקה, או "הידעת?"" כפי שהיה מקובל לפני

  העתידות.

  בנוסף אפשר להציג בפני הילדים חוברות קומיקס (נניח של של פופאי) כדי להעניק לפעילות ההעשרה חוויה של צחוק.

  מרוויחים את זה

  חשיבות הצחוק וההומור

  שיפור המוטוריקה העדינה

  שיפור ופיתוח הזיכרון

  יצירה ויצירתיות

  פיתוח מיומנויות חברתיות

  זמן איכות עם הילדים

  יחסים טובים בין הורים וילדים

  העשרת הידע

  העלאת יצר הסקרנות

  הבחנה בין פרטים

  פיתוח הדמיון, כושר המצאה ומקוריות

  עוד רעיונות להעסקת ילדים:

  חפש את המטמון ביתי

  הכנת מזכרות שונות

  יצירות שונות עם הילדים

  יצירת בובות וחיות

  הכנת מתכונים פשוטים שילדים אוהבים לפי גילאים.

  • הפעלות

  • סדנת חץ וקשת

  • מערכת "את זה"05.05.24

  • בסדנא מקורית וייחודית ילמדו הילדים לבנות בעצמם קשת וחיצים, לירות ולתפעל בצורה נכונה את הירי באופן בטיחותי, לתרגל ובסוף – לקחת את הקשת והחצים הביתה למשחק ולמזכרת. הסדנא מבית "אעלה בתמר" של יהודה ארבל מפתחת מיומנויות של תכנון, יצירתיות, מוטוריקה בקליעה למטרה לצד ידע רחב ומעמיק, והכל בדרך של העשרה חווייתית ובאווירה נעימה. הסדנא מתאימה מאד לל"ג בעומר ולכל תקופת הקיץ, זה הזמן להזמין!

  תגובות הקוראים


  ללא תגובות

  בניית אתרים - בניית אתרים